مقالات علم و فن آوری

آیا می توانیم در میان جهان‌های موازی سفر کنیم؟

بیگ بنگ: چند جهانی یکی از نظریات علمی-تخیلی می‌باشد که بسیار مورد توجه و علاقه قرار گرفته است. این پدیده را می‌توان بدین صورت توصیف کرد: سفری به اندازه‌ی کافی دور و یا به عبارتی سفری به درون یک کرمچاله و رو در رو شدن با یکی شبیه خودمان و یا یکی دیگر از خودمان در جهانی دیگر.

parallel--universesبه گزارش بیگ بنگ، سوالی که پیش می آید این است که حتی اگر جهان‌های موازی وجود هم داشته باشند، آیا ما قادر به دستیابی به آن‌ها خواهیم بود؟ دنبال کردن نظرات و گمان‌های فیزیکدانان با افکار منحصر به فردی که دارند، مانند همیشه جالب خواهد بود.

آیا کربن‌های شما در جایی دیگر کپی شده‌اند؟

یکی از هیجان‌انگیزترین موضوعات هم در جهان علمی- تخیلی و هم در علم واقعی، مفهوم جهان‌های موازی می‌باشد. این موضوع بسیار شگفت‌آور است؛ این ایده که چندین کپی از شما هم زمان در چند مکان وجود دارد، بسیار هیجان‌انگیز و همچنین نگران‌کننده خواهد بود. ایده‌ی چند جهانی یک فرضیه‌ی علمی نیست؛ بلکه همانگونه که اتان سیگل در مجله‌ی فوربس گفته است: یک نتیجه‌ی فرضی است از چندین قانون فیزیکی که امروزه فهمیده شده است.

ایده‌ی آغاز منحنی فضا-زمان و کشیده شدن آن به سمت بینهایت به صورت ریاضی محدود به این می‌شود که در چند نقطه تکرار خواهد شد. از این نظریه گاهی تحت عنوان “جهان‌های در هم تنیده یا دوخته شده” نام برده می‌شود. می‌توانید ایده‌ی تکرار کلونی‌های کیهانی را فراموش کنید اما، احتمال دیگری وجود خواهد داشت. این احتمال به این صورت بیان می‌شود: چندین پدیده‌ی بیگ بنگ به صورت هم زمان رخ داده و چندین حباب فضا-زمان در چندین دریای کف‌آلود از پتانسیل بی‌نهایت بوجود آورده است.

shutterstock_12310231چگونه به آنجا دست خواهیم یافت؟

آنچه ما میخواهیم بدانیم این است: آیا ما قادر هستیم به حباب دیگری از فضا-زمان دست یابیم؟ خب جواب این سوال بستگی دارد به اینکه ما کدام ایده را برای وجود جهان‌های موازی بپذیریم. فیزیکدان تئوری آمریکایی و نظریه پرداز نظریه‌ی خارق‌العاده‌ی ریسمان، “برایان گرین” از دانشگاه کلمبیا، این بحث را مطرح می‌کند که معقول بودن سفر بین جهان‌های مختلف، با فرض اینکه پدیده‌ی چند جهانی و جهان‌های موازی واقعا وجود داشته باشند، بر پایه‌ی مفهومی می‌چرخد که شما با آن امکان وجود داشتن جهان‌های موازی را مطرح می‌کنید.

این نظریه‌پرداز می‌گوید: اگر شما مدافع وجود جهان‌های موازی بر اساس رخ دادن چندین رویداد بیگ بنگ به صورت هم زمان هستید باید بدانید که این مفهوم بدین معنا است که ترک کردن جهانی که در آن هستیم و سفر به جهان‌های دیگر همانقدر محتمل و ممکن خواهد بود که سفر در زمان به گذشته و حتی به پیش از رخداد پدیده‌ی بیگ بنگ که جهان ما را به وجود آورده است امکان‌پذیر باشد. حال اگر شما به نظریه‌ی جهان‌های موازی بر پایه‌ی فیزیک کوانتومی اعتقاد داشته باشید، نیازی به سفر کردن به جهان‌های دیگر نخواهید داشت، زیرا شما هم اکنون به صورت متناوب در چند جهان زندگی می‌کنید (اگرچه نه در تمام آنها). نمی‌توانید تصمیم بگیرید که کدام لباس را بپوشید؟ اصلا مشکلی نیست؛ شما هر دو را خواهید پوشید اما در دو جهان موازی جدا از هم!

parallel-universeدر هر حال، فیزیکدان نظری “میچیو کاکو” عقیده دارد که کیهان ما در نهایت به وسیله‌ی یک یخبندان عظیم پایان خواهد یافت و این تکنولوژی روزی به ما اجازه خواهد داد که در میان جهان‌های مختلف سفر کنیم. از طرف دیگر، نیل دگراس تایسون می‌گوید که اگر شما از جهانی با ابعاد بزرگتر آمده باشید به آسانی قادر به سفر در بین ابعاد دیگر خواهید بود درست مانند اینکه از یک اتاق بزرگ به یک اتاق کوچک قدم بگذارید. همچنین در نظریه‌ی ریسمان (به عنوان یک نظریه‌ی پیشرو که توانسته در رقابتی آشکار پلی بر فراز خلیج به ظاهر شکست ناپذیر مکانیک کوانتومی و نسبیت عام بگستراند) این فرض بیان می‌شود که در واقع در کیهان ما ابعادی بسیار بیشتر از آنچه در گذشته فکر می‌کردیم وجود دارد و ما فقط در آشکارسازی و شناسایی آن‌ها با شکست روبرو شده‌ایم. زیرا، این ابعاد در واقع بسیار کوچک، درهم تنیده در زمان بینهایت و در محدوده‌ی زیر اتمی هستند و لذا دستگاه‌های ما قادر به آشکار ساختن آنها نمی‌باشند.

