ایده ای نو از خالق وسپا؛ ربات هوشمند «جیتا» وسایلتان را به همراه می آورد [تماشا کنید]

با مصائب حمل بار و چمدان و کوله پشتی های سنگین خداحافظی کنید؛ چرا که کمپانی «پیاجیو» خالق موتورهای نوستالژیک و دوست داشتنی وسپا راه حل تکنولوژیک و جالبی پیش رویتان قرار می دهد.

این شرکت ایتالیایی ربات هوشمند جدیدی به نام «جیتا» (به معنای سفر کوتاه) ساخته که تمام بارها و وسایل کاربر را سوار کرده و دنبال صاحبش به همراه می آورد.

جیتا از دوربین ها و سنسورهای حرکتی برخوردار بوده که می تواند از مکان های رفت و آمدش نقشه برداری کرده، از برخورد با موانع خودداری نموده و در عین حال با فاصله معینی از کاربر حرکت کند.

اگر هم در مورد امنیت این ربات کوچک از خود سوال می پرسید، بهتر است بدانید جیتا به سرویس های استریم تصاویر زنده ای مجهز است که ویدیوی ضبط شده از پیرامونش را به طور مستقیم برای سرورهای پیاجیو ارسال می کند. از طرفی قفل خود انبار متحرکت نیز از آخرین تکنولوژی های شناسایی اثر انگشت و رمزگشایی برخوردار است تا هرگونه احتمال سرقت از بین برود.

ناگفته نماند که جیتا می تواند با حداکثر سرعت ۳۵ کیلومتر بر ساعت حرکت کرده و به اندازه ۱۸ کیلوگرم ظرفیت دارد. در ادامه ویدیوی تجاری این ربات هوشمند و کاربردی را تماشا کنید:

The post ایده ای نو از خالق وسپا؛ ربات هوشمند «جیتا» وسایلتان را به همراه می آورد [تماشا کنید] appeared first on دیجیاتو.

موفق نبودن مایکروسافت در ارائه بروزرسانی امنیتی برای برخی باگ های ویندوز سرور

با وجود اینکه شرکت مایکروسافت سه ماه پیش گزارش و هشداری مبنی بر وجود آسیب‌پذیری‌های جدی در سیستم عامل ویندوز سرور دریافت کرده است، اما هنوز موفق نشده بسته‌ی امنیتی برای برطرف کردن این باگ‌ها عرضه کند؛ اکسپلویت این باگ‌ها توسط یک محقق امنیتی در گیت‌هاب منتشر شد است. از این‌رو تیم آمادگی اورژانس کامپیوترِ ایالت متحده آمریکا (US-CERT) هشداری برای مدیران سرور به‌منظور بستن ارتباطات خروجی SMB در ویندوز سرور، منتشر کرده است.

این آسیب‌پذیری در قسمت حافظه‌ی مرتبط با مدیریت ترافیک SMB قرار دارد که هکر با استفاده از آن می‌تواند به‌صورت ریموت باعث اجرای حمله‌ی داس DoS در سیستم سرور شود. تیمِ US-CERT در این باره گفت: 

در نتیجه‌ی این آسیب‌پذیری، ویندوز سرور نمی‌تواند به درخواستِ SMB2 TREE_CONNECT که شامل تعداد زیادی بایت می‌شود، رسیدگی کند. با اتصال به یک سرور دارای این آسیب‌پذیری در قسمت SMB، می‌توان کامپیوترها را کرش کرد. ما تابه‌حال این مشکل را در نسخه‌های ویندوز سرور ۲۰۱۶ و ویندوز سرور ۲۰۱۲ R2 شاهد بوده‌ایم.

یک هفته قبل لارنت گرافی که یکی از محققان امنیتی مستقل است، اکسپلویت مربوط به این آسیب‌پذیری را در گیت‌هاب منتشر کرده و هنوز مایکروسافت به این مورد پاسخ نداده است؛ از این‌رو تیم US-CERT به مدیران ویندوز سرور پیشنهاد می‌کند که ترافیک خروجی SMB را در ویندوز سرور که شامل پورت‌های (TCP 139,445) و پورت‌های (UDP 137,138) هستند، ببندند. 

Let’s block ads! (Why?)

