|  
صفحه اصلی > فهرست مقالات > الکسا اینترنت (Alexa Internet)
مقالات وب، شبکه
 

الکسا اینترنت (Alexa Internet)

alexa internet
اگر شما مدیر سایت یا از کاربران اینترنت هستید حتما" با وب سایت الکسا آشنایید و از خدمات آن استفاده می کنید. در این مقاله کوتاه قصد داریم بیشتر در مورد این وب سایت مفید بدانیم.

الکسا اینترنت (Alexa Internet)‏ یکی از زیرمجموعه‌ های شرکت بزرگ آمازون می‌باشد. الکسا در آوریل سال ۱۹۹۶ کار خود را آغاز کرد و روز به روز دامنه خدمات و فعالیت خود در سطح اینترنت را گسترش داد و امروزه به عنوان یک منبع مفید از اطلاعات وبگاه‌های اینترنتی شناخته می‌شود و می‌توان گفت امتیاز الکسا بعد از پیج رنک گوگل، برای مدیران سایت‌ها اهمیت زیادی دارد.


تاریخچه و عملکردها
وب سایت الکسا در سال ۱۹۹۶ توسط دو کارآفرین وب به نام‌های Brewster Kahle و Bruce Gilliat تاسیس شد. نام این وب سایت برای ادای احترام به کتابخانه اسکندریه مصر (Library of Alexandria) به عنوان یکی از بزرگترین منابع دانش با این تفکر که دنیای اینترنت قابلیت تبدیل شدن به چنین محلی را دارد، انتخاب شده است. Alexa بر گرفته از 5 حرف ابتدای کلمه Alexandria می باشد.

این وب سایت دارای نوار ابزاری می‌باشد که می‌تواند به کاربرانش اعلام کند تا بعد از صفحه در حال مشاهده به چه صفحه ای بروند که این پیشنهاد براساس آنالیز ترافیک کاربر می‌باشد. همچنین الکسا برای مدیران وب سایت‌ها امکانات فراوانی را به صورت رایگان ارائه می دهد، نظیر اینکه چه تعداد وب سایت به وب سایت مدیر لینک داده‌اند، کاربر چه مقدار زمانی در هر صفحه صرف کرده است، از چه کلماتی بیشترین ورودی از موتورهای جستجو وجود دارد و.... همچنین الکسا با ارائه نمودارهایی در زمینه موارد ذکر شده در طول بازه‌های زمانی مختلف ۳ و ۶ ماهه به مدیران وب سایت‌ها کمک می‌کند تا آنالیز و بررسی دقیقی از وب سایت خود داشته باشند. الکسا با خزیدن (Crawl) درون وبسایت‌ها و صفحات وب اطلاعات مورد نظر خود را به دست می‌آورد.

» در سال ۱۹۹۸ این شرکت نسخه‌ای ۲ ترابایتی از اطلاعات دنیای وب را به کتابخانه کنگره (Library of Congress) تحویل داد.

» در سال ۱۹۹۹ الکسا با قیمیت ۲۵۰ میلیون دلار آمریکا توسط آمازون خریداری شد. آمازون الکسا را برخلاف آنچه که در ابتدا بود به موتور جستجو هوشمند تبدیل کرد.

» در اوایل سال ۲۰۰۲ الکسا به همکاری با گوگل روی آورد و در ژانویه سال ۲۰۰۳ نیز با شرکت Open Directory Project قرارداد همکاری امضا کرد.

» در می سال ۲۰۰۶ آمازون نتایج جستجو در الکسا را از طریق گوگل به نمایش گذاشت.

» در دسامبر ۲۰۰۶ بخش جستجوی عکس الکسا راه اندازی شد.

» در ۲۷ نوامبر ۲۰۰۸ الکسا اعلام کرد باتوجه به اینکه موتور جستجو این سایت مناسب نبوده است سرویس را قطع خواهد کرد که این اتفاق در ۲۹ ژانویه ۲۰۰۹ رخ داد.

سرویس های الکسا
خدمات وب‌گاه الکسا را می‌توان در ۵ دسته اصلی دسته بندی نمود:
  • وب‌سایت‌های برتر (Top Sites): در این قسمت وب‌گاه‌های پربازدید نمایش داده خواهد شد. برای نمایش وب‌گاه‌های پربازدید از ۳ نوع فیلتر استفاده می‌شود: جهانی، کشوری و بر پایه موضوع خاص
  • مشخصات وب سایت(Site Info): الکسا طیف گسترده‌ای از اطلاعات دقیق برای هر وب‌ سایت را ارائه می دهد.
  • What’s Hot: این قسمت صفحات معروف اینترنت را نشان می‌دهد و هر ۵ دقیقه به روز می‌شود.
  • نوارابزار الکسا (The Alexa Toolbar): نوارابزار شناخته شده الکسا که تمام خدمات وب‌گاه الکسا را به راحتی در اختیار می‌گذارد.
  • برای صاحبان وب ‌سایت (For Site Owners): در این قسمت صاحبان وبگاه‌ها می‌توانند داده‌های وب‌گاه خود را در الکسا وارد نمایند و یا ویرایش کنند.
مهمترین قسمت این وب‌گاه رتبه بندی وب‌سایت ها بر اساس میزان بازدید است. در این رتبه بندی تنها تعداد بازدید از یک وب‌گاه تعیین کننده است. و همین فاکتور باعث شده که در نمایش رتبه الکسا تقلب هایی انجام شود که در ادامه به آن می پردازیم.

تقلب در رتبه الکسا
باتوجه به اینکه در ایران بسیاری از افراد برای تبلیغات محصولات و وب سایت ‌های خود از رتبه و آمار الکسا برای انتخاب وب سایت تبلیغ کننده، استفاده می‌کنند، از چند سال گذشته روش‌هایی برای افزایش دروغین رتبه الکسا به وجود آمده است. یکی از این روش‌ها استفاده مدیران سایت‌های متقلب از سرویس‌ هایی به نام‌ هایی نظیر "افزایش رنک الکسا" می‌باشد. در این روش سرویس ذکر شده چندین سایت را به طور همزمان در یک پنجره طی یک بازه زمان کوتاه (مثلا ۵ ثانیه) بارگذاری می‌کند که در نتیجه ترافیک سایت متقلب به صورت مجازی افزایش می‌یابد. در این روش وب سایت متقلب فقط تعداد بازدیدکننده خود را افزایش می‌دهد و در واقع بازدیدکننده ای وب سایت را مشاهده نکرده و صفحات آن را مرور نکرده است. البته کاربران می‌توانند با بررسی فاکتورهای دیگری نظیر time on site و یا میزان مرور تعداد صفحه توسط هر بازدیدکننده از متقلب بودن یا نبودن وب سایت آگاه شوند.

// منبع: fa.wikipedia.org
 
 
ارسال به دوستافزایش اندازه فونتکاهش اندازه فونت