اخبار علم و فن آوری

سیمانتک از روتر امنیتی نورتون کور برای خانه هوشمند رونمایی کرد

سیمانتک که شهرت عمده‌ی خود را به واسطه‌ی آنتی‌ویروس‌های توانمند و بسیار محبوبش کسب کرده است، به‌تازگی وارد حوزه‌ی سخت‌افزار شده است. سیمانتک در خلال نمایشگاه CES 2017 از دستگاهی به نام نورتون کور (Norton Core)‌ رونمایی کرده است. این روتر بی‌سیم که از الگوریتم‌ یادگیری ماشین در کنار الگوریتم  اختصاصی شناسایی هوشمند خطر سیمانتک بهره می‌برد، توانایی دفاع از شبکه‌ی خانگی کاربران را دارد.

ایده‌ی سیمانتک در این زمینه، دفاع از لوازم هوشمند خانه و اینترنت اشیا است؛ در حالی که آنتی‌ویروس نورتون مشغول به دفاع نرم‌افزاری است، نورتون کور از لوازم هوشمند متصل به شبکه‌ی اینترنت اشیا – که اخیرا طی تحقیقی در برابر بدافزارها بسیار آسیب‌پذیر نشان دادند – محافظت خواهد کرد. نورتون کور همچنین از ظاهر زیبا و هیجان‌انگیزی بهره می‌برد که کاربران را برای قرار دادن آن در دید عموم تشویق خواهد کرد.

symantec norton core / نورتون کور سیمانتک

استفاده از رمزگذاری داده‌ها، DNS امن و بروزرسانی‌های ایمنی خودکار باعث می‌شود نورتون کور توانایی بررسی ترافیک اینترنتی متصل به شبکه‌ی خانه‌ی هوشمند را داشته باشد و در صورت وجود هر خطری، بلافاصله آن را به کاربر گزارش دهد. این دستگاه همچنین قادر است دستگاه‌های معیوب را در قرنطینه نگه دارد تا بدافزار‌های آن‌ها به سایر دستگاه‌ها سرایت نکند.

روتر نورتون کور قابلیت کنترل توسط اپلیکیشن مخصوص خود را دارد. این اپلیکیشن اطلاعات مفیدی اعم از وضعیت سلامت شبکه، دستگاه‌های معیوب و تعداد بدافزارهای بلاک‌شده را نمایش می‌دهد. اعلان‌های این اپلیکیشن کاربران را بلافاصله پس از هر خطر، مطلع می‌کنند. در نهایت باید به نمره‌ی ایمنی اپلیکیشن مخصوص نورتون اشاره کرد که پس از اتصال به شبکه‌ی خانگی، به آن اعطا می‌کند و همچنین آسیب‌پذیری‌های موجود در شبکه را به کاربران اطلاع خواهد داد.

نورتون کور همانند بسیاری دیگر از روترهای موجود، توانایی کنترل و اعمال برخی محدودیت‌ها در استفاده از وسایل هوشمند برای کودکان و خردسالان را دارد. به عنوان مثال والدین قادر خواهند بود اینترنت کودکان خود را محدود یا به‌طور کلی قطع کنند.

یکی از مشخصه‌های مهم هر روتر، سرعت آن است و نورتون کور به واسطه‌ی پشتیبانی از دو باند وای‌فای و تجهیز به پردازنده‌ی دو هسته‌ای ۱.۷ گیگاهرتزی، حرف‌‌های زیادی در این بخش برای گفتن دارد. سیمانتک اعلام کرده است که روتر امنیتی این شرکت توانایی پوشش ۲۸۰ تا ۴۶۵ متر مربع را دارد. علاوه بر قابلیت‌های امنیتی، نورتون کور توانایی‌های بسیاری اعم از امکان اولویت‌بندی هر دستگاه متصل به شبکه را دارد. انتقال هم‌زمان اطلاعات با فرکانس‌های ۲.۴ و ۵ گیگاهرتز از دیگر قابلیت‌های روتر جدید سیمانتک است.

در حال حاضر امکان پیش‌خرید نورتون کور با قیمت ۲۰۰ دلار (قیمت اصلی دستگاه ۲۸۰ دلار است) در کنار بهره‌مندی از اشتراک یک‌ساله‌ی نورتون کور سکیوریتی، فراهم است. طبق اعلام سیمانتک؛ کاربران قادر خواهند بود ۲۰ دستگاه شامل لپ‌تاپ، موبایل و تبلت در کنار تعداد بی‌نهایت از لوازم خانگی هوشمند را به این روتر متصل کنند. نورتون کور با رنگ‌های طلایی و خاکستری از تابستان آینده به فروش خواهد رسید.

This article passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.
Recommended article: The Guardian’s Summary of Julian Assange’s Interview Went Viral and Was Completely False.

اثر پلاسیبو چیست و چگونه باعث بهبود علائم بیماری می شود؟

اثر پلاسیبو (Placebo Effect) به نتایج سودمند درمان های مصنوعی و تقلبی روی یک فرد اشاره دارد، درمان هایی که هیچ ارزش پزشکی ندارند. بنابراین بهبود وضعیت فرد تنها حاصل باور اوست، نه روند معالجه. واژه پلاسیبو ریشه لاتین دارد و معنای تحت اللفظی آن «من خوب خواهم شد» است.

به عبارت دیگر، با ایجاد حالت پلاسیبو، مغز فرد به حالت خاصی وارد می شود که تأثیر قابل توجهی بر کل بدن، و حتی بر خود مغز دارد. این وضعیت ذهنی می تواند یک سری تغییرات روانی و جسمانی را به وجود آورد که بسیاری از علائم بیماری را از میان برده، و حتی آن را به طور کامل درمان نماید.

placebo-effect-1

در فهرست بیماری هایی که تحت تأثیر پلاسیبو قرار می گیرند، می توان انواع مختلف درد، افسردگی، بیماری های مزمن همچون دیابت یا بیماری های قلبی، و حتی برخی از انواع سرطان ها را مشاهده کرد. البته هنوز نتایج آشکار و واضحی در این زمینه به دست نیامده.

