کامپیوتر

روش صحیح مقایسه پردازنده ها با هم چیست؟

واحد پردازش مرکزی یا همان CPU که با نام پردازنده و چیپست هم از آن یاد می شود، قطعه ایست که حکم مغز را برای یک کامپیوتر دارد و در نتیجه می توان گفت که مهم ترین جزء آن محسوب می شود.

متاسفانه مقایسه قدم به قدم و دقیق دو پردازنده مختلف کار دشواری است و همین امر باعث می شود که در زمان خرید و انتخاب اندکی دچار سردرگمی شوید.

در مورد این تراشه ها همانطور که بارها و بارها در خبرها شنیده اید، سرعت کلاک و تعداد هسته از جمله فاکتورها و مشخصه هایی است که شاید شرکت ها در زمان تبلیغ محصولاتشان بیشترین مانور را روی آنها می دهند، حال آنکه طبق گفته کارشناسان امر برای انتخاب صرفا نمی توان به این دو مشخصه تکیه کرد.

نکته دیگر اینکه برای داشتن یک انتخاب خوب، نیازی به دانستن نحوه عملکرد یک CPU ندارید، هرچند که دانش اندک در این رابطه می تواند سودمند واقع شود.

خبر خوشحال کننده دیگر در این باره آنکه هم اکنون وبسایت هایی راه اندازی شده اند که کارشان بررسی عملکرد پردازنده هاست و از همین رو، انتخاب و مقایسه این قطعات با یکدیگر به مراتب ساده تر از قبل شده. در این مطلب قصد داریم شما را با نکات مهم و یا پیش پا افتاده ای که در انتخاب تاثیر گذار و یا بی اثر هستند آشنا نماییم.

سرعت کلاک همه چیز نیست

compare-cpu-processor

همانطور که در بالا گفتیم سرعت کلاک و تعداد هسته ها دو فاکتوری هستند که شرکت ها بالاترین مانور را در زمان تبلیغ محصولاتشان روی آنها می دهند. سرعت کلاک پارامتری است که با واحد «هرتز» سنجیده می شود (مثلا ۳٫۱۴ گیگاهرتز) در حالی که تعداد هسته ها با عباراتی نظیر Dual-Core (دو هسته ای)، Quad-Core (چهار هسته ای)، Hexa-Core (شش هسته ای) و یا Octa-core (هشت هسته ای) مطرح می شود.

تا مدت ها، باور عموم اینطور بود که هر چه سرعت کلاک بالاتر باشد، پردازنده سریع تر است و تعداد هسته های بیشتر نیز سرعت آن را بالا می برند. اما امروزه تکنولوژی پردازنده زیاد هم به فاکتورهای ذکر شده وابسته نیست زیرا حالا CPUها بخش های متعدد دیگری هم دارند که در سرعت و نحوه عملکرد آنها دخیل هستند.

به طور خلاصه اگر بخواهیم بگوییم، سرعت و عملکرد کلی یک پردازنده با در نظر داشتن این مساله تعیین می شود که وقتی تمامی بخش های آن در کنار هم و در یک چرخه واحد کلاک قرار گرفتند، چه میزان محاسبات و فعالیت های رایانشی با استفاده از آنها قابل انجام خواهد بود.

برای نمونه اگر انجام تسک اکس به ۲ چرخه کلاک روی پردازنده A و یک چرخه روی پردازنده B نیاز داشته باشد، آنگاه می توان اینطور نتیجه گرفت که CPU دوم حتی با وجود بالاتر بودن سرعت کلاک پردازنده A بهتر عمل می کند.

در واقع سرعت زمانی در نظر گرفته می شود که می خواهید از میان دو CPU متعلق به یک خانواده با تعداد هسته های برابر یکی را انتخاب نمایید؛ به بیان دیگر اگر تلاش دارید دو پردازنده چهار هسته Core i5 از سری Skylake را با هم مقایسه نمایید آنگاه مدلی که بالاترین سرعت کلاک را داشته باشد، سریع تر خواهد بود.

سرعت کلاک یا تعداد هسته ها لزوما به معنای عملکرد بهتر یک پردازنده نیست

در هر سناریوی دیگر، سرعت کلاک یا تعداد هسته ها لزوما به معنای عملکرد بهتر یک پردازنده نیست. از این رو، چنانچه قصد داشته باشید پردازنده های Core i3، Core i5 و Core i7 اینتل را با هم مقایسه نمایید آنگاه نه سرعت کلاک در این امر دخیل خواهد بود و نه تعداد هسته ها. از طرفی اگر بخواهید اینتل را با AMD یا یک پردازنده A10 ای ام دی را با مدل A8 و FX مقایسه نمایید آنگاه سرعت کلاک به تنهایی گویای برتری یکی نسبت به دیگری نخواهد بود.

عملکرد تک هسته ای

compare-cpu-single-threaded

راز کوچک و البته ناخوشایندی که در دنیای کامپیوتر وجود دارد این است که حتی اگر پردازنده ای با چهار هسته را خریداری نمایید آنگاه در زمان اجرای اپلیکیشن ها ممکن است همگی آنها مورد استفاده قرار نگیرند.

اغلب نرم افزارهای امروزی از نوع تک ریسه ای (single-threaded) هستند؛ بدان معنا که این برنامه ها به عنوان یک فرایند اجرا می شوند و یک فرایند هم تنها روی یک هسته قابل اجراست. بنابراین حتی اگر پردازنده سیستم شما چهار هسته داشته باشد، عملکرد کامل و تمام عیار را در زمان اجرای اپلیکیشن از هر چهار هسته آن دریافت نخواهید کرد.