اما، ما چگونه می‌توانیم هیچکدام از این بحث‌های مطرح شده را ثابت کنیم بدون آنکه به اولین تجربه‌ی عملی از آنها دست پیدا کنیم؟ بسیاری از جنبه‌های متعدد جهان ما هنوز برایمان ناشناس و مرموز باقی مانده، بنابراین در حال حاضر به نظر می‌رسد دست‌یابی به هرگونه دلیل موثق برای اثبات اینکه کدام یک از این فرضیات درست است وجود ندارد. در هر صورت، فارغ از اینکه ما دلایل قطعی برای اثبات وجود جهان‌های موازی و پدیده‌ی چند جهانی پیدا کرده باشیم و یا بتوانیم مسیر جا به جا شدن میان این جهان‌ها را بیابیم، ناپدید شدن موضوعی به این مهیجی هم در علم ِ تخیلی و هم در علم ِ واقعی بسیار دور از دهن به نظر می‌رسد.

ترجمه: ندا حائری/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: futurism.com

لینک کوتاه مقاله : http://bigbangpage.com/?p=61580

توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام ‘سایت علمی بیگ بنگ’ و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

Let’s block ads! (Why?)

روش صحیح مقایسه پردازنده ها با هم چیست؟

واحد پردازش مرکزی یا همان CPU که با نام پردازنده و چیپست هم از آن یاد می شود، قطعه ایست که حکم مغز را برای یک کامپیوتر دارد و در نتیجه می توان گفت که مهم ترین جزء آن محسوب می شود.

متاسفانه مقایسه قدم به قدم و دقیق دو پردازنده مختلف کار دشواری است و همین امر باعث می شود که در زمان خرید و انتخاب اندکی دچار سردرگمی شوید.

در مورد این تراشه ها همانطور که بارها و بارها در خبرها شنیده اید، سرعت کلاک و تعداد هسته از جمله فاکتورها و مشخصه هایی است که شاید شرکت ها در زمان تبلیغ محصولاتشان بیشترین مانور را روی آنها می دهند، حال آنکه طبق گفته کارشناسان امر برای انتخاب صرفا نمی توان به این دو مشخصه تکیه کرد.

نکته دیگر اینکه برای داشتن یک انتخاب خوب، نیازی به دانستن نحوه عملکرد یک CPU ندارید، هرچند که دانش اندک در این رابطه می تواند سودمند واقع شود.

خبر خوشحال کننده دیگر در این باره آنکه هم اکنون وبسایت هایی راه اندازی شده اند که کارشان بررسی عملکرد پردازنده هاست و از همین رو، انتخاب و مقایسه این قطعات با یکدیگر به مراتب ساده تر از قبل شده. در این مطلب قصد داریم شما را با نکات مهم و یا پیش پا افتاده ای که در انتخاب تاثیر گذار و یا بی اثر هستند آشنا نماییم.

سرعت کلاک همه چیز نیست

compare-cpu-processor

همانطور که در بالا گفتیم سرعت کلاک و تعداد هسته ها دو فاکتوری هستند که شرکت ها بالاترین مانور را در زمان تبلیغ محصولاتشان روی آنها می دهند. سرعت کلاک پارامتری است که با واحد «هرتز» سنجیده می شود (مثلا ۳٫۱۴ گیگاهرتز) در حالی که تعداد هسته ها با عباراتی نظیر Dual-Core (دو هسته ای)، Quad-Core (چهار هسته ای)، Hexa-Core (شش هسته ای) و یا Octa-core (هشت هسته ای) مطرح می شود.

تا مدت ها، باور عموم اینطور بود که هر چه سرعت کلاک بالاتر باشد، پردازنده سریع تر است و تعداد هسته های بیشتر نیز سرعت آن را بالا می برند. اما امروزه تکنولوژی پردازنده زیاد هم به فاکتورهای ذکر شده وابسته نیست زیرا حالا CPUها بخش های متعدد دیگری هم دارند که در سرعت و نحوه عملکرد آنها دخیل هستند.

به طور خلاصه اگر بخواهیم بگوییم، سرعت و عملکرد کلی یک پردازنده با در نظر داشتن این مساله تعیین می شود که وقتی تمامی بخش های آن در کنار هم و در یک چرخه واحد کلاک قرار گرفتند، چه میزان محاسبات و فعالیت های رایانشی با استفاده از آنها قابل انجام خواهد بود.

برای نمونه اگر انجام تسک اکس به ۲ چرخه کلاک روی پردازنده A و یک چرخه روی پردازنده B نیاز داشته باشد، آنگاه می توان اینطور نتیجه گرفت که CPU دوم حتی با وجود بالاتر بودن سرعت کلاک پردازنده A بهتر عمل می کند.

