|  
صفحه اصلی > فهرست مقالات > ویکی wiki چیست؟
مقالات وب، شبکه
 

ویکی wiki چیست؟

ویکی به انواعی از وب‌گاه‌ها که به تمام بازدیدکنندگانش، بعضی اوقات حتی بدون نیاز به ثبت نام در وب‌گاه، اجازهٔ ویرایش، افزودن، یا حذف مطالب را می‌دهد، گفته می‌شود. همچنین به برنامه‌های کامپیوتری که برپایی چنین وب‌گاه‌هایی را ممکن می‌سازند ویکی گفته می‌شود.
اولین ویکی ایجاد شده در اینترنت، در سال ۱۹۹۵ توسط Ward Cunningham و با نام WikiWikiWeb ایجاد شد. کلمهٔ WikiWiki که در نام این سایت به کار رفته‌بود الهام گرفته از نام یکی از خطوط اتوبوس‌رانی در هاوایی بود. (عبارت WikiWiki در زبان مردمان هاوایی به معنی «بدو بدو» است.)

مزایای ویکی‌ها
ویکی‌ها به کاربران این اجازه را می‌دهند که بدون دانش برنامه‌نویسی وب، اقدام به ایجاد صفحات اینترنتی درباره موضوعات مختلف بکنند. برای این منظور ویکی‌ها از قراردادهای ساده ‌تری برای اصلاح ظاهر متونی که در ویکی گذاشته می‌شوند استفاده می‌کنند، که این قواعد در هر ویکی متفاوت با دیگری است.
یکی دیگر از مزایای ویکی‌ها آن است که هر تغییر در صفحات ثبت می‌شود، و صفحات قابل بازگرداندن به وضعیت قبل از تغییر هستند. هم‌چنین بسیاری از ویکی‌ها (نظیر ویکی‌پدیا) این امکان را برای کاربران فراهم می‌کنند که محتوای یک صفحه را قبل و بعد از اعمال چندین مرحله تغییر مقایسه کنند.


wiki

ویژگی جالبی که به صورتهای مختلف در ویکی ها دیده میشود، قابلیت پیوند خودکار به نوشته تایپ شده است، چه آن نوشته موجود باشد چه نه. در ویکی پدیا متن ها پیوند خودکار میشوند و اگر صفحه مربوط به متن موجود نباشد، پیوند با رنگ قرمز نمایش داده میشود.
ویکی و زبان فارسی
در چهارچوب پروژه‌های چندزبانه شرکت ویکی‌مدیا در زبان فارسی هم از روش ویکی استفاده شده. برخی از پروژه‌های ویکی فارسی از این قرارند:

ویکی نسک ویکی پدیا | دانشنامه آزاد ویکی گفتاورد ویکی نبشته

منبع: http://fa.wikipedia.org

 
 
ارسال به دوستافزایش اندازه فونتکاهش اندازه فونت