از همین رو ضرورت دارد که قبل از انتخاب یک پردازنده، عملکرد تک ریسه ای یا تک هسته ای آن را نیز مد نظر بگیرید. البته این را هم در نظر داشته باشید که همه شرکت ها این اطلاعات را علنا در مورد محصولات خود منتشر نمی کنند و برای همین لازم است از داده های موثق شرکت های شخص ثالث از جمله تست های بنچمارک سایت Passmark استفاده نمایید.

فهرست کامل بنچمارک های انجام شده توسط این شرکت روی CPUهای مختلف را می توانید از طریق این لینک به دست آورید با این توضیح که امتیاز عملکرد تک هسته ای نیز برای همگی آنها مشخص شده است.

عملکرد کش اهمیت بالایی دارد

کش از جمله مهم ترین بخش های یک CPU است که متاسفانه کمتر به آن توجه می شود. در واقع کشی که مشخصات ضعیفی داشته باشد می تواند باعث کند شدن عملکرد سیستم شما شود. بنابراین توصیه می شود که همیشه مشخصات کش یک پردازنده را قبل از خرید آن چک کنید.

کش حکم رم برای پردازنده شما را دارد و این یعنی پردازنده از این بخش برای ذخیره سازی تمامی کارکردهایی استفاده می کند که پیشتر انجام داده. به این ترتیب، هر دفعه که آن فعالیت ها مجددا از نو درخواست شوند، پردازنده می تواند داده های مورد نیازش را به جای اجرای مجدد یک فرمان از کش بگیرد و در نتیجه سرعت عمل بالاتری پیدا کند.

پردازنده ها سطوح مختلفی از کش را دارند که از L1 شروع می شود و به L3 یا L4 می رسند و باید در نظر داشته باشید اندازه کش هایی را با هم مقایسه نمایید که سطوح یکسانی دارند. برای نمونه اگر یک CPU کش L3 چهار مگابایتی دارد و دیگری کش L3 شش مگابایتی دارد آنگاه مدل دوم انتخاب بهتری خواهد بود (البته با فرض اینکه سرعت کلاک، تعداد هسته ها و عملکرد تک هسته ای شان قابل مقایسه با هم باشد).

پردازنده های گرافیکی مجتمع را هم در نظر بگیرید

compare-cpu-amd-fusion

اینتل و AMD همانطور که احتمالا می دانید CPUها و کارت های گرافیکی را با هم ترکیب کرده و در قالب یک محصول واحد به نام APU عرضه کرده اند. پردازنده های جدید هم معمولا بدون نیاز به یک کارت گرافیک جداگانه توانایی مدیریت کردن احتیاجات گرافیکی اغلب کاربران معمولی را دارند.

عملکرد این چیپست ها هم بسته به نوع پردازنده ای که در اختیار دارند میتواند متفاوت باشد. مجددا باید یادآور شویم که اینجا هم نمی توان محصول AMD را با اینتل مقایسه کرد و حتی مقایسه مدل هایی که به یک خانواده تعلق دارند هم می تواند پیچیده باشد. برای مثال اینتل چیپست های گرافیکی Intel HD، Intel Iris و Intel Iris Pro را ارائه کرده اما یک مدل متعلق به خانواده Iris لزوما بهتر از انواع HD نیست.

در عین حال سری Athlon و FX ای اِم دی هم فاقد چیپ های گرافیکی هستند اما بیشتر از سری A (نوع APU) قیمت دارند، بنابراین اگر از این دو سری خرید نمایید لازم است که در کنار آنها کارت گرافیک هم تهیه نمایید.

compare-cpu-futuremark-3dmark

خلاصه کلام اینکه پردازش گرافیکی روی CPU می تواند بسیار سردرگم کننده باشد اما باز هم لازم است که در زمان خرید به این فاکتور توجه نمایید. بهترین راه البته این است که از بنچمارک های شخص ثالث برای این منظور کمک بگیرید و از توصیه های آنها بهره بجویید.

یکی از این بنچمارک ها ۳DMark نام دارد که توسط شرکت Futuremark طراحی شده و از جمله بهترین ابزارهای تست گرافیکی ارائه شده برای ویندوز است. برای استفاده از این بنچمارک هم کافیست که امتیاز فیزیک (Physics Score) ارائه شده برای پردازنده مد نظرتان را چک کنید و سپس آن را با دیگر موارد ذکر شده در فهرست پردازنده های Futuremark مقایسه نمایید. با این کار احتمالا نگاه روشنی در مورد برتری پردازنده های مختلف در حوزه گرافیکی خواهید داشت.

بهترین راه برای مقایسه CPUها

همه مواردی که در بالا به آنها اشاره گردید، باعث می شوند که مقایسه CPU کاری اندک دشوار برای کاربران عادی شود. حال سوال اینجاست که چطور باید تشخیص داد کدام محصول برای خرید بهترین است؟ در اینجا به برخی نکات برای این منظور اشاره می کنیم.

ساده ترین و بهترین راه این است که سری به سایت CPUBoss بزنید. این سایت پردازنده های مختلف را به صورت دو به دو با هم مقایسه کرده، به آنها امتیاز می دهد و تفاوت هایشان را به شیوه ای که برای اهالی غیر فن قابل درک باشد توضیح می دهد.