افول ویندوز ۱۰ موبایل فرصت طلایی برای مایکروسافت

بررسی‌های گارتنر نشان می‌دهند که در آخرین سه‌ماهه سال ۲۰۱۶، بازار تلفن‌های هوشمند در اختیار دو پلتفرم اندروید و آی‌اواس بوده است. طبق مطالعات، ۹۹.۶ درصد از تلفن‌های هوشمندی که در حال حاضر استفاده می‌شوند، مبتنی بر یکی از دو پلتفرم اندروید یا آی‌اواس هستند.

در این میان، نزدیک‌ترین رقیب به این دو پلتفرم، سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ مایکروسافت است که تنها روی ۰.۳ درصد از تلفن‌های هوشمند قرار دارد. اگر بخواهیم واقعیت را بگوییم، ویندوز ۱۰ را نمی‌توان به‌عنوان یک رقیب برای دو پلتفرم ذکرشده حساب کرد و بیشتر شبیه به یک پروژه شکست خورده است.

قبل از آنکه اپل و گوگل وارد بازار گوشی‌های موبایل شوند، این مایکروسافت بود که بازار آمریکا را در اختیار داشت و توانسته بود در بازار جهانی نیز حرف‌های زیادی  برای گفتن داشته باشد. البته مشکل اصلی این کمپانی از زمانی شروع شد که نسبت به نسل دوم تلفن‌های هوشمند واکنش سریعی نشان نداد.

در آن زمان، مصرف‌کنندگان به سمت اپلیکیشن‌های توسعه‌یافته توسط کمپانی‌های شخص ثالث رفتند. زمانی که ویندوز موبایل به ویندوزفون ۷ تغییر کرد، با رقابتی مواجه شد که نیاز به پشتیبانی خوب توسعه‌دهندگان و پذیرفته شدن توسط مشتریان داشت که البته مایکروسافت در هر دو زمینه شکست خورد.

فرصتی که مایکروسافت بتواند برتری خود را در بازار آمریکا به دست آورد از دست رفت و ویندوزفون از مسیر خود خارج شد و به سمت شباهت بیشتر به اندروید رفت؛ اما پشتیبانی نکردن توسعه‌دهندگان از ویندوزفون و کم بودن تنوع اپلیکیشن‌ها باعث شد کاربران کمتری علاقه‌مند به داشتن تلفن هوشمند مبتنی بر ویندوزفون باشند.

استیو بالمردر مورد یک موضوع حرف درستی زده بود:

توسعه‌دهندگان، توسعه‌دهندگان و بازهم توسعه‌دهندگان.

درواقع نبرد میان پلتفرم‌ها به‌قدری نزدیک بود که توسعه‌دهندگان شخص ثالث با ساخت اپلیکیشن‌های مختلف و متنوع، برتری یک پلتفرم را نشان می‌دادند. ویندوزفون نیز بزرگ‌ترین ضربه را از توسعه‌دهندگان خورد؛ زیرا کمتر کمپانی یا استودیویی حاضر می‌شد برای این پلتفرم، اپلیکیشن تولید کند.

متأسفانه ویندوز ۱۰ نیز دچار سرنوشت مشابهی به سیستم‌عامل‌های قبلی مایکروسافت روی تلفن‌های هوشمند شد. در این پلتفرم، هدف اصلی این بود که کاربر بتواند از اپلیکیشنی استفاده کند که نسخه‌ی مشابهی از آن‌ در کامپیوتر شخصی وی نیز وجود داشته باشد و آن‌ها با یکدیگر در تعامل باشند. البته این اتفاق رخ نداد. اپلیکیشن‌هایی که برای ویندوز ۱۰ موبایل ساخته می‌شدند، هوشمند نبودند و کاربر نمی‌توانست با نسخه کامپیوتر شخصی آن اپلیکیشن ارتباط برقرار کند.

از طرفی، استارت‌آپ‌هایی که طبق آن‌ها بتوان از اپلیکیشن‌های کامپیوتر شخصی در تلفن هوشمند استفاده کرد نیز در حدی نیستند که بتوانند وضعیت این پلتفرم در بازار را تغییر دهند.

