|  
صفحه اصلی > فهرست مقالات > مبانی طراحی وب سایت بر اساس استانداردهای web 2 (بخش دوم)
مقالات وب، شبکه
 

مبانی طراحی وب سایت بر اساس استانداردهای web 2 (بخش دوم)

Web 2.0

در مقاله قبل در مورد یکی از موارد مهم در طراحی وب 2.0 بحث کردیم. در مقاله قبلی در مورد سادگی در طرح های وب 2.0 توضیح دادم. در این بخش درباره موارد دیگری همچون در مرکز قرار گرفتن طرح و تعداد ستون های کمتر بحث خواهیم کرد.

2- در مرکز قرار گرفتن طرح
در حال حاضر اکثر طراحی های وب 2.0 در مرکز صفحه مرورگر شما قرار می گیرند و تعداد کمی از طرح ها نیز ، سایز خود را به نسبت سایز پنجره مرورگر شما تنظیم می کنند ولی بخش اعظم سایت ها در حال حاضر از طرح هایی با عرض ثابت استفاده می کنند که در مرکز صفحه قرار می گیرد.

چرا در مرکز صفحه قرار گرفتن یک طرح خوب است
طرح های وب 2.0 ساده، متمایز و بی و غل و غش هستند. طرج هایی که در مرکز صفحه قرار بگیرند، احساس سادگی را به شکل بهتری به استفاده کننده انتقال می دهند.

همچنین از آنجایی که ما در استفاده از تصاویر و محتوا در طرح های وب 2.0 صرفه جویی می کنیم، احتیاجی نیست که همه حجم صفحه را با تصویر و متن پر کنیم، ما سعی می کنیم که با کمترین متن و تصویر ، بیشترین منظور را برسانیم و در عوض بین عناصر صفحه از فضای سفید و خالی استفاده کنیم. این فضای خالی به خوانده شدن بهتر متن ها کمک می کند و به چشم کاربر استراحت می دهد.

کجا و چه وقت طرح ها را در مرکز صفحه قرار دهیم
قبلا هم توضیح دادم، طرح را در مرکز صفحه قرار دهید مگر اینکه دلیل کاملا قانع کننده ای داشته باشید که این کار را انجام ندهید. به عنوان مثال اگر بخواهید از فضا به شکل خلاقانه تری استفاده کنید و قصد دارید اطلاعات زیادی را در صفحه نمایش دهید (مثلا در یک اپلیکیشن وب). برای مثال نیز می توان طرح سایت تویتر را مثال زد که بخش اصلی طرح در مرکز صفحه قرار گرفته است.

twitter

3- تعداد ستون های کمتر
چند سال قبل طرح های 3 ستونی جزء طرح های رایج محسوب می شد و گاها طرح های 4 ستونی نیز دیده می شد ولی در حال حاضر بیشتر طرح ها دو ستونی است و طرح های سه ستونی نیز بین طرح ها دیده می شود.

چرا داشتن ستون کمتر، بهتر است
استفاده از ستون کمتر باعث ساده تر شدن طرح شما می شود. ما می خواهیم اطلاعات خود را به شفاف ترین شکل ممکن به کاربر سایت برسانیم.

این مورد نیز یکی از نتایج در مرکز قرار دادن طرح است. وقتی ما طرح را در مرکز قرار دهیم و کل صفحه را پر نکنیم، دیگر به خیلی از ستون ها و اطلاعات موجود احتیاجی نداریم. به عنوان مثال سایت 37Signals :

37signals

سایت 37signals یک نمونه خوب برای این مورد است. این سایت بسیار ساده طراحی شده و دو ستونی است. در بخش پایین صفحه نیز این طرح یک ستونی می شود. همانطور که می بینید، در حال حاضر مقدار زیادی فضای خالی در این طرح وجود دارد.

سعی کنید در طراحی های خود، بیشتر از 3 ستون را استفاده نکنید مگر اینکه واقعا نیاز باشد. در حال حاضر سایت آمازون از طرح سه ستونی استفاده می کند در حالی که حجم اطلاعات در صفحه اول این سایت بسیار زیاد است:

Amazon

همانطور که در تصویر مشخص است. با اینکه حجم مطالب در صفحه اول سایت آمازون بسیار زیاد است ولی این سایت از طرح سه ستونی استفاده کرده و تنها در جایی که لازم بوده، ستون وسط به چند بخش تقسیم شده است. با اینکه صفحه اول بسیار شلوغ است ولی فضای سفید و خالی بین عناصر وجود دارد و این یک نکته مثبت در طرح های وب 2.0 است.

منبع: http://4goosh.com
مقالات مرتبط:
مبانی طراحی وب سایت بر اساس استانداردهای web 2 (بخش اول)
از Web 2 چه می دانید؟
آنالیز وب چیست؟
آشنایی با استانداردهای صفحات وب
آشنایی با توسعه وب و مفاهیم آن
 
 
ارسال به دوستافزایش اندازه فونتکاهش اندازه فونت