در نظر داشته باشید که CPUBoss بنچمارک اختصاصی برای خود ندارد و در مقابل این اطلاعات را از منابع مختلفی نظیر PassMark، PCMark، CompuBench، GeekBench، SkyDiver و موارد دیگر دریافت می کند و به لطف آن دیگر نیازی نیست که برای انتخاب بهترین گزینه به سایت های مختلف سر بزنید.

لذا می توان گفت که امتیاز CPUBoss پارامتری بسیار خوب برای خرید و انتخاب شماست با این توضیح که هر پردازنده ای امتیاز بالاتری را به خود اختصاص دهد بهتر خواهد بود. این وبسایت حتی پردازنده های گرافیکی مجتمع را نیز با هم مقایسه می کند و به شما می گوید که کدام APU بهترین عملکرد را در زمینه گرافیکی دارد.

در صورتی که به اطلاعاتی بیشتر از آنچه توسط CPUBoss ارائه می شوند نیاز دارید توصیه می شود از ابزار  بنچمارک AnandTeck نیز برای این منظور استفاده نمایید. در این سایت می توانید به بنچمارک های مملو از جزئیاتی دسترسی پیدا کنید که توسط یکی از بهترین وبسایت های مستقل نقد سخت افزاری در دنیا انجام شده اند و حتی دو پردازنده را با هم مقایسه نمایید.

دیگر فاکتورهای دخیل در عملکرد یک پردازنده

وقتی حرف از عملکرد کلی به میان می آید، باید در نظر داشت که پردازنده شما به اندازه باقی قطعات سخت افزاری دستگاه خوب عمل می کند؛ به این ترتیب، اگر پردازنده فوق العاده ای داشته باشید و تنها دو گیگابایت رم برایش در نظر گرفته شده باشد آنگاه قطعا سرعت آن با محدودیت هایی روبرو خواهد بود.

The post روش صحیح مقایسه پردازنده ها با هم چیست؟ appeared first on دیجیاتو.

چگونه فایل ها و پوشه ها را به صورت یک جا تغییر نام دهیم؟

آیا مقدار زیادی فایل دارید که می خواهید نام آن ها را تغییر دهید؟ ساده ترین راه این است که با رفتن روی هر فایل، روی آن راست کلیک کرده و با انتخاب گزینه ی Rename نامش را تغییر دهید.

اما یک راه دیگر نیز وجود دارد. می توانید با دانلود ابزاری به نام ContextReplace فایل ها و پوشه ها را به صورت یک جا و دسته ای در تنها کمتر از یک ثانیه تغییر نام دهید.

پیش از هر چیزی، سری به GitHub زده و این نرم افزار را دانلود و نصب کنید. پس از نصب و راه اندازی نرم افزار مذکور به پوشه ای بروید که می خواهید نام فایل های موجود در آن را تغییر دهید.

سپس روی گزینه ی جدیدی به نام …Replace که اخیراً به جمع گزینه ها اضافه شده است کلیک کنید.

ReplaceContext

با کلیک روی این گزینه منوی جدیدی باز خواهد شد که وظیفه ی آن تغییر نام فایل ها و پوشه های مختلف به صورت یک جا است. اگر بخواهیم تعریف ساده ای از این ابزار داشته باشیم باید بگوییم که دقیقاً مانند Find & Replace در مایکروسافت ورد کار می کند.

بنانبراین اگر می خواهید دسته ای از فایل ها واژه Cow «به معنای گاو» را در نام خود داشته باشند باید کلمه ی Cow را در قسمت اول و سمت چپ بنویسید.

همچنین اگر خواستار این هستید که در همان دسته از فایل کلمه ای مانند Chicken «به معنای مرغ» جایگزین کلمه ی Cow شود باید عبارت Chicken را در قسمت دوم و سمت راست تایپ کنید.

دسته ای دیگر از گزینه ها نیز وجود دارد؛ مثلاً شاید بخواهید نام پوشه ی اصلی را تغییر دهید یا مایل باشید فقط فایل ها یا پوشه ها را تغییر نام دهید و… .

هنگامی که تمامی تغییرات خود را اعمال کردید روی گزینه ی …Replace کلیک کنید. پس از آن فرآیند تغییر نام فایل ها به صورت انبوه به اجرا در می آید.

در تجربه ای که ما داشتیم به نظر می آمد برنامه برای چند لحظه فریز کرد و متوقف شد اما پس از ۳۰ ثانیه مجدداً وضعیت به حالت عادی بازگشت و فایل ها و فولدرها به همان نامی که می خواستیم تغییر پیدا کردند.

آیا ابزارهای دیگری برای تغییر نام یک جای فایل ها می شناسید؟ پس آن را با ما به اشتراک بگذارید.

The post چگونه فایل ها و پوشه ها را به صورت یک جا تغییر نام دهیم؟ appeared first on دیجیاتو.

رعب آورترین گروه های هکری در اقصی نقاط جهان

ترسناک ترین گروه های هکری آنهایی هستند که به باور متخصصان حوزه امنیت سایبری بازیگران «تهدیدات پایدار و پیشرفته اند».

برخلاف هکرهای معمولی که معمولا برای کنجکاوی یا با دلایل عقیدتی دست به این کار می زنند یا گروه های مجرم که به انواع و اقسام بدافزار مجهزند و صرفا به دنبال پول هستند، تهدیدات پایدار و پیشرفته تحت حمایت دولت-ملت ها غالبا در زمره بهترین ها هستند.