در یک نگاه کلی می‌توان گفت که مایکروسافت بازار تلفن‌های هوشمند را جدی نگرفت. بالمر در زمان مدیریتش نتوانست اقدام درستی در نسل دوم تلفن‌های هوشمند انجام دهد، در زمان کامپیوترهای جیبی نیز عملکرد خوبی نداشت و نتوانست یک چرخه اقتصادی قدرتمند که بر اپلیکیشن‌ها متمرکز باشد بسازد. باوجود اینکه تجارت نرم‌افزارهای کامپیوتر شخصی برای مایکروسافت سود بسیار بالایی به همراه داشت؛ اما بازار جدیدی که مبتنی بر پلتفرم‌های تلفن‌ هوشمند بود، برای مایکروسافت یک فرصت ازدست‌رفته رقم زد.

اگر به دنبال مقصر بگردیم باید بالمر را مقصر اصلی بدانیم و ساتیا نادلا نیز مدیری است که بعد از سیاست‌های غلط مدیرعامل قبلی، به این سمت رسیده است. شاید اگر وضعیت ویندوز ۱۰ در بازار تلفن‌های هوشمند بهتر بود، می‌شد انتظار تلاش مایکروسافت برای رقابت در این بازار را داشته باشیم. با این حال، شکست ویندوز ۱۰ در بازار تلفن‌های هوشمند به نادلا فرصتی داده است تا بتواند کمپانی را در بازار فضای ابری متمرکز کند.

کافی است از آیفون یا تلفن هوشمند اندروید خود به اپ استور بروید تا ببینید که مایکروسافت توانسته است اپلیکیشن‌های قدرتمند خود را به پلتفرم گوشی شما بیاورد. کاربران می‌توانند از اپلیکیشن آوت‌لوک استفاده کنند یا از فضای ابری وان‌درایو بهره ببرند. حتی مایکروسافت آفیس و وان نوت نیز به پلتفرم اندروید و آی‌اواس راه یافته‌اند تا نیازهای کاربران را برآورده سازند. آنچه ذکر کردیم، درواقع ایده‌های نادلا بودند که حال توانسته‌اند به واقعیت بپیوندند و سود خوبی نیز برای مایکروسافت حاصل کنند.

دیگر نیازی نیست که سیستم‌عاملی داشته باشید تا میان شما و مشتریان ارتباط برقرار شود. تنها نیاز دارید از یک سیستم ابری قدرتمند بهره ببرید و کاربران را تشویق به استفاده از آن کنید. این دقیقا کاری است که نادلا در مایکروسافت انجام داده است.

افول ویندوز ۱۰ به مایکروسافت و نادلا فرصتی داده است تا بتوانند بر سیستم ابری تمرکز ویژه‌ای داشته باشند و ظرفیت‌های این سیستم را به چالش بکشند.

Let’s block ads! (Why?)

احتمال ساخت پناهگاه فضانوردان مریخی توسط پرینترهای سه بعدی

اگر هزینه های ارسال لوازم مورد نیاز به مریخ را در نظر بگیرید، احتمالاً به این نتیجه خواهید رسید که اولین انسان های مهاجر به سیاره سرخ می بایست تا جایی که می توانند کوله باری سبک را با خود حمل کنند اما از طرف دیگر نیز ساخت پناهگاه در آنجا احتیاج به ابزارها و تجهیزات زیادی دارد که باید از سیاره زمین به مریخ منتقل شوند. از همین رو ناسا و دانشگاه مرکز فلوریدا (UCF) در حال توسعه روشی برای خارج کردن فلز از خاک مریخ و استفاده از آن به عنوان ماده اولیه مورد نیاز پرینترهای سه بعدی هستند.

گفتنی است ناسا هم اکنون نقشه راه انتقال انسان ها به مریخ را مشخص کرده که استفاده ساکنان سیاره سرخ از منابع طبیعی آن یکی از زیرشاخه های برنامه سازمان فضایی است.

روشی که تیم ناسا و UCF در حال مطالعه آن هستند با عنوان «الکترولیز سنگ پوشه مذاب» شناخته شده و راهی را برای ساخت سازه از منابع محلی را توسعه می دهد. بر همین اساس سنگ پوشه در اتاقکی با دمای ۱۶۵۰ درجه سانتیگراد قرار می گیرد و پس از آن توسط الکترولیز فلز موجود در خاک مریخ را ذوب کرده که به عنوان محصول جانبی مقداری اکسیژن نیز تولید می کند. سپس فضانوردان با استفاده از فلز مذاب به عنوان «جوهر» پرینتر سه بعدی قادر خواهند بود تا اجزا و تکه هایی از پناهگاه را تولید کرده و سر هم کنند.