در واقع اثر پلاسیبو آنقدر قدرتمند و رایج است که در تمامی آزمایشات بالینی نوین به منظور بررسی داروهای جدید، طرح تحقیق باید آنقدر دقیق طراحی شود که ثابت نماید این دارو اثر درمانی واقعی دارد، و نتایج به دست آمده صرفاً به خاطر اثر جعلی یا پلاسیبو نبوده.

به همین منظور طرح های آزمایش پوشیده (کور) و دوسو پوشیده ارائه شدند. در حالت اول، بیمار نمی داند که آیا داروی واقعی دریافت می دارد یا داروی تقلبی. در حالت دوم، حتی پزشکان نیز نمی دانند که کدام بیمار از داروی اصلی استفاده می کند و کدامیک داروی تقلبی و بی اثر را دریافت می نماید.

placebo-effect-4

با استفاده از این روش، از بروز اثر پلاسیبو در بیماران و سوگیری ذهنی پزشکان در مورد نتایج به دست آمده، جلوگیری می شود.

در واقع اگر به خوبی بتوان از اثر پلاسیبو بهره گرفت، می توان به یکی از برترین روش های درمان مکمل دست یافت، زیرا این روش هزینه ای در پی ندارد، اثرات جانبی خاصی برای آن گزارش نشده، و معمولاً نتایج مثبت بسیار خوبی را حاصل می کند.

متأسفانه در حال حاضر هیچ اطلاعاتی در مورد نحوه عملکرد اثر پلاسیبو در مغز و بدن وجود ندارد، و به سختی می توان این اثر را به صورت دلخواه ایجاد نمود. با این حال با پیشرفت های اخیر در حوزه علوم عصبی، محققین توانسته اند درک بهتری از نحوه فریب خوردن مغز به دست آورند.

به عنوان مثال در سطح آناتومیکی، چندین قسمت از مغز در حین درمان های پلاسیبو فعال می شوند که در شکل زیر نمایش داده شده اند. توجه کنید قسمت های قرمز و نارنجی در حین وضعیت پلاسیبو، اقدام به آزادسازی پیام رسان های عصبی همچون اپیوید و دوپامین می نمایند.

placebo-effect-2

بنابراین تعجبی ندارد که حتی اگر داروی به کار گرفته شده بی اثر باشد، بیمار به خاطر ایجاد اثر پلاسیبو احساس بهتری خواهد داشت. چنین وضعتی در به کار گیری داروهای مسکن در برخی افراد نیز به وجود می آید.

به همین صورت در سطح سلولی و مولکولی نیز تعدادی از پیام رسان های عصبی همچون دوپامین و GABA به مقدار بسیار زیاد آزاد می شوند. این ترکیبات باعث بروز یک سری پاسخ های عصبی در بدن شده، که احساس درد را از بین برده و حالت ذهنی فعال و مثبتی را به وجود می آورند.

placebo-effect-3

پس از انجام این واکنش ها، بدن دستخوش تغییراتی کلی در متابولیسم می شود، مثلاً پاسخ های ایمنی تقویت شده و در نتیجه پیشرفت و بهبود، شکل واقعی به خود می گیرند. اما آنچه در این روند می بینیم، در بین افراد مختلف، کاملاً متفاوت است و بنابراین امکان شناخت آن به طور کلی وجود ندارد.

در مجموع، اگرچه اثر پلاسیبو به خوبی شناخته شده، اما هنوز نمی توان در مورد مکانیسم های عملکرد آن به خوبی اظهار نظر کرد، و در حال حاضر صرفاً می شود گفت روش هایی همچون مدیتیشن و تفکر مثبت نیز از طریق مکانیسمی مشابه، باعث بهبود کلی وضعیت بدن انسان می گردند.

The post اثر پلاسیبو چیست و چگونه باعث بهبود علائم بیماری می شود؟ appeared first on دیجیاتو.

ابداع نوعی ماده آبگریز که با اسپری کردن روی موبایل، آن را ضد آب خواهد نمود

پوشش های فوق آبگریز قطعا موارد مصرف متعددی در حوزه مصرفی و صنعتی دارند. با این همه، اغلب این پوشش ها دوام کافی را ندارند؛ بدان معنا که خواص ضد آب آنها به راحتی از بین می رود.

حالا دانشمندان دانشگاه ملی استرالیا نوعی پوشش فوق آبگریز را ساخته اند که نسبت به راهکارهای فعلی استحکام به مراتب بیشتری دارد و هزینه تولید و استفاده از آن روی محصولات مختلف نیز پایین تر از موارد مشابه است.

مواد آبگریز معمولا خواص ضد آب خود را از سطوح سختی می گیرند که از ستون های کوچک تشکیل می شوند و این ستون ها نیز لایه ای از هوا را بین خود نگه می دارند که مانع از رسیدن آب به سطح مورد نظر می شود.

بنابر گفته محققین سازنده این ماده، مشکل آنجاست که این سطوح پیچیده به شدت آسیب پذیر هستند و همین مساله میتواند اثرگذاری آنها را در دراز مدت کاهش دهد.

برای نمونه ماده ای به نام F-SiO2 به شدت آبگریز است، با این همه، در اثر سایش به سرعت خاصیت آبگریزی خود را از دست می دهد و در نتیجه آنچنان که باید در سطوح تجاری از آن استفاده نمی شود.