و در اغلب موارد، این گروه ها به دنبال یک چیز هستند: سرقت اسرار. البته این گروه ها ضمن تلاش برای دستیابی به اهداف خود تمام تلاششان را به کار می گیرند تا دستگیر نشوند.

1469440713266_advanced-persistent-threat-actors-are-frequently-discussed-as-a-hot-topic-among-cybersecurity-experts-political-leaders-and-white-hat-hackers-w600

هکرها در اصل به درون شبکه ها نفوذ می کنند و خود را در آنها ماندگار می نمایند؛ منظور از ماندگاری در واقع ارتباطی است که صرفا با آپدیت های نرم افزاری یا بوت کردن کامپیوتر متوقف نمی شود.

بازیگران تهدیدات پایدار و پیشرفته از نظر روش هایشان برای دسترسی یافتن به شبکه ها با یکدیگر فرق دارند. برخی از کمپین های ایمیلی فیشینگ با اهداف از پیش تعیین شده برای این منظور بهره می گیرند که در واقع نرم افزارهای مخرب را در داخل دستگاه قربانی نصب می کنند، در حالی که دیگر گروه های پیشرفته از حملات روز صفر برای این منظور استفاده می کنند.

این حملات از آن جهت روز صفر خوانده می شوند که هیچکس تا زمانی که برای نخستین بار از آنها استفاده گردد، از وجودشان اطلاع ندارد. در واقع در این حملات باگ های نرم افزار ناشناخته اند و قربانی هم هیچ روزی (صفر روز) برای توسعه راهکار مناسب مقابله با آن در اختیار نداشته است.

یکی از همین تهدیدات پیشرفته و پایدار دولتی از چهار حمله روز صفر علیه سایت های هسته ای کشورمان استفاده کرد. محض اطلاع تان برای چنین کاری تنها یکی از این حملات کفایت می کند، حال تصورش را نمایید که چهار حمله چه پیامدها و عواقبی را به دنبال داشته.

از طرفی آسیب پذیری های روز صفر کسب و کاری بزرگ برای خود محسوب می شوند. این آسیب پذیری ها معمولا در ازای پرداخت چند صد هزار دلار و گاهی اوقات هم میلیون ها دلار خرید و فروش می شوند.

گاهی اوقات مشخص کردن ماهیت تهدیدات پیشرفته و پایدار، منشا و مبدا آنها یا اینکه آیا حمایت های دولتی را در اختیار دارند یا خیر کاری بس دشوار است.

این موضوع تا حدودی به مشکل نسبت دهی مربوط می شود؛ چون هکرها می توانند خود را با استفاده از چندین پراکسی پنهان کرده و ترافیک خود را میان کامپیوترهای مختلف در اقصی نقاط دنیا توزیع نمایند. برای نمونه یکی از هکرهای ارتش کره شمالی ممکن است با استفاده از کامپیوتری که پیشتر هک کرده است و در ژاپن قرار دارد به کره جنوبی حمله نماید.

با این همه، تکنیک ها، تاکتیک ها و اقداماتی که آنها انجام می دهند معمولا اطلاعاتی را در مورد روش هایشان ارائه می کند. شرکت های فعال در زمینه امنیت سایبری نظیر Mandiant، Crowdstrike، کسپرسکی، سیمنتک و دیگران غالبا بر پایه برخی شواهد، جزئیات و اطلاعاتی را ارائه می کنند که «فکر می کنند» به آنها ارتباط دارند.

اما یکی از نکاتی که در زمان تحقیق در مورد تهدیدات پایدار و پیشرفته می شنویم این است: چین جلوتر از هر کشور دیگری حرکت می کند. در حال حاضر بالغ بر 50 گروه وجود دارند که با دولت این کشور ارتباط دارند و تعدادشان حتی از روسیه هم که حدودا دوازده گروه دارد بیشتر است.

شاید شناخته شده ترین گروه در این جمع انبوه Comment Crew باشد. شرکت Mandiant که در زمینه امنیت سایبری فعالیت دارد در سال 2013 میلادی گزارشی 60 صفحه ای را منتشر کرد و در آن این گروه را به حملاتی مرتبط دانست که علیه زیرساخت های کلیدی آمریکا و کوکاکولا صورت پذیرفت.

این گزارش حاوی دلایل و مستنداتی بود که نشان می داد Comment Crew (که گاهی اوقات هم با نام Comment panda یا APT1 از آن یاد می شود) یک واحد نظامی در چین است که با نام PLAY Unit 61398 فعالیت می کند.

عجیب نیست که بدانید چین هرگونه دخالت داشتن در این مساله را رد کرده است.

هم اکنون گروه های چینی متعددی وجود دارند که در حوزه امنیت سایبری فعالیت دارند. این گروه ها با نام های مختلفی نظیر Nailkon، Shell Crow، یا Toxic Panda شناخته می شوند و از نهادهای  دولتی آمریکا گرفته تا شرکت های ارائه دهنده خدمات مالی و کمپانی های دست اندرکار حوزه انرژی در سرتاسر جهان را هدف حملات هکی خود قرار می دهند.

با وجود اینکه چین بیشترین تعداد واحدهای هکری را در اختیار دارد، کشورهای دیگر نیز در زمینه حملات سایبری بیکار نیستند و خیلی سخت تلاش می کنند تا سرپوشی بر ردپای دیجیتالی شان بگذارند.