لازم به ذکر است ناسا اذعان داشته که با انتقال تجهیزات کمتر به مریخ می توان تا ۱۰۰,۰۰۰ دلار به ازای هر کیلوگرم از هزینه ها را کاهش داد.

The post احتمال ساخت پناهگاه فضانوردان مریخی توسط پرینترهای سه بعدی appeared first on دیجیاتو.

پیشنهاد جدید ناسا، پلوتو را به جمع سیارات منظومه شمسی باز می گرداند

آیا پلوتو یک سیاره است؟ پاسخ به این سؤال، به سن و سال فرد و دنبال کردن اخبار روز علم نجوم بستگی دارد. همچنین نظرات اخترشناسان و سیاره شناسان نیز در این مورد با یکدیگر تفاوت دارد.

برای رفع این مشکل، گروهی از دانشمندان ناسا از جمله «آلن استرن» مدیر ارشد پروژه «نیو هورایزنز» تعریف جدیدی را برای «سیاره» پیشنهاد کرده اند که نه تنها پلوتو را دوباره به جرگه سیارات منظومه شمسی باز می گرداند، بلکه بیش از ۱۰۰ عضو دیگر را نیز به این خانواده می افزاید.

البته «استرن» را نمی توان کاملاً بیطرف دانست؛ هرچه باشد «نیو هورایزنز» توانست علوم فضایی را دوباره به متن اخبار جهان وارد سازد و پلوتو را از جسم کوتوله و فراموش شده ای در اعماق فضای لایتناهی، به موضوعی هیجان انگیز برای بحث و گفتگو بدل نماید.

به هر حال انجمن بین المللی اخترشناسی (IAU) که یگانه مرجع این حوزه محسوب می شود، سه ضابطه را برای سیاره ها تعریف کرده:

  • به دور خورشید بگردد
  • تقریباً کروی باشد
  • مدار گردش آن تا محدوده مشخصی کاملاً پاکسازی شده باشد

استرن و همکارانش از چند جنبه به این تعریف ایراد گرفته اند. مثلاً سیاره هایی که به دور ستاره های دیگر می گردند، یا سیاره های سرگردان که دور هیچ ستاره ای نمی چرخند را در نظر نمی گیرد. همچنین تعریف «محدوده مشخص» یا Zone نیز به درستی تعیین نشده.

از سوی دیگر اگر بخواهیم معیار سوم یعنی مدار گردش کاملاً آزاد را در نظر بگیریم، تقریباً هیچ سیاره ای با آن مطابقت ندارد، زیرا هر روز اجرام فضایی ریز و درشتی از نزدیکی تمام سیاره ها، از جمله کره خاکی عبور می کنند..

به همین دلیل، دانشمندان ناسا تعریف بسیار ساده تری را برای سیاره پیشنهاد کرده اند که بیشتر به ویژگی های فیزیکی ذاتی توجه داشته و رابطه با خورشید یا ستاره های دیگر را در نظر نمی گیرد. تعریف آنها بدین صورت است:

هر جرم فضایی که دستخوش همجوشی هسته ای نشده و به اندازه کافی گرانش دارد تا به حالت کروی درآید، سیاره نامیده می شود.

با این حساب مواردی همچون ستاره ها، سیاهچاله ها، کوتوله های سفید و غیره به راحتی کنار گذاشته می شوند، اما مشکل اینجاست که تعریف جدید، ماه و تمامی اقمار دیگر سیاره ها را نیز در بر می گیرد و حتی برخی از سیارک ها و شهاب سنگ های کروی را نیز می توان سیاره نامید.

به هر حال تصمیم نهایی با IAU است و به زودی مشخص می شود آیا پلوتو، دورترین عضو منظومه شمسی، دوباره به آغوش خانواده سیارات باز می گردد یا خیر.

The post پیشنهاد جدید ناسا، پلوتو را به جمع سیارات منظومه شمسی باز می گرداند appeared first on دیجیاتو.