تیم محققان استرالیایی اعلام کرده اند که این ماده ترکیبی از دو پلاستیک مختلف به نام های پلی (متیل متاکریلات) و پلی اورتان است و تا ۶۰ درصد نسبت به مواد کنترلی خود استحکام بیشتری دارد.

به لحاظ مکانیکی هم این ماده بسیار ایستاست و در تست های صورت گرفته نشان داد که در دراز مدت از استحکام و مقاومت بیشتری در برابر سایش برخوردار خواهد بود و همزمان خاصیت آبگریزی خود را هم حفظ می کند. محقق ارشد این پروژه دو ماده یاد شده را به دو تور ماهیگیری تشبیه کرد که در هم تنیده می شوند و هر کدام خواص مختلفی دارند.

علاوه بر این در آزمایشات انجام گرفته مشخص شد که این ماده در برابر اسید، نور فرابنفش و حلال هایی نظیر الکل نیز مقاوم است و به خاطر همین امید می رود که روزی تنها با یک بار اسپری کردن آن روی اجسام مختلف آنها را در برابر مواد گوناگون مقاوم سازد.

نکته دیگری که باید در مورد این ماده به آن اشاره شود، شفافیت آن است و به همین خاطر موارد مصرف متعددی پیدا می کند که از لوازم الکترونیک تجاری نظیر اسمارت فون، چراغ راهنمایی و رانندگی و مواد بسته بندی گرفته تا چوب یا حتی کشتی ها را شامل خواهد شد.

 

The post ابداع نوعی ماده آبگریز که با اسپری کردن روی موبایل، آن را ضد آب خواهد نمود appeared first on دیجیاتو.

موی انسان به یکی از ابزارهای اصلی شناسایی در صحنه های جرم تبدیل می شود

مدت هاست که آنالیز DNA برای شناسایی افراد بی هویت، چه در مباحث جرم یابی قانونی و چه در حوزه باستان شناسی، به کار گرفته می شود، اما برای استفاده از این روش نیاز به مواد کافی داریم. در تحقیقی که به تازگی در این رابطه منتشر شده، می بینیم ظاهراً توالی یابی پروتئین موی انسان نیز می تواند به منظور شناسایی افراد در تحقیقات محل وقوع جرم یا دیگر موارد مشابه استفاده گردد.

«گلندن پارکر» و همکارانش در مقاله ای که به تازگی در PLOS One انتشار یافته، موضوع شناسایی افراد با استفاده از پروتئین های موجود در موی آنها را مطرح کرده اند. همان طور که می دانید DNA بر اثر فرایندهای بیولوژیکی، محیطی یا شیمیایی تخریب می شود، اما پروتئین بسیار پایدارتر و فراوان تر است و حتی در بقایای باستانی نیز یافت می گردد.

به همین دلیل بسیاری از باستان شناسان از کلاژن های موجود در استخوان یا دندان های به دست آمده استفاده نموده تا رژیم غذایی اجداد انسان را شناسایی نمایند. با این حال، پارکر و همکارانش از منظر قانونی به بررسی موی انسان پرداخته و احتمال بازسازی پروتئوم (ژنوم پروتئین) را از آن ارزیابی کرده اند.

forensics-hair-sample

بدین منظور، محققین فوق ۶۶ مورد موی انسان های عصر حاضر با نژاد اروپایی-آمریکایی، ۵ مورد از نژاد آفریقایی-آمریکایی و ۵ مورد از نژاد کنیایی را نمونه برداری کردند. آنها همچنین نمونه هایی را از ۶ مرکز باستان شناسی در انگلستان و متعلق به قرن نوزدهم دریافت داشتند.

پارکر و همکارانش پس از بررسی شواهد متوجه شدند که از طریق موی انسان، می توان اطلاعات گسترده ای در مورد نژاد افراد به دست آورد، چون موی نژاد اروپایی-آمریکایی تفاوت قابل توجهی با موی افراد آفریقایی-آمریکایی یا کنیایی داشت.

همچنین اگرچه نمونه های باستانی در مقایسه با موهای جدید اندکی تخریب شده بودند، اما نتیجه آنالیز ژنتیکی این افراد را در کنار گروه اروپایی-آمریکایی قرار داد، که با محل نمونه برداری یعنی قبرستان های انگلستان مطابقت دارد.

در بررسی دقیق تر، این محققین توانستند ۲۰۰ مارکر پروتئین مو را شناسایی کنند که می توانند به منظور تشخیص نمونه های جدید یا باستانی استفاده گردند. پارکر و همکارانش می گویند با استفاده از این مارکرها، می شود الگوهای منحصر به فردی را به منظور تشخیص یک فرد در بین جمعیت یک میلیون نفری به دست آورد.

forensics-hair

اگر این گروه تحقیقاتی بتوانند تعداد مارکرهای فوق را به مجموعه ای کوچک و اصلی تقلیل دهند، می توان از آنالیز پروتئین موی انسان نیز با دقتی شبیه به آنالیز DNA برای بررسی صحنه های جرم و باستان شناسی بهره گرفت.

در همین رابطه «برد هارت» از آزمایشگاه ملی «لارنس لیومور» معتقد است روش فوق، وضعیت علم جرم یابی قانونی را کاملاً تغییر دهد. البته احتمالاً به زودی شاهد استفاده از این روش در قسمت بعدی سریال CSI خواهیم بود، اما در دنیای واقعی قضیه فرق دارد و هنوز زمان زیادی تا به فعل درآمدن کامل آن باقی مانده است.

The post موی انسان به یکی از ابزارهای اصلی شناسایی در صحنه های جرم تبدیل می شود appeared first on دیجیاتو.