یکی از این کشورها ایالات متحده آمریکاست و آنطور که اطلاعات افشا شده توسط ادوارد اسنودن نشان داده، توانمندی های تهاجمی سازمان ملی امنیت آمریکا در زمینه هک در زمره بهترین موارد در دنیاست.

یکی از روش های منحصر بفرد این سازمان چندی پیش در اسناد افشا شده ویکی لیکس لو رفت: هکرهای ارشد سازمان امنیت در واقع سخت افزار و کامپیوترهای متصل به شبکه را رهگیری کرده و «فرستنده» هایی را درون آنها نصب می کردند که در واقع نوعی درب پشتی را در اختیارشان قرار می داد. آنها در ادامه سخت افزار مورد نظر را بسته بندی کرده و برای گیرنده ارسال می کردند.

اغلب کارشناسان امنیت سایبری بر این باورند که سازمان ملی امنیت آمریکا با همراهی واحد 8200 رژیم صهیونیستی کرم استاکس نت را توسعه دادند؛ منظور همان سلاح سایبری پیشرفته ای است که برای مدتی کوتاه فعالیت سانتریفیوژ های تاسیسات هسته ای کشورمان را از کار انداخت.

اما حمله استاکس نت باعث شد که مقامات کشور سرمایه گذاری های هنگفتی را صرف بهبود و تقویت ارتش سایبری نمایند. طبق اعلام نهادهای ذیربط، تاکنون 20 میلیون دلار صرف این حوزه شده و در همین راستا از نیروهای با تجربه برای این منظور بهره گرفته شده است. حالا به تعبیر نهادهای بین المللی کشورمان چهارمین ارتش بزرگ سایبری در دنیا را دارد.

دیوید کندی مدیرعامل شرکت TrustedSec که در زمینه امنیت سایبری فعالیت دارد در مصاحبه با تک اینسایدر اعلام کرد: در سال های اخیر ایرانی ها رشد خیلی سریع و قابل توجهی در این زمینه داشته اند.

اما یکی دیگر از بازیگران کلیدی در این زمینه روسیه است که حدودا دوازده گروه تهدید پایدار و پیشرفته با نام هایی نظیر Sanworm، Cozy Bear و Turla Group دارد و شاید بدنام ترین آنها Sofacy باشد.

 

 شرکت Palo Alto Networks ماه گذشته اعلام کرد که دولت آمریکا هدف حمله ایمیل های فیشینگ هکرهای Sofacy  قرار گرفته است. تصور می شود که این گروه به سرویس جاسوسی روسیه مرتبط باشد که عموما همسایگان این کشور، دولت های اروپایی و اعضای ناتو را هدف حمله قرار می دهد.

فعالیت های گروه دیگر مرتبط با روسیه به نام Sandworm نیز باعث شد که مدیر سازمان ملی امنیت آمریکا در مورد احتمال هک شدن زیرساخت های کلیدی این کشور توسط آن هشدار دهد. علت هم این است که چنین کاری تخصص گروه یاد شده است و اواخر سال گذشته آنها از بدافزار خود علیه شرکت برق اکراینی استفاده کرده و شبکه برق آن را به مدت هفت ساعت از کار انداختند.

اما نکته ای که شاید از قلم انداخته شده این است که جنگ و جاسوسی در فضای سایبری همواره در سایه و خفا صورت می گیرد.

بردلی ماس یکی از وکلای امنیت ملی آمریکا در مصاحبه ماه می خود با سایت تک اینسایدر اعلام کرد: هیچگونه موضع یا چارچوب الزام آوری که دولت ها را از انجام عملیات سایبری منع کند وجود ندارد و با این عملیات ها طبق قوانین داخلی کشورها برخورد می شود.

حملات سایبری سازمان یافته در واقع همان معادل دیجیاتی غرب وحشی است و ظاهرا به این زودی ها هم قرار نیست بهبودی در آن حاصل شود.

The post نگاهی بر رعب آورترین گروه های هکری در اقصی نقاط دنیا appeared first on دیجیاتو.

با پنج میانبر کاربردی برای نوار وظیفه ویندوز ۱۰ آشنا شوید

از زمان ویندوز ۹۵ تا به حال، نوار وظیفه ویندوز (Taskbar) عضو جدایی ناپذیر این سیستم عامل بوده است. با این که ابزار مورد بحث از آن زمان تا به امروز دچار تغییرات فراوانی شده و به طور کلی بهبود یافته، اما هنوز هم نقص هایی دارد که ممکن است با آن ها برخورد کرده باشید.

با این وجود نمی توان انکار کرد که نوار وظیفه در ویندوز ۱۰، بهترین نوار وظیفه ای است که تاکنون در پلتفرم ویندوز دیده ایم. این نوار وظیفه را نه تنها می توانید در زمینه های مختلف شخصی سازی کنید، بلکه با به کارگیری چند ترفند می توانید حتی موجب بهبود قابلیت ها و عملکرد آن شوید.

اگر می خواهید یک نوار وظیفه حرفه ای در ویندوز ۱۰ داشته باشید، نیاز است که ۵ کلید میانبر کاربردی را بشناسید؛ کلیدهایی که در بلند مدت می توانند به میزان قابل توجهی در زمان شما صرفه جویی کنند.