مدیر انجمن نجوم اهواز: جسم نورانی مشکوک در آسمان ایران، سوخت موشک بوده است

خسرو جعفری زاده، مدیر انجمن نجوم اهواز، شایعات موجود در مورد مشاهده بشقاب پرنده یا موجودات فضایی در آسمان کشورمان را رد کرد و گفت پدیده نورانی دیده شده، در واقع سوخت موشکی بوده که در ارتفاع بالای ۲۰۰ کیلومتر از سطح زمین تخلیه شده.

وی افزود:

مردم ما به دلیل اینکه این علائم را در آسمان می بینند و برایشان جالب است، شایعاتی را می سازند و این نورها را به اشکال مختلف همچون موجود فضایی و بشقاب پرنده می بینند. موارد زیادی در ایران بوده و به خصوص در مرزهای کشور که باید اطلاع رسانی شود.

این کارشناس نجوم افزود مورد مشاهده شده شنبه شب در آسمان ایران، تخلیه سوخت یک موشک بوده و چون در افق غربی و پایین تر از سیاره زهره در حرکت بوده، در اثر بازتاب نور خورشید به شکل شیئی نورانی مشاهده شده. او همچنین اضافه کرد احتمالا این سوخت به راکت فالکون ۹ شرکت اسپیس اکس تعلق داشته، اما این موضوع تأیید نشده است.

The post مدیر انجمن نجوم اهواز: جسم نورانی مشکوک در آسمان ایران، سوخت موشک بوده است appeared first on دیجیاتو.

اخترشناسان برای نخستین بار سیاهچاله عظیم کهکشان راه شیری را به تصویر می کشند

تلسکوپ «ایونت هورایزن» (Event Horizon) یا EHT بالاخره آماده تصویربرداری از کمان ای-استار (*Sagittarius A) شد. این تلسکوپ مجازی از پنجم الی چهاردهم آوریل سال جاری میلادی (۱۶ الی ۲۶ فروردین) به سوی این سیاهچاله ابرپرجرم در مرکز کهکشان راه شیری نشانه خواهد رفت.

EHT را تلسکوپی مجازی می نامیم، چون از مجموعه رادیوتلسکوپ هایی در قسمت های مختلف جهان، به ویژه «آرایه میلیمتری بزرگ آتاکاما» در شیلی تشکیل شده. اخترشناسان با استفاده از روشی به نام «تداخل سنجی خط پایه بسیار طولانی» یا VLBI تمامی این رصدخانه ها را با یکدیگر هماهنگ کرده و در واقع کره زمین را به یک تلسکوپ بزرگ و قدرتمند تبدیل نموده اند.

دلیل نیاز به این قدرت عظیم، کوچک بودن بیش از حد کمان ای-استار است. به عقیده دانشمندان این توده عظیم با جرمی حدود چهار میلیون برابر خورشید، تنها ۲۰ میلیون کیلومتر وسعت دارد و در فاصله ۲۶ هزار سال نوری از زمین قرار گرفته است، بنابراین گویی می خواهیم یک عدد پرتقال روی کره ماه را از سطح زمین تماشا کنیم.

دانشمندان برای هماهنگی این تلسکوپ ها، آنها را به ساعت های اتمی مجهز ساخته اند تا دقیق ترین زمان ممکن به دست آید، ضمن اینکه فضای ذخیره سازی عظیمی در حدود ۱۰ هزار ترابایت برای جمع آوری داده ها اختصاص یافته. پس از ذخیره تصاویر، الگوریتم های ویژه ای به بررسی و تجمیع اطلاعات آنها می پردازند.

محققین می گویند شاید تهیه نخستین تصویر از سیاهچاله تا اوایل سال ۲۰۱۸ طول بکشد، اما شبیه سازی ها نشان می دهند باید چیزی شبیه الگوی زیر را انتظار داشته باشیم:

بر اساس نظریه نسبیت عام انیشتین، هلالی از نور در اطراف سیاهچاله تشکیل می شود. این نور از گاز و غبار پیش از بلعیده شدن توسط سیاهچاله ساطع شده، و نهایتاً حباب تیره رنگ تمام آن را در بر می گیرد. البته تصویر فوق صرفاً شبیه سازی بر اساس فرضیات کنونیست و همواره این احتمال وجود دارد که با پدیده ای کاملاً متفاوت روبرو شویم.

The post اخترشناسان برای نخستین بار سیاهچاله عظیم کهکشان راه شیری را به تصویر می کشند appeared first on دیجیاتو.