هواپیمای ویرجین گالاکتیک بعد از دو سال وقفه در آسمان به پرواز درآمد

ویرجین گالاکتیک از جمله شرکت های خصوصی آمریکایی است که سودای تجاری سازی سفرهای فضایی را در سر دارد و در همین راستا با نامداران دیگری چون اسپیس اکس سخت در رقابت است.

اگر خاطرتان باشد حدودا دو سال پیش فضاپیمای این شرکت دچار سانحه ای مرگبار شد و به همین خاطر، برنامه های مربوط به سفرهای فضایی آن برای مدتی به حالت تعلیق درآمد.

حال خبر رسیده که کمپانی مورد بحث بعد از حدودا دو سال وقفه، سفرهای خود را از سر گرفته و هواپیمای تازه اش را در مرز فضا و زمین به پرواز درآورده. این پرواز آزمایشی که بر فراز بیابان Mojave صورت گرفته در حدود چهار ساعت به طول انجامید و در جریان آن هواپیمای هم کلاس با اسپیس شیپ ۲ این شرکت در ارتفاع ۵۰ هزار پایی از سطح زمین به پرواز در آمد.

مهندسان مشارکت کننده در این پرواز، در جریان آن موفق شدند که میزان فشارهای وارده به وسیله نقلیه هوایی را در مجاورت استراتوسفر بسنجند و از طرفی چون هواپیمای مورد استفاده توسط خود ویرجین گالاکتیک تولید شده بود، رکوردهای تازه ای برای این کمپانی به ثبت رسید. گفتنی است که شرکت تحت مدیریت ریچارد برنسون حالا در نظر دارد که داده های به دست آمده از این پرواز را مورد تحلیل و ارزیابی دقیق قرار دهد تا سفرهای آتی آن با حداکثر میزان ایمنی صورت بگیرند.

البته اینکه ویرجین گالاکتیک تا این اندازه روی مقوله ایمنی و امنیت تمرکز دارد کاملا منطقی به نظر می آید چراکه بعد از سانحه VSS Enterprise ضروری است که این شرکت اعتبار گذشته اش را باز یابد. این را هم اضافه کنیم که اگر در جریان آن پرواز از سیستم های ایمنی بهتری استفاده می شد قطعا چنین سانحه ای برای فضاپیمای ویرجین رخ نمی داد.

The post هواپیمای ویرجین گالاکتیک بعد از دو سال وقفه در آسمان به پرواز درآمد appeared first on دیجیاتو.

پهپاد غول آسا و ترسناک ProDrone مجهز به بازوهای رباتیک [تماشا کنید]

پهپادها هر روز نقش پر رنگ تری در زندگی ما پیدا می کنند، و بیشتر آنها با هدف ساده تر کردن یا پربار تر ساختن برخی از فعالیت های روزمره تولید می شوند، و در نتیجه چندان نباید از آنها ترسید. البته شاید برخورد یکی از این ربات های پرنده با سرعت بالا به انسان نتایج ناگواری در پی داشته باشد.

با این حال، اگر شما نیز پهپادی را ببینید که به یک جفت بازوی رباتیک با پنجه عقابی مجهز باشد، قطعاً یاد سایبورگ های غول آسای فیلم های هالیوودی می افتید که می توانند بچه ها را بدزدند.

شرکتی ژاپنی با نام ProDrone به تازگی از پهپادی با نام PD68-AW-ARM پرده برداشته، که نامش هم به اندازه کافی ترسناک هست. در این ربات به جای اینکه دوربین یا بسته های سفارشی آمازون را ببینیم، شاهد یک جفت بازوی خاص و چنگال های گازانبری هستیم که می توانند به راحتی هر چیزی را از روی زمین بلند کنند.

این دو بازوی رباتیک قابلیت های بی شماری را در اختیار پهپاد قرار می دهند، و هرچه شرکت سازنده در مورد اهداف انسان دوستانه و خیرخواهانه طراحی آن بیشتر سخن می گوید، نگرانی ما بیشتر می شود.

ویدیوی معرفی ProDrone PD6B-AW-ARM را در ادامه تماشا کنید:

The post پهپاد غول آسا و ترسناک ProDrone مجهز به بازوهای رباتیک [تماشا کنید] appeared first on دیجیاتو.

آینده اخلاقی هوش مصنوعی در گرو رفتار بشر؛ نسل ما هوش مصنوعی را به چشم می بیند؟

فیلم Ex Machina روایتی است از تلاش نیتن بیتمن، مدیرعامل بلندپرواز یک موتور جستجوی اینترنت به نام Blue Book برای خلق هوشی مصنوعی با کالبدی مکانیکی که بتواند آزمون تأیید هوش مصنوعی ملقب به «آزمون تورینگ» را با موفقیت پشت سر بگذارد. آزمون مذکور به واسطه ی رویارویی ربات فیلم با برنامه نویس جوانی انجام می شود که توسط بیتمن برای این کار انتخاب شده است. بیتمن در جایی از فیلم نقل می کند که نرم افزار هوش مصنوعی اش را از روی موتور جستجوی خود ساخته که به گفته ی او آینه ای است از تفکر بشری.

داستان این فیلم خواسته یا ناخواسته شباهت ظریفی با شناخته شده ترین موتور جستجوی عصر حاضر ما و برخی شخصیت های شناخته شده اش دارد. با این همه شرکت ریز و درشت فناوری و متخصصین تراز اول هوش مصنوعی و شبکه های عصبی، اگر هوش مصنوعی به آن معنایی که در Ex Machina به تصویر کشیده شده در دنیای ما واقعاً دست یافتنی باشد، تصور مکانی شبیه گوگل برای تولد آن کار سختی نیست.