  • Shift+Click روی هر اپ نوار وظیفه: با این دستور روی هر اپ می توانید کپی دیگری از آن را در دسکتاپ باز کنید. البته ممکن است برخی از نرم افزارها که فقط در یک پنجره ی واحد اجرا می شوند، با این کار مشکل داشته باشند. اما در بیشتر اپلیکیشن ها می توانید از این ویژگی بهره بگیرید. مثلا می توانید چند کپی از کروم یا اسکایپ را به صورت هم زمان اجرا کنید.
  • Shift+Ctrl+Click روی هر اپ: از این میانبر هم  می توان در نوار وظیفه برای باز کردن کپی دیگری از یک اپ استفاده کرد، البته این بار در قالب Administrator. برخی نرم افزارها فقط می توانند تعداد مشخصی از فعالیت ها را در حالت Administrator انجام بدهند. پلتفرم برنامه نویسی Sublime Text یکی از ساده ترین مثال هایی است که در حال حاظر به ذهنمان می آید.
  • Shift+Right Click روی هر اپ: با این میانبر می توانید به جای دیدن منوی تسکبار، منوی ویندوز را برای هر اپلیکیشن مشاهده کنید.
  • Shift+Right Click روی اپلیکیشن های دارای چند پنجره: درست مثل میانبر بالا، با این گزینه هم می توانید به جای دیدن منوی تسکبار برای اپلیکیشن های دارای چند پنجره، منوی مربوط به ویندوز آن را ببینید.
  • Ctrl+Click روی اپلیکیشن های دارای چند پنجره: با این میان بر می توانید به راحتی میان تمامی پنجره های باز شده از یک اپلیکیشن جابجا شوید.

اگر در کنار میان برهایی که گفتیم از قابلیت هایی چون Task View و دسکتاپ مجازی هم بهره بگیرید، می توانید راندمان کارتان با ویندوز ۱۰ را به میزان بیشتری افزایش دهید. ضمنا بد نیست که به شخصی سازی منوی استارت هم توجه داشته باشید.

آیا پیش از خواندن این مقاله می دانستید که چنین میانبرهایی وجود دارند؟ چقدر آنها را کاربردی می بینید؟ آیا موارد دیگری هم می شناسید؟ منتظر نظرات تان هستیم.

The post با پنج میانبر کاربردی برای نوار وظیفه ویندوز ۱۰ آشنا شوید appeared first on دیجیاتو.

هکرها می توانند میلیون ها دلار از طریق سیستم آنلاین تایید موبایلی سرقت کنند

آخرین حمله‌‌ی هکرها نشان می‌دهد که تایید هویت شماره‌هایی با تعرفه‌ی بالا (Premium-rate telephone numbers، تلفن‌هایی هستند که از بسترهای خاصی برای انتقال داده استفاده می‌کنند اما در عوض هزینه‌های بالاتیر هم دارند) برای کاربران این تلفن‌ها تا چه حد دشوار است. اخیرا یک محقق بلژیکی دریافته است که می‌توان با سوء‌استفاده از سیستم تایید موبایلی استفاده شده توسط گوگل، مایکروسافت، اینستاگرام و… به راحتی میلیون‌ها دلار را به سرقت برد.

بسیاری از برنامه‌ها و وبسایت‌ها به کاربر اجازه می‌دهند که شماره تلفن خود را نیز با حساب کاربری مرتبط کند. شماره تلفن فرد برای احراز هویت دو مرحله‌ای یا بازگرداندن حساب در صورت فراموش کردن رمز آن به کار می‌رود. بسیاری از سیستم‌ها بر پایه‌ی کدهای ارسال شده از طریق پیامک کار می‌کنند. البته گاهی می‌توان گزینه‌ی تماس را نیز انتخاب کرد تا سیستم با شما تماس گرفته و کد را برایتان بخواند.

(بیشتر…)

۱۰ نکته مهم جهت استفاده صحیح از ایمیل

امروزه پست الکترونیک یا ایمیل پرکابرد ترین نمود استفاده از اینترنت در دنیاست. اگر از پست الکترونیک به درستی استفاده شود می تواند برقراری ارتباط بین افراد دور و نزدیک را به شدت تسهیل کند. و اگر از آن به درستی استفاده نشود ممکن است بیش از آنکه مفید باشد ایجاد مشکل نماید. می توانید از نکاتی که در این مقاله آمده است استفاده کنید تا تجربه خوبی از ایمیل های خود داشته باشید و به این طریق فرصت های جدیدی بدست آورید.

(بیشتر…)

چگونه مشکلات رم یک کامپیوتر را شناسایی کنیم؟

آیا احساس می کنید کامپیوترتان ناپایدار است؟ این مورد می تواند به مشکلات رم کامپیوتر شما بازگردد. برای بررسی مشکل احتمالی می توانید از یک ابزار پنهان در ویندوز استفاده کرده و یا ابزار های پیشرفته تری را دانلود کرده و آن ها را بوت کنید.

ساختار هر دو روش به این صورت است که داده های مختلف را روی هر سکتور از رم کامپیوترتان نوشته و سپس شروع به خواندن آن ها می کند. در صورتی که این ابزار مقادیر متفاوتی را از روی رم کامپیوتر شما بخواند، خواهید فهمید رم مورد استفاده ی شما معیوب بوده و باید جهت تعویض و یا رفع مشکل آن اقدام کنید.