آلیس در سرزمین عجایب، واقعیت یا تخیل؟ با سندروم AIWS آشنا شوید

تصور کنید چشمانتان گرم شده و به آرامی به خواب فرو می روید، اما ناگهان متوجه می شوید دستتان باد کرده و به اندازه غول آسایی می رسد، یا لوازم اطاق خوابتان به سرعت آب می روند و آنقدر کوچک می شوند که در خانه عروسکی جای می گیرند.

اگرچه وضعیت فوق حقیقتاً رخ نمی دهد، اما افرادی با نوعی اختلال خاص به نام «سندروم آلیس در سرزمین عجایب» (Alice in Wonderland Syndrome) یا به اختصار AIWS چنین حالتی را تجربه می کنند، و اگر از آنها بپرسید، بزرگ و کوچک شدن در نظرشان کاملاً واقعیست.

کودک مبتلا به AIWS نمی تواند بخوابد، چون فکر می کند در تختوابش جا نمی گیرد

AIWS نوعی اختلال نرولوژیکی به شمار می رود که بر ادراک فرد تأثیر گذاشته و معمولاً در کودکان رخ می دهد. تحقیقات زیادی روی این وضعیت انجام نشده، اما دکتر «گرنت لیو» پزشک ویژه کودکان در زمینه مغز و اعصاب که سالهاست این عارضه را تحت نظر دارد، معتقد است AIWS بسیار رایج است. او می گوید:

کودکان زیادی به این وضعیت دچار هستند، و به نظر من تعداد افراد مبتلا به AIWS بسیار بیشتر از آن چیزیست که تصور می کنیم.

اشخاص دچار این اختلال معمولاً ترکیبی از ماکروپسی (macropsia)، میکروپسی (micropsia)، پلوپسی (pelopsia) و تلوپسی (teleopsia) را تجربه می کنند، که به ترتیب به معنای بزرگ تر، کوچک تر، نزدیک تر یا دورتر دیدن اجسام در مقایسه با واقعیت هستند.

هیچکس دلیل واقعی بروز AIWS را نمی داند

این سندروم برای نخستین بار توسط «جان تاد» روانپزشک معروف نامگذاری شد، و از آنجا که شخصیت اصلی رمان «آلیس در سرزمین عجایب» نوشته «لوئیس کارول» نیز وضعیت مشابهی را در داستان تجربه می کرد، اختلال عصبی فوق با همین نام معروف گشت.

تشخیص دشوار

تشخیص دقیق بیمار مبتلا به AIWS بسیار دشوار است، زیرا پس از پایان اپیزود و عادی شدن اوضاع، هیچ نشانه ای از وضعیت نامعمول در تصاویر مغزی او مشاهده نمی شود. «شینا آرورا» نخستین نرولوژیستی بود که مغز یکی از بیماران را حین بروز عارضه فوق اسکن کرد و به نتایج جالبی دست یافت.

او متوجه شد هنگام وقوع این اختلال، فعالیت الکتریکی مغز باعث گردش نامعمول خون در قسمت هایی از مغز می شود که بینایی و پردازش شکل ها و ابعاد را تحت کنترل دارند.

تعداد افرادی که عارضه AIWS را تجربه کرده اند، بسیار بیشتر از آن چیزیست که می دانیم

لیو هیچ راهی برای آزمودن AIWS در اختیار نداشت و بنابراین صرفاً به گفته های بیمار نوجوان خود برای تشخیص وضعیت تکیه کرد. او می گوید:

مهم ترین نکته این است که توصیفات اکثر کودکان در مورد این عارضه، کم و بیش به یکدیگر شباهت دارد و بنابراین تصور نمی کنم هیچکدام از آنها دروغ بگویند.

لیو دلیل اصلی فقدان تحقیقات کافی روی AIWS را بی ضرر بودن آن و ایجاد نکردن مشکلات اساسی برای افراد عنوان می کند. معمولاً سندروم فوق بین سنین ۵ تا ۱۰ سالگی به وجود آمده و نهایتاً تا اواخر دوره نوجوانی دیگر اثری از آن مشاهده نمی شود.

افراد مبتلا به AIWS گاهی اوقات فکر می کند دندان هایشان آنقدر بزرگ است که در دهانشان جا نمی گیرد، یا بدنشان کوچک و کوچک تر می شود.