در واقع سرعت زمانی در نظر گرفته می شود که می خواهید از میان دو CPU متعلق به یک خانواده با تعداد هسته های برابر یکی را انتخاب نمایید؛ به بیان دیگر اگر تلاش دارید دو پردازنده چهار هسته Core i5 از سری Skylake را با هم مقایسه نمایید آنگاه مدلی که بالاترین سرعت کلاک را داشته باشد، سریع تر خواهد بود.

سرعت کلاک یا تعداد هسته ها لزوما به معنای عملکرد بهتر یک پردازنده نیست

در هر سناریوی دیگر، سرعت کلاک یا تعداد هسته ها لزوما به معنای عملکرد بهتر یک پردازنده نیست. از این رو، چنانچه قصد داشته باشید پردازنده های Core i3، Core i5 و Core i7 اینتل را با هم مقایسه نمایید آنگاه نه سرعت کلاک در این امر دخیل خواهد بود و نه تعداد هسته ها. از طرفی اگر بخواهید اینتل را با AMD یا یک پردازنده A10 ای ام دی را با مدل A8 و FX مقایسه نمایید آنگاه سرعت کلاک به تنهایی گویای برتری یکی نسبت به دیگری نخواهد بود.

عملکرد تک هسته ای

compare-cpu-single-threaded

راز کوچک و البته ناخوشایندی که در دنیای کامپیوتر وجود دارد این است که حتی اگر پردازنده ای با چهار هسته را خریداری نمایید آنگاه در زمان اجرای اپلیکیشن ها ممکن است همگی آنها مورد استفاده قرار نگیرند.

اغلب نرم افزارهای امروزی از نوع تک ریسه ای (single-threaded) هستند؛ بدان معنا که این برنامه ها به عنوان یک فرایند اجرا می شوند و یک فرایند هم تنها روی یک هسته قابل اجراست. بنابراین حتی اگر پردازنده سیستم شما چهار هسته داشته باشد، عملکرد کامل و تمام عیار را در زمان اجرای اپلیکیشن از هر چهار هسته آن دریافت نخواهید کرد.

از همین رو ضرورت دارد که قبل از انتخاب یک پردازنده، عملکرد تک ریسه ای یا تک هسته ای آن را نیز مد نظر بگیرید. البته این را هم در نظر داشته باشید که همه شرکت ها این اطلاعات را علنا در مورد محصولات خود منتشر نمی کنند و برای همین لازم است از داده های موثق شرکت های شخص ثالث از جمله تست های بنچمارک سایت Passmark استفاده نمایید.

فهرست کامل بنچمارک های انجام شده توسط این شرکت روی CPUهای مختلف را می توانید از طریق این لینک به دست آورید با این توضیح که امتیاز عملکرد تک هسته ای نیز برای همگی آنها مشخص شده است.

عملکرد کش اهمیت بالایی دارد

کش از جمله مهم ترین بخش های یک CPU است که متاسفانه کمتر به آن توجه می شود. در واقع کشی که مشخصات ضعیفی داشته باشد می تواند باعث کند شدن عملکرد سیستم شما شود. بنابراین توصیه می شود که همیشه مشخصات کش یک پردازنده را قبل از خرید آن چک کنید.

کش حکم رم برای پردازنده شما را دارد و این یعنی پردازنده از این بخش برای ذخیره سازی تمامی کارکردهایی استفاده می کند که پیشتر انجام داده. به این ترتیب، هر دفعه که آن فعالیت ها مجددا از نو درخواست شوند، پردازنده می تواند داده های مورد نیازش را به جای اجرای مجدد یک فرمان از کش بگیرد و در نتیجه سرعت عمل بالاتری پیدا کند.

پردازنده ها سطوح مختلفی از کش را دارند که از L1 شروع می شود و به L3 یا L4 می رسند و باید در نظر داشته باشید اندازه کش هایی را با هم مقایسه نمایید که سطوح یکسانی دارند. برای نمونه اگر یک CPU کش L3 چهار مگابایتی دارد و دیگری کش L3 شش مگابایتی دارد آنگاه مدل دوم انتخاب بهتری خواهد بود (البته با فرض اینکه سرعت کلاک، تعداد هسته ها و عملکرد تک هسته ای شان قابل مقایسه با هم باشد).

پردازنده های گرافیکی مجتمع را هم در نظر بگیرید

compare-cpu-amd-fusion

اینتل و AMD همانطور که احتمالا می دانید CPUها و کارت های گرافیکی را با هم ترکیب کرده و در قالب یک محصول واحد به نام APU عرضه کرده اند. پردازنده های جدید هم معمولا بدون نیاز به یک کارت گرافیک جداگانه توانایی مدیریت کردن احتیاجات گرافیکی اغلب کاربران معمولی را دارند.

عملکرد این چیپست ها هم بسته به نوع پردازنده ای که در اختیار دارند میتواند متفاوت باشد. مجددا باید یادآور شویم که اینجا هم نمی توان محصول AMD را با اینتل مقایسه کرد و حتی مقایسه مدل هایی که به یک خانواده تعلق دارند هم می تواند پیچیده باشد. برای مثال اینتل چیپست های گرافیکی Intel HD، Intel Iris و Intel Iris Pro را ارائه کرده اما یک مدل متعلق به خانواده Iris لزوما بهتر از انواع HD نیست.

