|  
صفحه اصلی > فهرست مقالات > آشنایی با CSS و طراحی وب بر پایه div
مقالات وب، شبکه
 

آشنایی با CSS و طراحی وب بر پایه div

CSS
الگوهای آبشاری یا CSS (Cascading Style Sheets - CSS)، روشی ساده برای نمایش چیدمان و جلوه‌های تصویری (مانند نوع قلم، رنگ و اندازه‌ها) بر صفحه‌های وب اند. الگوهای آبشاری از جنس زبان‌های نشانه‌گذاری، با ساختار متن ساده رایانه هستند و درون هرکدام، دستورهایی آبشار مانند و پی‌در‌پی، برای چگونگی نمایش هر صفحه وب افزوده می شود. به گفته‌ای ساده تر، این دستورها روش نشان داده شدن قلم‌ها و اندازه شان، رنگ‌ها و پس زمینه‌ها، روش چیدمان موزاییک‌های دربرگیرنده داده‌ها (دیواره‌ها)، و بسیاری دیگر از عنصرهای ساختار هر صفحه وب را، درون خود
جای می دهند.
بیشترین استفاده‌ای که از این زبان در حال حاضر می‌شود مشخص کردن سبک صفحهٔ وب html و xhtml است.
ولی آن را می‌توان بر هر نوع مستند اکس‌ام‌ال از جمله اس‌وی‌جی و اکس‌یو‌ال اعمال کرد. نگهداری و تغییر مشخصات سی‌اس‌اس به عهدهٔ کنسرسیوم وب جهانگستر است.

استانداردهای تازه

در بحث طراحی با استانداردهای وب، همه ساختار گرافیکی و تصویری صفحه‌های وب باید درون این الگوهای آبشاری قرار گیرد و لابلای صفحه‌های وب نباید دستورهایی از این جنس، برای درج چگونگی نمایش صفحه‌ها نوشته شود. به بیانی دیگر، ساختار سند و متن در هر صفحه، باید پاکیزه باشد و دستورهای چگونگی نمایش و زیبایی، همگی یکسره در الگوهای آبشاری افزوده شوند.

برتری ها
با اینکه در سال‌های نخست پیدایش طراحی وب، طراح‌ها از جدول‌ها و ترفند پنهان سازی آنها برای چیدمان کمک می‌گرفتند، روش مدرن طراحی وب، این روند را منسوخ کرده. چیدمان از اکنون، تنها با دیواره‌ یا DIV، که برتری‌های فراوانی نسبت به جدول ها دارند، انجام می شود، هر دیواره، یک موزاییک مجازی بخش کننده صفحه است که کار چیدمان را آسان‌تر انجام می دهد. جدول ها به جایگاه نمایش داده‌های ستونی خود بازگشتند و دیگر از آنها برای چیدن داده های صفحه‌های وب استفاده نمی‌شود. الگوهای آبشاری، افزون بر سبک تر کردن هر صفحه وب و پاک‌تر کردن آن از داده‌های تصویری و نمایشی بی استاندارد، روش طراحی وب را به میزان فراوانی آسان تر، و دسترسایی و کارایی وب را بهتر کرده اند.

نسخه ها
الگوهای آبشاری، روش چاپ شدن، روش شنیده شدن صدا برای کاربرانی با مشکل دسترسایی، و دستورهای فراوان دیگری را برای چگونگی نمایش سایه زیر قلم ها و پس زمینه‌های هر صفحه وب را در خود جای می دهند. آخرین نسخه پیشنهاد شده از استاندارد الگوهای آبشاری، نسخه ۳ می باشد که هنوز در مسیر پیشنهادی قرار دارد و مرورگرهای اینترنتی، تمام دستورهایش را پشتیبانی نمی کنند.

منبع: http://fa.wikipedia.org
 
 
ارسال به دوستافزایش اندازه فونتکاهش اندازه فونت