غول جستجوی اینترنت مدتهاست به دنبال جذب نیرو ها و شرکت ها و استارتاپ های متخصص و فعال در زمینه ی هوش مصنوعی است. پای هوش مصنوعی و آینده ی آن که به میان می آید خیلی ها هستند که نظریه های خودشان را دارند اما یک نفر هست که علاوه بر تسلط به فناوری های زمینه ساز این تحول، فلسفه ی هوش مصنوعی، نقاط روشن و خطرات آن را نیز به خوبی می شناسد.

تفاوت دیگر او با همه ی متخصصان این حوزه آن است که بسیاری از پیش بینی های او در مورد هوش مصنوعی همین حالا نیز به واقعیت پیوسته اند.

ری کرزویل؛ کسی که تنها وظیفه اش فهماندن انسان ها به گوگل است

Kurzweil2029

در هر دوره ای هستند انسان هایی که به اندازه ی فکر کردن به زمان حال، فکر کردن به آینده برایشان عادی است. Ray Kurzweil در عصر ما یکی از این انسان هاست. وقتی صحبت از کسی مثل کرزویل به میان می آید دشوار می توان فهمید از کجا باید شروع کرد. او کسی است که روزی ۱۵۰ قرص می خورد و هر هفته فهرستی از ویتامین ها، مکمل های غذایی و مواد مختلف به بدن خود تزریق می کند تا بتواند با ۶۸ سال سن به اندازه ای عمر کند که فناوری های تعمیم دهنده ی عمر بشر را به چشم ببیند و بر میرایی غلبه کند. با حساب و کتاب او نسل ما شاهد ظهور ربات های هوشمند به معنای واقعی آن خواهد بود.

با حساب و کتاب کرزویل، نسل ما شاهد ظهور ربات های هوشمند به معنای واقعی آن خواهد بود

این نویسنده، دانشمند علوم رایانه و آینده نگر آمریکایی بیش از آنکه با فناوری هایی نظیر تشخیص گفتار شناخته شود، به خاطر پیش بینی هایش در باب هوش مصنوعی و آینده ی بشر شناخته شده است. او کسی است که اعتقاد دارد ۱۳ سال دیگر، رایانه ها از انسان ها با هوش تر خواهند شد؛ آن هم نه فقط به معنای انجام محاسبات پیچیده تر. بلکه به معنای هوشی که مثل مخلوق نیتن بیتمن در Ex Machina می تواند آنچه می گوییم را بفهمد، از راه تجربه یاد بگیرد، معنای شوخی ها را متوجه شود، داستان بگوید و با دیگران خوش و بش کند. ری کرزویل اعتقاد دارد در آستانه ی سال ۲۰۳۰ میلادی، رایانه ها قادر خواهند بود تمام کار هایی که انسان قادر است انجام دهد را بهتر از خودش انجام دهند.

Deep Blue

کرزویل در سال ۱۹۹۰ پیش بینی کرد تا سال ۱۹۹۸ رایانه ای ساخته خواهد شد که قهرمان شطرنج جهان را شکست خواهد داد. به یاد می آوریم که در سال ۱۹۹۷، رایانه ی Deep Blue شرکت IBM موفق شد گری کاسپاروف، قهرمان شطرنج جهان را شکست دهد.

او رشد انفجاری «وب جهان گستر» را نیز زمانی پیش بینی کرد که کاربرد آن از چند دانشگاه فرا تر نرفته بود. اتومبیل های خودران نیز از جمله پیش بینی های او به شمار می روند که این روز ها تقریباً در آستانه ی تحققش هستیم و باز نام گوگل در پس زمینه اش می درخشد.

کرزویل فناوری شناس و کارآفرینی موفق است. اولین اسکنر تخت، اولین مبدل متن به گفتار، اولین نرم افزاری که توانست فونت های مختلف را از هم تشخیص دهد، و بسیاری موارد دیگر از جمله سوابق او در حوزه های مختلف فناوری و به ویژه هوش مصنوعی به شمار می روند. او در حال حاضر یکی از با نفوذ ترین و شناخته شده ترین مشاوران در زمنیه ی هوش مصنوعی و آینده ی آن است. خودش در توصیف این دغدغه می گوید: «گاهی به این فکر می کنم که اگر تمام پول جهان را در اختیار داشتم چه کار می کردم؟ بعد به این نتیجه می رسم که آن را روی همین پروژه خرج می کردم. هوش مصنوعی برای من دغدغه ی جدیدی نیست؛ من ۵۰ سال است که به هوش مصنوعی و نحوه ی عملکرد مغز فکر می کنم».

آیا حضور شخصی مثل کرزویل در گوگل اتفاقی است؟

یکی از جنجالی ترین مباحثی که کرزویل در آنها ورود کرد و در عمومی شدنش نقش داشت تولد هوش مصنوعی و ظهور «خودآگاهی» در میان رایانه هاست. خودآگاهی به قابلیت تشخیص و تمایز خود از دیگران گفته می شود. اتفاقی نیست کسی که اعتقاد دارد رایانه ها ظرف سال های آینده به «خودآگاهی» می رسند، به عنوان مدیر بخش مهندسی گوگل فعالیت می کند. جالب است بدانید خود لری پیج شخصاً کرزویل را به استخدام گوگل درآورده است «تا این شرکت را به درک زبان طبیعی انسان ها مجهز کند».

اعلام خبر پیوستن او به گوگل در سال ۲۰۱۲ به خودی خود برای علاقمندان به فناوری و نظریه ی «تکینگی» که کرزویل به شخصه سهم به سزایی در شناخته شدن آن داشت خبر بزرگی محسوب می شد. پس از آن بود که گوگل تقریباً هرچه شرکت ریز و درشت هوش مصنوعی بود خریداری کرد و بزرگ ترین لابراتوآر هوش مصنوعی جهان را گرد هم آورد؛ لابراتوآوری که بر یکی از منحصر به فرد ترین منابع اطلاعات دنیا تسلط دارد: اَبَرداده های ما انسان های روی زمین؛ منبعی که برای تحقق رویای کرزویل حیاتی است.

