|  
صفحه اصلی > فهرست مقالات > فهرستی از زنان تاثیر گذار در web2
مقالات وب، شبکه
 

فهرستی از زنان تاثیر گذار در web2

زنان تاثیر گذار در web2

به شهادت آمار، فقط یک چهارم شاغلین حرفه‌های مربوط به کامپیوتر و ریاضیات، زن هستند. اما با این وجود در زمانه وب ۲/۰، شمار زیادی از زنانی را می‌توان فهرست کرد که در دنیای اینترنت تأثیرگذار شده‌اند. fastcompany، در این زمینه فهرست جالبی منتشر کرده است:

۱- لیا کالور: لیا کالور ۲۵ ساله، یکی از مؤسسان شبکه اجتماعی Pownce است، این سایت که ژوئن ۲۰۰۷ راه‌اندازی شد و از ژانویه ۲۰۰۸، در دسترس عموم کاربران اینترنت قرار گرفته است، یک شبکه اجتماعی و یک سایت میکروبلاگینگ (سایت‌هایی مثل توییتر) است. به علاوه به کمک سایت Pownce، کاربران می‌توانند فایل‌های چندرسانه‌ای با حجم زیاد را به راحتی رد و بدل کنند.

جالب است بدانید که کالور به عنوان یک دانشجوی هنر، تا مدت‌ها هیچ دانشی از برنامه‌نویسی نداشت، اما از زمانی که مجبور شد یک کلاس ضروری برنامه‌نویسی را بگذراند، شیفته کامپیوتر و اینترنت شد. او که عقیده دارد سن کم مانعی برای شروع کردن یک شرکت نیست، سایت Pownce را با کمک دوستانش با زبان برنامه‌نویسی Python نوشته است. وبلاگ خانم کالور

۲- راشمی سینها: راشمی سینها که PhD در دانش علوم عصبی شناختی از دانشگاه براون دارد، معتقد است که وب ۲/۰، نسبت به دیگر شاخه‌های فناوری، جای مناسب‌تری برای فعالیت زنان است، به عقیده او، از آنجا که وب ۲/۰ آمیزه‌ای از مسائل اجتماعی و فناوری است، زنان در آن می‌توانند به جایگاه مناسبی برسند.
راشی سینها، بعد از فارغ‌التحصیلی، مدتی به عنوان یک پژوهشگر در برکلی کار کرد. و بعد از آن در زمینه بهینه‌سازی موتورهای جستجوو سیستم‌های «توصیه» مطالعه کرد تا اینکه سرانجام سرویس اینترنتی SlideShare را راه‌اندازی کرد.

به کمک اسلایدشیر، کاربران بدون نیاز به برنامه‌های دسکتاپ آفیس یا برنامه‌های مشابه، می‌توانند، به صورت آنلاین اسلاید بسازند و آنها را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.
وبلاگ راشمی سینها

۳- ماریسا مایر: ماریسا مایر در وب آدم شناخته‌شده‌ای است، او ۱۰ سال است که در گوگل کار می‌کند، سمت او معاونت بخش محصولات جستجو است. به علاوه او نقش زیادی در راه‌اندازی محصولات گوگل مثل جی‌میل، ارکات و iGoogle داشته است.
او که نخست در استنفورد شیمی و زیست‌شناسی می‌خواند با چرخشی در تحصیلات، در زمینه کامپیوتر و سیستم‌های «سمبلیک» تحصیل کرد و مدرک گرفت.

۴- دینا کاپلان: دینا کاپلان یکی از مؤسسان سایت blip.tv است. blip.tv، یک سایت اشتراک ویدئو است. خانم کاپلان که معتقد است، هنر شنیدن رمز موفقیت است، قبل از اشتغال در blip.tv مدتی در بخش اخبار شبکه MTV کار می‌کرد، مدتی هم گزارشگر NBC بود.

۵- مؤسسان سایت BlogHer: BlogHer جامعه آنلاین زنان وبلاگ‌نویس است. مؤسسان این سایت سه زن به نام‌های الیسا پیج، جوری دس جودینز و لیزا استون هستند. BlogHer علاوه بر اینکه به صورت آنلاین ۸ میلیون زن وبلاگ‌نویس را گردآورده، سالانه همایشی برگزار می‌کند که زنان در آن در مورد تجارب مختلف وبلاگ‌نویسی گفتگو می‌کنند و یکدیگر را به صورت آفلاین می‌بینند. تحصیلات اصلی پیچ، جوردنیز و استون، به ترتیب در تئاتر، ادبیات و علوم سیاسی بوده است.