در عین حال سری Athlon و FX ای اِم دی هم فاقد چیپ های گرافیکی هستند اما بیشتر از سری A (نوع APU) قیمت دارند، بنابراین اگر از این دو سری خرید نمایید لازم است که در کنار آنها کارت گرافیک هم تهیه نمایید.

compare-cpu-futuremark-3dmark

خلاصه کلام اینکه پردازش گرافیکی روی CPU می تواند بسیار سردرگم کننده باشد اما باز هم لازم است که در زمان خرید به این فاکتور توجه نمایید. بهترین راه البته این است که از بنچمارک های شخص ثالث برای این منظور کمک بگیرید و از توصیه های آنها بهره بجویید.

یکی از این بنچمارک ها ۳DMark نام دارد که توسط شرکت Futuremark طراحی شده و از جمله بهترین ابزارهای تست گرافیکی ارائه شده برای ویندوز است. برای استفاده از این بنچمارک هم کافیست که امتیاز فیزیک (Physics Score) ارائه شده برای پردازنده مد نظرتان را چک کنید و سپس آن را با دیگر موارد ذکر شده در فهرست پردازنده های Futuremark مقایسه نمایید. با این کار احتمالا نگاه روشنی در مورد برتری پردازنده های مختلف در حوزه گرافیکی خواهید داشت.

بهترین راه برای مقایسه CPUها

همه مواردی که در بالا به آنها اشاره گردید، باعث می شوند که مقایسه CPU کاری اندک دشوار برای کاربران عادی شود. حال سوال اینجاست که چطور باید تشخیص داد کدام محصول برای خرید بهترین است؟ در اینجا به برخی نکات برای این منظور اشاره می کنیم.

ساده ترین و بهترین راه این است که سری به سایت CPUBoss بزنید. این سایت پردازنده های مختلف را به صورت دو به دو با هم مقایسه کرده، به آنها امتیاز می دهد و تفاوت هایشان را به شیوه ای که برای اهالی غیر فن قابل درک باشد توضیح می دهد.

در نظر داشته باشید که CPUBoss بنچمارک اختصاصی برای خود ندارد و در مقابل این اطلاعات را از منابع مختلفی نظیر PassMark، PCMark، CompuBench، GeekBench، SkyDiver و موارد دیگر دریافت می کند و به لطف آن دیگر نیازی نیست که برای انتخاب بهترین گزینه به سایت های مختلف سر بزنید.

لذا می توان گفت که امتیاز CPUBoss پارامتری بسیار خوب برای خرید و انتخاب شماست با این توضیح که هر پردازنده ای امتیاز بالاتری را به خود اختصاص دهد بهتر خواهد بود. این وبسایت حتی پردازنده های گرافیکی مجتمع را نیز با هم مقایسه می کند و به شما می گوید که کدام APU بهترین عملکرد را در زمینه گرافیکی دارد.

در صورتی که به اطلاعاتی بیشتر از آنچه توسط CPUBoss ارائه می شوند نیاز دارید توصیه می شود از ابزار  بنچمارک AnandTeck نیز برای این منظور استفاده نمایید. در این سایت می توانید به بنچمارک های مملو از جزئیاتی دسترسی پیدا کنید که توسط یکی از بهترین وبسایت های مستقل نقد سخت افزاری در دنیا انجام شده اند و حتی دو پردازنده را با هم مقایسه نمایید.

دیگر فاکتورهای دخیل در عملکرد یک پردازنده

وقتی حرف از عملکرد کلی به میان می آید، باید در نظر داشت که پردازنده شما به اندازه باقی قطعات سخت افزاری دستگاه خوب عمل می کند؛ به این ترتیب، اگر پردازنده فوق العاده ای داشته باشید و تنها دو گیگابایت رم برایش در نظر گرفته شده باشد آنگاه قطعا سرعت آن با محدودیت هایی روبرو خواهد بود.

The post روش صحیح مقایسه پردازنده ها با هم چیست؟ appeared first on دیجیاتو.

چگونه فایل ها و پوشه ها را به صورت یک جا تغییر نام دهیم؟

آیا مقدار زیادی فایل دارید که می خواهید نام آن ها را تغییر دهید؟ ساده ترین راه این است که با رفتن روی هر فایل، روی آن راست کلیک کرده و با انتخاب گزینه ی Rename نامش را تغییر دهید.

اما یک راه دیگر نیز وجود دارد. می توانید با دانلود ابزاری به نام ContextReplace فایل ها و پوشه ها را به صورت یک جا و دسته ای در تنها کمتر از یک ثانیه تغییر نام دهید.

پیش از هر چیزی، سری به GitHub زده و این نرم افزار را دانلود و نصب کنید. پس از نصب و راه اندازی نرم افزار مذکور به پوشه ای بروید که می خواهید نام فایل های موجود در آن را تغییر دهید.

سپس روی گزینه ی جدیدی به نام …Replace که اخیراً به جمع گزینه ها اضافه شده است کلیک کنید.

ReplaceContext

با کلیک روی این گزینه منوی جدیدی باز خواهد شد که وظیفه ی آن تغییر نام فایل ها و پوشه های مختلف به صورت یک جا است. اگر بخواهیم تعریف ساده ای از این ابزار داشته باشیم باید بگوییم که دقیقاً مانند Find & Replace در مایکروسافت ورد کار می کند.