پیش بینی های بلندپروازانه آینده روز به روز عادی تر می شوند

Ray_6

کرزویل را جانشین به حق ادیسون نامیده اند. او یکی از برجسته ترین سردمداران آینده گرایی، مافوق انسان گرایی، هوش مصنوعی و یکی از پدران فناوری بازخوانش خودکار متون چاپی (OCR) است. بیل گیتس در تعریف او گفته است «او بهترین کسی است که در پیش بینی آینده ی هوش مصنوعی می شناسم». ریموند ۶۸ ساله با ۱۹ دکترای افتخاری، سال هاست به پیش بینی آینده مشغول است؛ گرچه این پیش بینی ها تنها محصول جانبی کار او و فرزند اعتقادش به «رشد تصاعدی فناوری» به شمار می روند. او می گوید مشکل بشر این است که با دید تصاعدی به آینده ی فناوری نگاه نمی کند و فکر می کند فناوری در آینده نیز با همین سرعت پیشرفت خواهد کرد؛ قوه ی ادراک بشر به گفته ی او «خطی» است.

او سال هاست با اشاره به تکینگی (که اصطلاح آن را از نویسنده ی علمی-تخیلی ورنر وینگ قرض گرفته) اعلام می کند اعتقاد دارد آزمون معروف تورینگ تا سال ۲۰۲۹ پشت سر گذاشته خواهد شد. همان گونه که پیش تر ذکر شد، پشت سر گذاشته شدن آزمون تورینگ با رویدادی مترادف است که طی آن رایانه ها از خود رفتار هوشمندانه ای به نمایش می گذارند که تشخیص آن از رفتار یک انسان غیر ممکن است. این مفاهیم امروز سیمای آشنا تری دارند، اما در نظر داشته باشید او زمانی این ایده را مطرح کرد که حتی دستگاه فکس نیز اختراع نشده بود.

خود کرزویل در این باره می گوید: «امروز مردم پدیده هایی مثل Siri را دیده اند و با آن حرف زده اند، آنها اتومبیل های خودران گوگل را دیده اند. دیدگاه های من دیگر رادیکال به نظر نمی آیند. در واقع حرف های من ثابت مانده؛ این دیدگاه بقیه ی مردم جهان است که تغییر کرده است».

JOAQUIN PHOENIX as Theodore in the romantic drama "HER," directed by Spike Jonze, a Warner Bros. Pictures release.

او همان کسی است که با اشاره به عشق شخصیت فیلم Her به سیستم عامل رایانه اش، می گوید: «بخش بزرگی از کشمکش دراماتیک این داستان از آنجا ناشی می شود که عشق تئودور در این فیلم کالبدی فیزیکی ندارد. اما این تصور نادرستی است. از لحاظ فنی فراهم کردن حضوری مجازی برای حضور صوتی این سیستم عامل، امری پیش پا افتاده خواهد بود»؛ چه برسد به کالبدی فیزیکی مثل آنچه در Boston Dynamics در حال توسعه است که گوگل چند سال پیش آن را خریداری کرد.

آینده و تمام شگفتی هایش همین قدر که فکر می کنیم سیاه است؟

۶۵ درصد مشاغل امروز آمریکا مشاغلی هستند که به اطلاعات و پردازش آنها مربوط می شوند؛ شغل هایی که ۲۵ سال پیش حتی وجود خارجی نداشتند. به گفته ی کرزویل ما نیز همچنان به پیچیده کردن مشاغل و تقویت هوش خود ادامه می دهیم. تمام آنچه که امروز به چشم آینده ای شگرف متصور می شویم وقتی اتفاق می افتد، به بخشی از واقعیت روزمره ی ما بدل می شود. کرزویل اعتقاد دارد «فناوری های مختلف همیشه مثل سایه به ما چسبیده اند».

بسیاری از ما با نگاه به گذشته، آینده را تاریک تصور می کنیم در حالی که کرزویل جزو معدود کسانی است که آینده ی روشنی برای هوش مصنوعی و هوش بشری متصور است

او در توضیح گفته ی خود به ده سال پیش اشاره می کند؛ یعنی زمانی که خبری از شبکه ی اجتماعی نبود. حدود پانزده سال پیش موتور های جستجو تازه داشتند کار خود را آغاز می کردند. این در حالی است که امروز دنیا بدون اینترنت یا موتور های جستجو چیزی شبیه «عصر حجر» تصور می شود؛ در حالی که آنچه از آن سخن می گوییم همین ده پانزده سال پیش بوده. کرزویل اعتقاد دارد «ما خیلی سریع خود را با جنبه های مثبت فناوری وفق می دهیم».

بسیاری از ما با نگاه به گذشته، آینده را تاریک تصور می کنیم در حالی که کرزویل جزو معدود کسانی است که آینده ی روشنی برای هوش مصنوعی و هوش بشری متصور است. او می گوید «با سفر به نقاط مختلف جهان می بینم همه ی انسان ها بدبین شده اند. اما اتفاقی که در حال رخ دادن است این است که اطلاعات ما درباره ی ویژگی های منفی جهان به شکلی تصاعدی در حال افزایش است.

صد سال پیش هیچ کس چیزی درباره ی آنچه در یک روستا آن طرف تر در حال رخ دادن بود نمی شنید. دوره ی ما در واقع یکی از آرام ترین دوران های تاریخ بشر است؛ احتمال از بین رفتن شما از لحاظ کمبود منابع و نبود حاکمیت مردم سالار به مراتب کمتر از قبل شده. بخش بزرگی از رشد مردم سالاری در جهان به خاطر ظهور فناوری های ارتباطی بوده است».

