|  
صفحه اصلی > فهرست مقالات > پروتوکل WAP (Wireless Application Protocol)
مقالات وب، شبکه
 

پروتوکل WAP (Wireless Application Protocol)

آشنایی با مفهوم پهنای باند در شبکه های کامپیوتری سرویس وپ (WAP) یا پروتکل برنامه‌های کاربردی بی‌سیم عامل دسترسی تلفن‌های همراه به امکانات اینترنت است.
با استفاده ازپروتکل برنامه‌های کاربردی بی‌سیم (Wireless Application Protocol) می‌توان از اکثر قابلیت‌ها و پروتکل‌های ارتباطی شبکه جهانی اینترنت نظیر ایمیل، مرور وب، UDP، IP، XML و WML بهره برد.

WAP برای نمایش صفحات وب از زبان نشانه‌گذاری بی‌سیم (Wireless Markup Language: WML) استفاده می‌کند. این زبان با زبان نشانه‌گذاری دستگاه‌ها قابل حمل (Handheld Device Markup Language: HDML) و زبان نشانه‌گذاری امتدادپذیر (XML) نیز سازگاری کامل دارد.

زبان‌های نشانه‌گذاری به نوعی اطلاعات خاصی را به مطالب اضافه می‌کنند که به ابزار نمایش آن‌ها دستورات لازم برای خواندن اطلاعات را می‌دهند.

تفاوت WML با HTML که معروفترین زبان نشانه‌گذاری است در فرا زبانی بودن WML است. به این ترتیب با تعریف برچسب‌ (Tag) می‌توان طراحی و گسترش مطالب را آسان‌تر ساخت.

پروتوکل WAP فراتر از یک پروتکل ساده در لایه Application می باشد و بهتر است به آن پشته پروتکل WAP (Protocol Stack) بگوییم. پشته پروتکل WAP دارای شش لایه می باشد و یک ارتباط connection less را در دنیای تلفن های همراه ایجاد می کند . در این جا اشاره مختصری به کار هر یک از لایه ها می کنیم .

Bearer Layer (1: معادل همان لایه فیزیکی در TCP/lP می باشد ولی این بار محیط ارتباطی wireless است و لذا پروتکل های دیگری در این لایه استفاده می شود.

WDP (2: این لایه در واقع همان UDP است . به عبارت دیگر فعالیت و ساختاری مانند پروتکل UDP در لایه انتقال TCP/lP دارد.

3) WTLS: لایه ای است که امنیت ارتباطات را فراهم می کند . در این لایه از پروتکل SSL استفاده می شود.

4) WTP : این لایه مدیریت در خواست ها و پاسخ ها را بر عهده دارد.

5) WSP : همانند لایه session در OSi می باشد ، با تفاوت های مختصری جهت بهینه سازی.

6) WAE : همانند لایه Application در TCP/lP می باشد . در واقع تمام برنامه هایی که پیاده سازی می شوند در این لایه قراردارند و کاربر تلفن همراه و برنامه نویس WAP ، هر دو، با لایه ارتباط برقرار می کنند .

WAP نمودار پشته پروتوکل

سرویس WAP با سرویس‌های دیگر موبایل نیز سازگاری دارد:
• سرویس پیام کوتاه (SMS)
• سرویس (CSD (High-Speed Circuit-Switched Data
• سرویس GPRS
• سرویس (USSD (Unstructured Supplementary Services Data

تفاوت WAP با GPRS یا 3G در سرعت و قابلیت‌ آن است. این سرویس در مقایسه با ADSL و 3G سرعت بسیار ناچیزی دارد. البته مطالب WML فاقد عکس و مطالب گرافیکی بسیار سنگین هستند و به همین دلیل کاربران WAP با مشکل سرعت روبرو نسیتند.

همین امر دسترسی به بخشی از سرویس‌های اینترنت را برای دارندگان موبایل‌های قدیمی که دارای صفحات تک رنگ LCD کوچک هستند ممکن ساخته‌است.

وب‌سایت‌های زیادی مطالب خود را تحت WML عرضه می‌کنند ولی از زمانی که نسل دوم و سوم لایه‌های دسترسی به اینترنت فراگیر شده‌اند سرویس WAP پشتیبانی وب‌سایت‌های زیادی را از دست داده‌است.

برای مرور صفحات WML از یک ریزمرورگر (MiniBrowser) استفاده می‌شود. این مرورگر‌ها بر روی اکثر گوشی‌های قدیمی و جدید موجود است و تنها قابلیت آن نمایش ساده مطالب و ایجاد Bookmark است.

 
 
ارسال به دوستافزایش اندازه فونتکاهش اندازه فونت