بنانبراین اگر می خواهید دسته ای از فایل ها واژه Cow «به معنای گاو» را در نام خود داشته باشند باید کلمه ی Cow را در قسمت اول و سمت چپ بنویسید.

همچنین اگر خواستار این هستید که در همان دسته از فایل کلمه ای مانند Chicken «به معنای مرغ» جایگزین کلمه ی Cow شود باید عبارت Chicken را در قسمت دوم و سمت راست تایپ کنید.

دسته ای دیگر از گزینه ها نیز وجود دارد؛ مثلاً شاید بخواهید نام پوشه ی اصلی را تغییر دهید یا مایل باشید فقط فایل ها یا پوشه ها را تغییر نام دهید و… .

هنگامی که تمامی تغییرات خود را اعمال کردید روی گزینه ی …Replace کلیک کنید. پس از آن فرآیند تغییر نام فایل ها به صورت انبوه به اجرا در می آید.

در تجربه ای که ما داشتیم به نظر می آمد برنامه برای چند لحظه فریز کرد و متوقف شد اما پس از ۳۰ ثانیه مجدداً وضعیت به حالت عادی بازگشت و فایل ها و فولدرها به همان نامی که می خواستیم تغییر پیدا کردند.

آیا ابزارهای دیگری برای تغییر نام یک جای فایل ها می شناسید؟ پس آن را با ما به اشتراک بگذارید.

The post چگونه فایل ها و پوشه ها را به صورت یک جا تغییر نام دهیم؟ appeared first on دیجیاتو.

رعب آورترین گروه های هکری در اقصی نقاط جهان

ترسناک ترین گروه های هکری آنهایی هستند که به باور متخصصان حوزه امنیت سایبری بازیگران «تهدیدات پایدار و پیشرفته اند».

برخلاف هکرهای معمولی که معمولا برای کنجکاوی یا با دلایل عقیدتی دست به این کار می زنند یا گروه های مجرم که به انواع و اقسام بدافزار مجهزند و صرفا به دنبال پول هستند، تهدیدات پایدار و پیشرفته تحت حمایت دولت-ملت ها غالبا در زمره بهترین ها هستند.

و در اغلب موارد، این گروه ها به دنبال یک چیز هستند: سرقت اسرار. البته این گروه ها ضمن تلاش برای دستیابی به اهداف خود تمام تلاششان را به کار می گیرند تا دستگیر نشوند.

1469440713266_advanced-persistent-threat-actors-are-frequently-discussed-as-a-hot-topic-among-cybersecurity-experts-political-leaders-and-white-hat-hackers-w600

هکرها در اصل به درون شبکه ها نفوذ می کنند و خود را در آنها ماندگار می نمایند؛ منظور از ماندگاری در واقع ارتباطی است که صرفا با آپدیت های نرم افزاری یا بوت کردن کامپیوتر متوقف نمی شود.

بازیگران تهدیدات پایدار و پیشرفته از نظر روش هایشان برای دسترسی یافتن به شبکه ها با یکدیگر فرق دارند. برخی از کمپین های ایمیلی فیشینگ با اهداف از پیش تعیین شده برای این منظور بهره می گیرند که در واقع نرم افزارهای مخرب را در داخل دستگاه قربانی نصب می کنند، در حالی که دیگر گروه های پیشرفته از حملات روز صفر برای این منظور استفاده می کنند.

این حملات از آن جهت روز صفر خوانده می شوند که هیچکس تا زمانی که برای نخستین بار از آنها استفاده گردد، از وجودشان اطلاع ندارد. در واقع در این حملات باگ های نرم افزار ناشناخته اند و قربانی هم هیچ روزی (صفر روز) برای توسعه راهکار مناسب مقابله با آن در اختیار نداشته است.

یکی از همین تهدیدات پیشرفته و پایدار دولتی از چهار حمله روز صفر علیه سایت های هسته ای کشورمان استفاده کرد. محض اطلاع تان برای چنین کاری تنها یکی از این حملات کفایت می کند، حال تصورش را نمایید که چهار حمله چه پیامدها و عواقبی را به دنبال داشته.

از طرفی آسیب پذیری های روز صفر کسب و کاری بزرگ برای خود محسوب می شوند. این آسیب پذیری ها معمولا در ازای پرداخت چند صد هزار دلار و گاهی اوقات هم میلیون ها دلار خرید و فروش می شوند.

گاهی اوقات مشخص کردن ماهیت تهدیدات پیشرفته و پایدار، منشا و مبدا آنها یا اینکه آیا حمایت های دولتی را در اختیار دارند یا خیر کاری بس دشوار است.

این موضوع تا حدودی به مشکل نسبت دهی مربوط می شود؛ چون هکرها می توانند خود را با استفاده از چندین پراکسی پنهان کرده و ترافیک خود را میان کامپیوترهای مختلف در اقصی نقاط دنیا توزیع نمایند. برای نمونه یکی از هکرهای ارتش کره شمالی ممکن است با استفاده از کامپیوتری که پیشتر هک کرده است و در ژاپن قرار دارد به کره جنوبی حمله نماید.