صد سال پیش هیچ کس چیزی درباره ی آنچه در یک روستا آن طرف تر در حال رخ دادن بود نمی شنید

او در ادامه می افزاید: «خیلی عجیب است که مردم در عین تمام واقعیت ها به مخالفت با فناوری می پردازند. از دهه ی ۱۹۷۰ تا کنون ما شاهد ظهور پدیده ی اینترنت بوده ایم که از لحاظ ارتباطات انسانی واقعاً انقلابی به پا کرده است. شاهد خیزش رایانه، هوش مصنوعی، علم رباتیک، و عملکرد خودکار ماشین ها بوده ایم. به عقیده ی من هیچ کاری وجود ندارد که هوش مصنوعی در آینده نتواند از پس انجامش بر بیاید. ما نیز همیشه از ماشین ها برای افزودن بر بُرد ذهنی و فیزیکی خود استفاده کرده ایم».

فناوری هراسی و آمادگی برای بدترین سناریو

nathan

کرزویل اعتقاد دارد پدیده ای تحت عنوان هوش مصنوعی وقتی به وقوع بپیوندد آنقدر ها که امروز فکر می کنیم عجیب نخواهد بود؛ ساده ترین دلیل او برای این گفته آن است که «خودمان همین حالا هم هوش داریم». اما به اعتقاد او مثل آنچه در Ex Machina شاهدش هستیم، هوش مصنوعی هم آینه ی تفکر بشری خواهد بود. ربات های آینده اگر دروغ و سوء استفاده ببینند، دروغ می گویند و سوء استفاده می کنند با این تفاوت که تمام این ها را بهتر از انسان ها انجام می دهند.

او می گوید: «فناوری شمشیری دولبه است. فناوری های جدید بسیار قدرتمند تر از قبل هستند. مواجهه و مقابله با خطرات وجودی فناوری، مهم ترین مسئله ی ما انسان ها در قرن حاضر است. برای مثال خطر وجودی پدیده ای مثل زیست فناوری مدتهاست همراه ماست. ما از زیست فناوری به عنوان راهی برای برنامه نویسی مجدد موجودات با هدف دوری از بیماری و افزایش طول عمر استفاده می کنیم. اما همین فناوری اگر در اختیار یک بیوتروریست قرار بگیرد می تواند برای مرگبار تر کردن بیماری ها مورد استفاده قرار بگیرد».

کرزویل: فناوری در دل پیچیدگی رشد می کند و ما باید همواره مقررات خود را بازنویسی کنیم

کرزویل در ادامه می افزاید «ما حالا مقررات و قوانینی برای پیشگیری از چنین فجایعی داریم، و از مزایای شگرف زیست فناوری بهره می بریم؛ که در دهه ی بعدی تمام زندگی مان را فرا خواهد گرفت. تا اینجا استفاده ی تخریبی از آن صفر بوده است. اما این به آن معنا نیست که می توانیم آن را از لیست نگرانی های خود خط بزنیم. فناوری در دل پیچیدگی رشد می کند و ما باید همواره مقررات خود را بازنویسی کنیم. این برای مقابله با خطرات پدیده ای مثل هوش مصنوعی نیز الگوی خوبی است».

خیزش هوش مصنوعی علیه انسان یا همراهی آن با انسان؟

Ex-Machina-Cast-Wallpapers

ربات هوشمند ساخته ی دست مدیرعامل نابغه و جاه طلب موتور جستجوی شرکت Blue Book در فیلم Ex Machina در نهایت هر دو انسانی که خواسته و ناخواسته او را خلق کرده، وجودش را زیر سؤال برده و در بند نگه داشته اند را فریب می دهد و با قربانی کردن هر دو، آزادی را برای خویش رقم می زند. اما او تمام دانسته هایش را از تفکر بشری و تمرکز روی زندگی بشر فرا گرفته و در نهایت با این پرسش مواجه می شود که اساساً چرا باید «خودآگاهی اش» را به انسان ثابت کند؟

کرزویل به عنوان کسی که به جنبه ی اخلاقی خلق موجودات هوشمند در آینده پرداخته، رستگاری این ساخته ی اجتناب ناپذیر بشری را در گرو رفتار خود بشر می بیند. به بیان دیگر، اگر ایده ی ربات های هوشمند تا این حد برای ما ترسناک شده، علتش را باید جایی در اعماق وجود خودمان جستجو کنیم و با این پرسش مواجه شویم که با رفتارمان به او چه چیزی یاد خواهیم داد.

بیتمن در نقطه ای از فیلم، انقراض نسل بشر به دست هوش مصنوعی ساخته ی خود را تقریباً حتمی می داند. او با همین دید دست به ساخت چندین نسل موجود هوشمند می زند و آنها را به بردگی می گیرد. با این نگاه، وجود مستقل و هوشمندی که ما را از خودمان بهتر می شناسد راهی جز همان آینده ی تاریک نخواهد داشت.

به نظر می رسد سکانس پایانی داستان بشر و مخلوق هوشمندش نیز مثل سرنوشت خالق هوش مصنوعی فیلم Ex Machina به پاسخ یک سؤال ساده بستگی دارد: اگر هوش مصنوعی ما را از بین نبرد، آیا به آزادی اش دست درازی نخواهیم کرد؟

The post آینده اخلاقی هوش مصنوعی در گرو رفتار بشر؛ نسل ما هوش مصنوعی را به چشم می بیند؟ appeared first on دیجیاتو.