گزینه ی ۱: Windows Memory Diagnostic را اجرا کنید

برای راه اندازی ابزار Windows Memory Diagnostic، منوی استارت را باز کرده و عبارت «Windows Memory Diagnostic» را تایپ کنید. پس از آن دکمه ی اینتر را بزنید.

شما همچنین می توانید با فشردن Windows Key + R ابزار Run را باز کنید. با باز شدن Run داخل آن عبارت «mdsched.exe» را تایپ و سپس دکمه ی اینتر را بزنید.

img_5771f80a26f52

پس از انجام مراحل بالا شما باید کامپیوتر خود را از نو راه اندازی (Reboot) کنید تا مراحل تست به اجرا در آیند. بد نیست بدانید که در هنگام اجرای تست قادر به استفاده از کامپیوتر نخواهید بود.

اگر نیاز به ذخیره سازی موردی از کارها و یا پروژه های خود دارید حتماً این کار را انجام دهید. پس از اطمینان از کارتان با انتخاب گزینه ی «Restart now and check for problems (recommended)» اقدام به شروع مراحل تست کنید. با انتخاب گزینه ی فوق بلافاصله کامپیوتر راه اندازی مجدد خواهد شد.

ximg_5771f82e824ef.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.KAf1BRLQ2k

پس از ری استارت شدن کامپیوترتان صفحه ی ابزار Windows Memory Diagnostic ظاهر می شود. کامپیوتر را به حال خود رها کرده و بگذارید مراحل تست انجام شود. این عملیات ممکن است چند دقیقه ای به طول انجامد. در طی این فرآیند، شما با یک نوار پیشرفت مواجه هستید. در طی مراحل تست مشکلات احتمالی ای که شناسایی می شوند، توسط یک پیام وضعیت (Status) به شما نمایش داده خواهند شد.

با این حال، نیاز نیست تمامی مراحل تست را مشاهده کنید! می توانید کامپیوتر را رها کرده و به کارهای خود برسید. پس از اتمام مراحل تست بازگشته و قسمت نتایج را مشاهده کنید.

ximg_5771f9d4b6a9f.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.XLVM_XdDq9

پس از تمام شدن مراحل تست، کامپیوترتان به صورت خودکار راه اندازی مجدد شده و به دسکتاپ ویندوز باز می گردید. پس از وارد شدن به محیط دسکتاپ نتایج تست نیز برای شما به نمایش در می آید.

در واقع این سیستم مشکلاتی که قرار است رخ دهد را به شما می گوید. در ویندوز ۱۰ این نتایج برای ما به صورت خود کار نمایش داده نشد. اگر ویندوز نتایج حاصل از تست را به شما نمایش نداد جای هیچ نگرانی نیست. کاری که باید بکنید این است که به صورت دستی به محلی که نتایج در آن ذخیره می شود بروید.

پیش از هرچیزی Event Viewer را باز کنید. برای این کار کافی است روی منوی استارت کلیک راست کرده و سپس گزینه ی «Event Viewer» را انتخاب کنید. اگر از ویندوز ۷ استفاده می کنید دکمه های ترکیبی Windows Key + R را  با هم گرفته تا ابزار Run باز شود. سپس عبارت «eventvwr.msc» را در آن تایپ کرده و دکمه ی اینتر را بزنید.

ximg_5772014be2004.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.4ifk4eawpq

پس از باز شدن Event Viewer مسیر Logs > System را دنبال کنید. با رسیدن به این نقطه با لیست بزرگی از اعداد مواجه می شوید. بدون توجه به این مورد، در پنجره ی سمت راست روی Find کلیک کنید.

ximg_577200a2af11f.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.cwDR1p0lDV

عبارت «MemoryDiagnostic» را در محل مناسب تایپ کرده و سپس روی Find Next کلیک کنید. پس از انجام این کار قادر هستید نتایج حاصل شده را در پایین پنجره ببینید.

ximg_5772010ecc6e5.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.xJCJep61J3

گزینه ی ۲: MemTest86 را اجرا و بوت کنید

اگر به دنبال یک ابزار قدرتمند تر برای تست رم کامپیوترتان هستید، MemTest86 می تواند یکی از گزینه های شما باشد. آن را دانلود کرده و از آن استفاده کنید. به طور کلی MemTest86 قادر است تست های متنوع تری انجام دهد. همچنین این ابزار کمک می کند مسائل و مشکلاتی را پیدا کنید که ابزار پیش فرض ویندوز قادر به شناسایی آن ها نیست.

آخرین نسخه ی عرضه شده از این نرم افزار ویژگی های بیشتری را در قبال پرداخت مبلغی پول به شما پیشنهاد می کند؛ البته نسخه ی رایگان تمامی ابزار مورد نیاز شما را داشته و نیاز به پرداخت پول ندارید. MemTest86 توسط مایکروسافت به تائید رسیده است. این بدان معناست که اگر گزینه ی Secure Boot نیز روی سیستم شما فعال باشد قادر به استفاده از این ابزار هستید.

همچنین می توانید از نسخه ی رایگان و متن باز MemTest86+ نیز استفاده کنید. نسخه ای که به نظر می رسد روند توسعه فعالی نداشته باشد؛ از همین رو گزارشاتی مبنی بر این که این نسخه از برنامه روی برخی کامپیوتر های جدید عمل نمی کند، دریافت کردیم .