با این همه، تکنیک ها، تاکتیک ها و اقداماتی که آنها انجام می دهند معمولا اطلاعاتی را در مورد روش هایشان ارائه می کند. شرکت های فعال در زمینه امنیت سایبری نظیر Mandiant، Crowdstrike، کسپرسکی، سیمنتک و دیگران غالبا بر پایه برخی شواهد، جزئیات و اطلاعاتی را ارائه می کنند که «فکر می کنند» به آنها ارتباط دارند.

اما یکی از نکاتی که در زمان تحقیق در مورد تهدیدات پایدار و پیشرفته می شنویم این است: چین جلوتر از هر کشور دیگری حرکت می کند. در حال حاضر بالغ بر 50 گروه وجود دارند که با دولت این کشور ارتباط دارند و تعدادشان حتی از روسیه هم که حدودا دوازده گروه دارد بیشتر است.

شاید شناخته شده ترین گروه در این جمع انبوه Comment Crew باشد. شرکت Mandiant که در زمینه امنیت سایبری فعالیت دارد در سال 2013 میلادی گزارشی 60 صفحه ای را منتشر کرد و در آن این گروه را به حملاتی مرتبط دانست که علیه زیرساخت های کلیدی آمریکا و کوکاکولا صورت پذیرفت.

این گزارش حاوی دلایل و مستنداتی بود که نشان می داد Comment Crew (که گاهی اوقات هم با نام Comment panda یا APT1 از آن یاد می شود) یک واحد نظامی در چین است که با نام PLAY Unit 61398 فعالیت می کند.

عجیب نیست که بدانید چین هرگونه دخالت داشتن در این مساله را رد کرده است.

هم اکنون گروه های چینی متعددی وجود دارند که در حوزه امنیت سایبری فعالیت دارند. این گروه ها با نام های مختلفی نظیر Nailkon، Shell Crow، یا Toxic Panda شناخته می شوند و از نهادهای  دولتی آمریکا گرفته تا شرکت های ارائه دهنده خدمات مالی و کمپانی های دست اندرکار حوزه انرژی در سرتاسر جهان را هدف حملات هکی خود قرار می دهند.

با وجود اینکه چین بیشترین تعداد واحدهای هکری را در اختیار دارد، کشورهای دیگر نیز در زمینه حملات سایبری بیکار نیستند و خیلی سخت تلاش می کنند تا سرپوشی بر ردپای دیجیتالی شان بگذارند.

یکی از این کشورها ایالات متحده آمریکاست و آنطور که اطلاعات افشا شده توسط ادوارد اسنودن نشان داده، توانمندی های تهاجمی سازمان ملی امنیت آمریکا در زمینه هک در زمره بهترین موارد در دنیاست.

یکی از روش های منحصر بفرد این سازمان چندی پیش در اسناد افشا شده ویکی لیکس لو رفت: هکرهای ارشد سازمان امنیت در واقع سخت افزار و کامپیوترهای متصل به شبکه را رهگیری کرده و «فرستنده» هایی را درون آنها نصب می کردند که در واقع نوعی درب پشتی را در اختیارشان قرار می داد. آنها در ادامه سخت افزار مورد نظر را بسته بندی کرده و برای گیرنده ارسال می کردند.

اغلب کارشناسان امنیت سایبری بر این باورند که سازمان ملی امنیت آمریکا با همراهی واحد 8200 رژیم صهیونیستی کرم استاکس نت را توسعه دادند؛ منظور همان سلاح سایبری پیشرفته ای است که برای مدتی کوتاه فعالیت سانتریفیوژ های تاسیسات هسته ای کشورمان را از کار انداخت.

اما حمله استاکس نت باعث شد که مقامات کشور سرمایه گذاری های هنگفتی را صرف بهبود و تقویت ارتش سایبری نمایند. طبق اعلام نهادهای ذیربط، تاکنون 20 میلیون دلار صرف این حوزه شده و در همین راستا از نیروهای با تجربه برای این منظور بهره گرفته شده است. حالا به تعبیر نهادهای بین المللی کشورمان چهارمین ارتش بزرگ سایبری در دنیا را دارد.

دیوید کندی مدیرعامل شرکت TrustedSec که در زمینه امنیت سایبری فعالیت دارد در مصاحبه با تک اینسایدر اعلام کرد: در سال های اخیر ایرانی ها رشد خیلی سریع و قابل توجهی در این زمینه داشته اند.

اما یکی دیگر از بازیگران کلیدی در این زمینه روسیه است که حدودا دوازده گروه تهدید پایدار و پیشرفته با نام هایی نظیر Sanworm، Cozy Bear و Turla Group دارد و شاید بدنام ترین آنها Sofacy باشد.

 

 شرکت Palo Alto Networks ماه گذشته اعلام کرد که دولت آمریکا هدف حمله ایمیل های فیشینگ هکرهای Sofacy  قرار گرفته است. تصور می شود که این گروه به سرویس جاسوسی روسیه مرتبط باشد که عموما همسایگان این کشور، دولت های اروپایی و اعضای ناتو را هدف حمله قرار می دهد.

فعالیت های گروه دیگر مرتبط با روسیه به نام Sandworm نیز باعث شد که مدیر سازمان ملی امنیت آمریکا در مورد احتمال هک شدن زیرساخت های کلیدی این کشور توسط آن هشدار دهد. علت هم این است که چنین کاری تخصص گروه یاد شده است و اواخر سال گذشته آنها از بدافزار خود علیه شرکت برق اکراینی استفاده کرده و شبکه برق آن را به مدت هفت ساعت از کار انداختند.