با ویدیوی ۳۶۰ درجه ناسا پیاده روی فضایی را در زیر آب تجربه نمایید [تماشا کنید]

اکثر قریب به اتفاق ما شاید هیچ گاه تجریه پیاده روی در فضا و در حالت بی وزنی کامل را نیابیم، اما می شود با هدست بسیار ارزان قیمت گوگل کاردبورد و ویدیوهای بسیار باکیفیت ۳۶۰ درجه ناسا، به صورت مجازی به این تجربه ارزشمند دست یافت.

ناسا با استفاده از تکنولوژی واقعیت مجازی شرکت Harmonic چند ویدیوی سه بعدی ۳۶۰ درجه را از سه مرحله مختلف آموزش های فضانوردانش در «لابراتوار بی وزنی هیوستون» تهیه و در یوتیوب منتشر ساخته است.

در داخل استخرهای بزرگ این تاسیسات ماکت بیشتر قسمت های اصلی ایستگاه فضایی بین المللی در ابعاد واقعی نصب شده است و فضانوردان می توانند انواع ماموریت ها و پیاده روی ها را در این شرایط شبیه سازی شده تمرین کنند.

اگر امکان استفاده از هیچ یک از هدست های واقعیت مجازی موجود در بازار وجود ندارد، باز هم می توانید این ویدیوها را در رایانه تماشا و نماهای مختلف آن را از طریق کلیدهای کنترلی در دسترس تغییر دهید. اگر پهنای باند کافی و نمایشگر پشتیبانی شده در اختیار دارید، توصیه می شود که کیفیت ویدیو را روی ۴K تنظیم کنید تا هر چه بیشتر در این دنیای فضایی شبیه سازی شده غرق شوید.

تماشای ویدیو در یوتیوب

این ویدیو در وبسایت آپارات نیز بارگذاری شده، اما به دلیل پشتیبانی نکردن این سرویس از ویدیوهای ۳۶۰ درجه، نمی توان از قابلیت تغییر نما در آن استفاده برد، اما باز هم تماشای نمای ۳۶۰ درجه این ویدیو خالی از لطف نخواهد بود.

The post با ویدیوی ۳۶۰ درجه ناسا پیاده روی فضایی را در زیر آب تجربه نمایید [تماشا کنید] appeared first on دیجیاتو.

طبیعت وحش کره زمین با سرعت بسیار زیادی در حال نابودی است

طبیعت وحش کره زمین با سرعتی فزاینده در حال از بین رفتن است و به نظر می رسد که انسان ها برنامه ای برای جلوگیری از این مسئله ندارند. نابود شدن طبیعت وحش کره زمین از آن جهت خبری بد تلقی می شود که اشکال مختلف حیات، جلوگیری از تغییرات پیوسته آب و هوایی و زنده ماندن اقتصادهای محلی تا حد شگرفی به این سرزمین های بکر و دست نخورده بستگی دارند. اما با وجود تمام این مسائل، تحقیقات نشان می دهد که انسان ها به هیچ وجه در وحشی نگه داشتن حیات وحش موفق نبوده اند.

مشکل اصلی طبیعت وحش این به شمار می رود که تمام اکوسیستم آن به صورت یک مجموعه کامل کار می کند؛ بنابراین کافی است بخش کوچکی از آن را از بین ببرید تا زنجیره ای از اتفاقات، دیگر بخش های آن را دچار مشکل سازند. نشریه Current Biology در شماره اخیر خود نوشته که از دهه ۱۹۹۰میلادی تا به امروز، انسان ها ۱۰ درصد از سرزمین های بکر زمین را از بین برده اند.

«اسکار ونتار» (Oscar Ventar) پروفسور دانشگاه «نورثرن بریتیش کلمبیا» که وظیفه تهیه این مقاله را برعهده داشته می نویسد: «ما کارمان را به شکلی ساده انگارانه شروع نمودیم و فرض کردیم که کاهش زیادی در طبیعت وحش کره زمین نخواهیم یافت؛ چرا که آنها بسیار دورافتاده هستند. بنابراین وقتی که به میزان کاهش این مناطق از دهه ۱۹۹۰ تا به امروز پی بردیم، بسیار غافلگیر و شوکه شدیم.»

برای مدتی طولانی، محققان تصور می کردند که طبیعت وحش می تواند از خود محافظت کند. این تفکر از آن جا ریشه گرفته بود که به دلیل شرایط سخت زندگی در طبیعت وحش، این محیط ها وحشی باقی خواهند ماند، مثل بخش هایی از سیبری یا صحرای بزرگ آفریقا. اما حالا محققان عقیده دارند که این مناطق هم باید تحت محافظت قرار گیرند چرا که ما با سرعت زیادی در حال از دست دادن طبیعت وحش کره زمین هستیم.

اگر بخواهیم واضح تر بگوییم، طی ۲۰ سال گذشته، بیش از ۳٫۶ میلیون کیلومتر مربع از از سرزمین های وحشی از بین رفته اند و تنها ۲٫۲ میلیون کیلومتر مربع از طبیعت باقی مانده تحت محافظت قرار دارد؛ یعنی چیزی به اندازه مجموع مساحت ایالت های آلاسکا و کالیفرنیا.

The post طبیعت وحش کره زمین با سرعت بسیار زیادی در حال نابودی است appeared first on دیجیاتو.

نیمی از کاربران اینترنت در برابر حمله‌های فیشینگ آسیب‌پذیر هستند

نیمی از کاربران اینترنت در برابر حمله‌های فیشینگ آسیب‌پذیر هستند

یک تحقیق جدید نشان می‌دهد که نیمی از کاربران، با وجود مطلع بودن از خطرات حمله‌های فیشینگ، بر روی لینک‌های ناشناس کلیک می‌کنند و به راحتی به دام سایت‌های مخرب می‌افتند.