هر دو نرم افزار فوق بوتیبل بوده و ابزار کاملی به شمار می روند. MemTest86 دارای دو ایمیج متفاوت است. یک ایمیج ISO برای رایت روی CD و DVD و یک ایمیج USB برای کپی کردن آن روی حافظه های فلش مموری. تنها کاری که باید بکنید دانلود ایمیج مورد نظر و فرآهم آوردن یک حافظه ی فلش مموری بوتیبل است. همچنین پیش از انجام عمل کپی کردن فلش مموری خود را خالی از اطلاعات کنید.

ximg_57722b494fdcb.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.s1y5QUFR96

پس از ایجاد یک مدیای بوتیبل از ابزار فوق، کامپیوتر را ری استارت کرده و آن را مجدد از روی فلش مموری و یا دیسکی که ابزار تست حافظه روی آن قرار دارد، بوت کنید.

با انجام این کار ابزار موردنیاز ما بوت شده و به صورت خودکار شروع به اسکن حافظه ی شما می کند. در حال اجرای تست و پس از آن اگر مشکلی در حافظه ی شما وجود داشته باشد، این ابزار با صدور یک پیغام آن را به اطلاع شما می رساند. این تست تا زمانی که گزینه ی Stop را انتخاب نکرده اید، به کار خود ادامه خواهد داد.

 در واقع MemTest86 به شما اجاز می دهد رفتار حافظه را در یک دوره ی طولانی مدت مورد آزمایش قرار دهید. در این بین اطلاعات هر گونه خطا و یا ارور، روی صفحه ی نمایش به اطلاع شما می رسد. وقتی کارتان با ابزار فوق تمام شد کافی است دکمه «Esc» را فشرده و سپس کامپیوتر خود را ری استارت کنید.

ximg_577230ad7da6a.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.l_xt4AfzLS

اگر پس از اجرای تست با اروری مواجه شدید، به احتمال زیاد RAM و یا حداقل یکی از قسمت های آن معیوب بوده و نیاز دارید آن را با نمونه ی سالم دیگری جایگزین کنید.

هرچند ممکن است این ایرادات به دلیل ناسازگاری رم و مادربوردتان رخ داده باشد. همچنین ممکن است حافظه ی رم شما توانایی اجرا شدن با سرعت متداول و استاندارد را نداشته باشد. به همین شاید بخواهید در صفحه ی تنظیمات UEFI یا BIOS سرعت RAM خود را روی به صورت محدود تری تنظیم کنید.

پس از ایجاد تغییرات، جهت مشاهده ی مشکلات مجدداً قادر هستید آزمون های بالا را یک بار دیگر امتحان کنید.

The post چگونه مشکلات رم یک کامپیوتر را شناسایی کنیم؟ appeared first on دیجیاتو.

آموزش ویندوز ۱۰: رفع مشکل ناپدید شدن گزینه Open with در منوی راست کلیک

اخیرا بعضی از کاربران سیستم عامل ویندوز ۱۰ باگ عجیبی را گزارش کرده‌اند که باعث ناپدید شدن گزینه‌ی Open With موجود در منوی کلیک راست می‌شود. از این رو قصد داریم که در ادامه‌ی مقاله اقدام به ارائه‌ی راهکاری از طریق رجیستری، در جهت حل این مشکل بکنیم.

ویرایشگر رجیستری ویندوز ۱۰ ابزار قدرتمندی بوده و عدم استفاده‌ی صحیح از آن می‌تواند باعث ایجاد وضعیتی ناپایدار یا حتی وضعیتی غیرقابل بازگشت در سیستم شود. راهکاری که در ادامه شرح خواهیم داد تا حدودی ساده بوده و در صورتی که در چهارچوب دستورالعمل بیان شده پیش بروید، نباید مشکلی برایتان پیش بیاید. با این حال، اگر قبلا هیچ‌وقت با این ابزار کار نکرده‌اید، بهتر است به دنبال افزایش مهارت خود در مورد کار با این ابزار باشید! همچنین قطعا باید قبل از اعمال هرگونه تغییر، از رجیستری و رایانه‌ی خود نسخه‌ی پشتیبان تهیه کنید.

(بیشتر…)

چگونه یک ویندوز قابل حمل در حافظه های USB بسازیم؟

آیا تا به حال با کامپیوتری که متعلق به شما نیست کار کرده اید؟ عدم دسترسی برای نصب برنامه دلخواه روی یک کامپیوتر دیگر فکرتان را مشغول کرده است؟ تا به حال شده از نو به شخصی سازی یک کامپیوتر پرداخته و سعی کنید خود را با چم و خم های آن سازگار کنید؟

چه می شود اگر بگوییم می توانید یک ویندوز مخصوص به خود را همراه با تمامی برنامه ها و شخصی سازی هایی که روی آن دارید در جیبتان حمل کرده و هر گاه خواستید آن را در هر کامپیوتر دیگری اجرا کنید؟

(بیشتر…)

آشنایی با رایانش کوانتومی

بحث رایانش کوانتومی، عمری کمتر از یک دهه دارد، با این حال ایده پشت آن و دسترسی های گسترده ای که می تواند در اختیار بشر قرار دهد، به قدری جالب توجه است که بسیاری از کمپانی های معروف دنیای امروز، دستی در پیش برد و عملی کردن طرح آن دارند، لازم به ذکر است تا کنون دو رایانه کوانتوکی در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۳ توسط شرکت D-Wave Systems ارایه شده اند. حال مایکروسافت از الگوریتم های کوانتومی خود سخن میگوید.

(بیشتر…)