اما نکته ای که شاید از قلم انداخته شده این است که جنگ و جاسوسی در فضای سایبری همواره در سایه و خفا صورت می گیرد.

بردلی ماس یکی از وکلای امنیت ملی آمریکا در مصاحبه ماه می خود با سایت تک اینسایدر اعلام کرد: هیچگونه موضع یا چارچوب الزام آوری که دولت ها را از انجام عملیات سایبری منع کند وجود ندارد و با این عملیات ها طبق قوانین داخلی کشورها برخورد می شود.

حملات سایبری سازمان یافته در واقع همان معادل دیجیاتی غرب وحشی است و ظاهرا به این زودی ها هم قرار نیست بهبودی در آن حاصل شود.

The post نگاهی بر رعب آورترین گروه های هکری در اقصی نقاط دنیا appeared first on دیجیاتو.

با پنج میانبر کاربردی برای نوار وظیفه ویندوز ۱۰ آشنا شوید

از زمان ویندوز ۹۵ تا به حال، نوار وظیفه ویندوز (Taskbar) عضو جدایی ناپذیر این سیستم عامل بوده است. با این که ابزار مورد بحث از آن زمان تا به امروز دچار تغییرات فراوانی شده و به طور کلی بهبود یافته، اما هنوز هم نقص هایی دارد که ممکن است با آن ها برخورد کرده باشید.

با این وجود نمی توان انکار کرد که نوار وظیفه در ویندوز ۱۰، بهترین نوار وظیفه ای است که تاکنون در پلتفرم ویندوز دیده ایم. این نوار وظیفه را نه تنها می توانید در زمینه های مختلف شخصی سازی کنید، بلکه با به کارگیری چند ترفند می توانید حتی موجب بهبود قابلیت ها و عملکرد آن شوید.

اگر می خواهید یک نوار وظیفه حرفه ای در ویندوز ۱۰ داشته باشید، نیاز است که ۵ کلید میانبر کاربردی را بشناسید؛ کلیدهایی که در بلند مدت می توانند به میزان قابل توجهی در زمان شما صرفه جویی کنند.

  • Shift+Click روی هر اپ نوار وظیفه: با این دستور روی هر اپ می توانید کپی دیگری از آن را در دسکتاپ باز کنید. البته ممکن است برخی از نرم افزارها که فقط در یک پنجره ی واحد اجرا می شوند، با این کار مشکل داشته باشند. اما در بیشتر اپلیکیشن ها می توانید از این ویژگی بهره بگیرید. مثلا می توانید چند کپی از کروم یا اسکایپ را به صورت هم زمان اجرا کنید.
  • Shift+Ctrl+Click روی هر اپ: از این میانبر هم  می توان در نوار وظیفه برای باز کردن کپی دیگری از یک اپ استفاده کرد، البته این بار در قالب Administrator. برخی نرم افزارها فقط می توانند تعداد مشخصی از فعالیت ها را در حالت Administrator انجام بدهند. پلتفرم برنامه نویسی Sublime Text یکی از ساده ترین مثال هایی است که در حال حاظر به ذهنمان می آید.
  • Shift+Right Click روی هر اپ: با این میانبر می توانید به جای دیدن منوی تسکبار، منوی ویندوز را برای هر اپلیکیشن مشاهده کنید.
  • Shift+Right Click روی اپلیکیشن های دارای چند پنجره: درست مثل میانبر بالا، با این گزینه هم می توانید به جای دیدن منوی تسکبار برای اپلیکیشن های دارای چند پنجره، منوی مربوط به ویندوز آن را ببینید.
  • Ctrl+Click روی اپلیکیشن های دارای چند پنجره: با این میان بر می توانید به راحتی میان تمامی پنجره های باز شده از یک اپلیکیشن جابجا شوید.

اگر در کنار میان برهایی که گفتیم از قابلیت هایی چون Task View و دسکتاپ مجازی هم بهره بگیرید، می توانید راندمان کارتان با ویندوز ۱۰ را به میزان بیشتری افزایش دهید. ضمنا بد نیست که به شخصی سازی منوی استارت هم توجه داشته باشید.

آیا پیش از خواندن این مقاله می دانستید که چنین میانبرهایی وجود دارند؟ چقدر آنها را کاربردی می بینید؟ آیا موارد دیگری هم می شناسید؟ منتظر نظرات تان هستیم.

The post با پنج میانبر کاربردی برای نوار وظیفه ویندوز ۱۰ آشنا شوید appeared first on دیجیاتو.

۱۰ نکته مهم جهت استفاده صحیح از ایمیل

امروزه پست الکترونیک یا ایمیل پرکابرد ترین نمود استفاده از اینترنت در دنیاست. اگر از پست الکترونیک به درستی استفاده شود می تواند برقراری ارتباط بین افراد دور و نزدیک را به شدت تسهیل کند. و اگر از آن به درستی استفاده نشود ممکن است بیش از آنکه مفید باشد ایجاد مشکل نماید. می توانید از نکاتی که در این مقاله آمده است استفاده کنید تا تجربه خوبی از ایمیل های خود داشته باشید و به این طریق فرصت های جدیدی بدست آورید.