۶- آریانا هافینگتون: Huffington Post که یک وبلاگ جمعی خبری متمایل به جناح چپ است، وبلاگی است که به وسیله «آریانا هافینگتون»، در سال ۲۰۰۵ راه‌اندازی شد و به زودی آنقدر توسعه پیدا کرد که روزنامه‌نویس‌ها و مشاهیر زیادی را جذب خود کرد. خبرهایی که که Huffington Post روی آنها تمرکز می‌کند، بسیار متنوعند: سیاست، اخبار سرگرم‌کننده، اقتصاد، رسانه‌ها، محیط زیست و …

سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷، این وبلاگ، عنوان بهترین وبلاگ سیاسی را کسب کرد، وبلاگی که آن قدر معتبر است که رقیب خبرگزاری‌های مشهور شده است.
آریانا هافینگتون با نام اصلی آریانا استاسینوپولوس در سال ۱۹۵۰ در یونان به دنیا آمد، در ۱۶ سالگی به انگلستان رفت و وارد دانشگاه کمبریج شد و در رشته اقتصاد فارغ‌التحصیل شد. سپس با لندن رفت و در آنجا مدتی با ستون‌نویس سیاسی مشهوری به نام «برنادر لوین» زندگی کرد و در آنجا نخستین رمانش را نوشت. وی در سال ۱۹۸۰ به نیویورک رفت و در سال ۱۹۸۶ با میلیونر محافظه‌کار فعال در تجارت نفت به نام مایکل هافینگتون ازدواج کرد. در این سال‌ها او یک جمهوری‌خواه دو آنشه بود ولی افکار سیاسی‌اش در اواخر دهه ۹۰ تغییر اساسی کرد. او بعد از جدایی از همسرش، همچنان اسم خانوادگی او را حفظ کرد. در می ۲۰۰۵، او سایت Huffington Post را تأسیس کرد.

۷- سیان بانیستر: بر خلاف دیگر زنانی که تا اینجا معرفی شدند، سیان بانیستر، کسی است که تحصیلات چندانی ندارد او که دوره دبیرستان را هم به اتمام نرسانده است، سایت Zivity.com را با کمک چند شخص دیگر راه‌اندازی کرد، بدون اینکه تجربه قبلی در امور اقتصادی داشته باشد یا تحصیلات چندانی داشته باشد. این سایت بر معرفی مدل‌ها تمرکز دارد.

۸- جینا بیانچینی: جینا بیانچینی مؤسس و مدیر سایت شناخته‌شده «نینگ» است، سایتی که به هر کس اجازه می‌دهد، شبکه اجتماعی اختصاصی خودش را راه بیندازد. در حال حاضر حدود ۵۷۵ هزار شبکه اجتماعی در نینگ ساخته شده است و روزانه دو هزار شبکه بر شبکه‌های موجود در آن اضافه می‌شوند.بیناچینی در علوم سیاسی در استنفورد تحصیل کرده است.

۹- کاترینا فیک: چه کسی است که سایت فلیکر را نشناسد؟! پیش از فلیکر کاربران اینترنت برای اشتراک عکس‌ها مبجور بودند که عکس‌های جالب وی یا عکس‌های گرفته شده توسط خودشان را به هم میل کنند. تا اینکه در سال ۲۰۰۴، خانم فیک به همراه شوهرش، استیوارت باترفیلد، سایت فلیکر را بنا نهادند، سایتی که بعدا یاهو آن را به مبلغ ۳۵ میلیون دلار از این زوج خریداری کرد.

۱۰- منا ترات: بسیاری از وبلاگ‌نویس‌ها باید ممنون منا ترات و همسرش باشند، چون اگر این زوج شرکت سیکس اپارت را راه نمی‌انداختند و سیستم مدیریت محتوای «مووبل تایپ» را نمی‌نوشتند، داشتن یک وبلاگ کار چندان ساده‌ای نبود. شرکت سیکس اپارت محصولات دیگری مانند TypePad ، Vox  و LiveJournal هم دارد.

کالیا هملین: کالیا هملین در زمینه سیستم‌های هویت در اینترنت OpenID کار می‌کند. همچنین او یکی از سازمان‌دهنده‌های سایت She’s Geeky است، سایتی که خانم‌های گیک را گرد هم می‌آورد.

منبع: http://1pezeshk.com
 
 
ارسال به دوستافزایش اندازه فونتکاهش اندازه فونت