(بیشتر…)

هکرها می توانند میلیون ها دلار از طریق سیستم آنلاین تایید موبایلی سرقت کنند

آخرین حمله‌‌ی هکرها نشان می‌دهد که تایید هویت شماره‌هایی با تعرفه‌ی بالا (Premium-rate telephone numbers، تلفن‌هایی هستند که از بسترهای خاصی برای انتقال داده استفاده می‌کنند اما در عوض هزینه‌های بالاتیر هم دارند) برای کاربران این تلفن‌ها تا چه حد دشوار است. اخیرا یک محقق بلژیکی دریافته است که می‌توان با سوء‌استفاده از سیستم تایید موبایلی استفاده شده توسط گوگل، مایکروسافت، اینستاگرام و… به راحتی میلیون‌ها دلار را به سرقت برد.

بسیاری از برنامه‌ها و وبسایت‌ها به کاربر اجازه می‌دهند که شماره تلفن خود را نیز با حساب کاربری مرتبط کند. شماره تلفن فرد برای احراز هویت دو مرحله‌ای یا بازگرداندن حساب در صورت فراموش کردن رمز آن به کار می‌رود. بسیاری از سیستم‌ها بر پایه‌ی کدهای ارسال شده از طریق پیامک کار می‌کنند. البته گاهی می‌توان گزینه‌ی تماس را نیز انتخاب کرد تا سیستم با شما تماس گرفته و کد را برایتان بخواند.

(بیشتر…)

آیا ربات ها با ساکت ماندن، می توانند آزمون تورینگ را دور بزنند؟!

آزمون تورینگ یکی از شناخته شده ترین آزمون ها برای اندازگیری توانایی هوش مصنوعی به شمار می رود. در حقیقت این آزمون در سال ۱۹۵۰ توسعه یافت و اینگونه بیان شده است که اگر انسانی از طریق برنامه های گفتگو نتواند انسان را از هوش مصنوعی تشخیص دهد، هوش مصنوعی توانسته این آزمون را با موفقیت پشت سر بگذارد.

اما در حال حاضر دانشمندان راه گریز از آزمون تورینگ را کشف کرده اند و آن شامل یکی از قدیمی ترین ترفندهایی است که در کتاب ” تنها ماندن در سکوت” به آن اشاره شده است. به نظر می رسد که سکوت در بخشی از هوش مصنوعی می تواند به منحرف کردن ذهن فردی که در طرف دیگر نشسته کمک کند و آن را به شک بیاندازد که کسی که دارد پاسخ می دهد فردی خجالتی است یا که هوش مصنوعی یک ربات خراب شده است.

(بیشتر…)

دانشمندان راهی برای مشاهدۀ داخل سیاهچاله ارائه دادند!

سیاهچاله هر چیزی که از افق رویدادش عبور کند را به داخل خود می کشد، حتی نور نیز نمی تواند از کشش گرانشی یک سیاهچاله بگریزد. این بدان معنی است که هیچ دستگاهی در زمین وجود ندارد تا بتوانیم متوجه شویم در داخل سیاهچاله ها چه می گذرد. مطالعه بر روی سیاهچاله ها بایستی از پایه صورت گیرد! محققان بطور خاص در علم چیزهای جدید و عجیبی مشاهده می کنند، سپس آنرا تجزیه و تحلیل می کنند، سپس فرضیه های جدیدی برای توضیح و طبقه بندی اش ارائه می دهند. در نهایت نیز برای این مفاهیم از ریاضیات پیچیده کمک می گیرند!

(بیشتر…)

چگونه از حافظه خود بهترین بهره وری را داشته باشیم

تا کنون برای بسیاری از ما این اتفاق افتاده است که در یادآوری انجام برخی وظایف، با مشکل روبرو شویم. برخی افراد حتی علیرغم نوشتن لیست وظایف نیز، در یادآوری آنها با مشکل مواجه هستند. اما محققان به تازگی با انجام آزمایش‌های گوناگون، راه حل‌هایی ساده برای حل این مشکل و استفاده‌ی بهینه از حافظه ارائه کرده‌اند.

یکی از این روش‌ها، استفاده از نشانه‌های متمایز است. این روش به طور کلی به این صورت عمل می‌کند که افراد با نگاه کردن به اشیای مختلف، آنها را به عنوان نشانه‌ای از وظیفه یا کار مورد نظر انتخاب می‌کنند. به طور مثال با نگاه کردن به یک کتاب که به صورت نامظنم در قفسه‌ی کتابخانه قرار گرفته است، وظیفه‌ای مانند یک تماس کاری را به حافظه بسپارید.

برای انجام هر چه بهتر این روش، باید سعی کنید از وسایل و لوازم مختلف که به صورت روزمره در دید شما قرار دارند، برای به خاطر سپردن کارها استفاده کنید. تنها خود شما هستید که از عادت‌ها و برنامه‌های روزانه‌ی خود اطلاع دارید. سعی کنید اجسامی را انتخاب کنید که در طول روز مدام با آنها سر و کار دارید و به آنها نگاه می‌کنید. برای این کار بهتر است محیط کار و منزل خود را مرتب نگاه دارید و این اجسام به اصطلاح یادآور را در مسیر دید خود قرار دهید.

Let’s block ads! (Why?)