«اووِن پیکرل» نرولوژیست انگلیسی می گوید چون این وضعیت اکثراً شب ها رخ می دهد، می توان بروز آن را به تغییر در خروجی حسی (به خاطر نور کم یا آشفتگی در زمان به خواب رفتن) نسبت داد، ضمن اینکه تغییرات شیمیایی در مغز قبل از خواب نیز می توانند چنین مشکلاتی را ایجاد کنند.

در حال حاضر هیچ درمانی برای AIWS وجود ندارد، زیرا ابتدا محققین باید عوامل بوجود آورنده آن را تشخیص دهند. آنها معتقدند میگرن، صرع و عفونت های ویروسی با این عارضه مرتبط هستند، و برخی دیگر نیز می گویند تصور کوچک و بزرگ شدن اشیاء می تواند نوعی هشدار مغز برای آغاز میگرن باشد.

اکثر اشخاص دچار سندروم آلیس در سرزمین عجایب متوجه هستند که تصوراتشان حقیقت ندارد، اما احساسی کاملاً واقعی را تجربه می کنند.

برخی متخصصین بر این باورند که AIWS بیماری وراثتی است، اما به سختی می توان بزرگسالان را به اعتراف در مورد تجربه این حس در دوران کودکی واداشت. لیو می گوید:

بسیاری از اعضای خانواده ها در ابتدا از بیان تجربیات خود امتناع می کنند، چون خجالت می کشند و می ترسند در نظر دیگران به عنوان فردی دیوانه شناخته شوند.

لوئیس کارول پدیدآورنده شخصیت آلیس در سرزمین عجایب

جالب است بدانید «لوئیس کارول» نویسنده رمان «آلیس در سرزمین عجایب» بارها به سردردهای عصبی و میگرن در نوشته هایش اشاره کرده و برخی می گویند او چند بار دچار حملات صرع قرار گرفته، به همین دلیل بعضی محققین معتقدند ایده اصلی داستان معروف فوق از تجربیات شخصی نویسنده بیرون آمده، اختلالی که در آن زمان ناشناخته بود.

The post آلیس در سرزمین عجایب، واقعیت یا تخیل؟ با سندروم AIWS آشنا شوید appeared first on دیجیاتو.

مهم ترین تهدیدهای سایبری اندروید در سال ۲۰۱۶

شرکت امنیت شبکه‌ سونیک‌وال (SonicWall) لیستی از مهم‌ترین تهدیدهای سایبری دستگاه‌های اندرویدی در سال ۲۰۱۶ را به‌عنوان بخشی از گزارش تهدید‌های سالانه‌ی خود منتشر کرد. حتی با وجود اینکه امنیت سیستم‌عامل موبایل گوگل هر سال نسبت به قبل ارتقاء می‌یابد، اما باز هم تعداد قابل توجهی از دستگاه‌های مجهز به سیستم‌عامل متن‌باز اندروید در برابر حمله‌های سایبری آسیب‌پذیر بوده‌اند. بر اساس اعلام سونیک‌وال، حملات پوششی، نصب خودکار اپلیکیشن‌ها، DreesCode، متاپایلوت و HummingBad از جمله پراستفاده‌ترین تکنیک‌هایی محسوب می‌شوند که دستگاه‌های اندرویدی را در سال ۲۰۱۶ هدف قرار داده‌اند. ابزارهای تست نفوذ از جمله متاپایلوت برای اهداف تحقیقاتی طراحی شده‌اند؛ اما اخیرا هکرها روی روش‌هایی تمرکز کرده‌اند که با استفاده از این نوع ابزارها، بدافزارهای اندرویدی را تکمیل کنند. بر اساس گزارش تهدیدهای امنیتی مشخص شده است که در کل، بدافزارهای اندرویدی در سال ۲۰۱۶ به طرز قابل توجهی کامل‌تر شده‌ و این موضوع به‌خصوص در باج‌افزارها و بدافزارهایی که به‌منظور فعال کردن حملات منع دسترسی به سرور (DDoS) از طریق دستگاه‌های حوزه‌ی اینترنت اشیاء (IoT) طراحی شده‌اند، مشهود است.

حملات پوششی از جمله پراستفاده‌ترین روش‌ها برای سرقت اطلاعات از کاربران اندروید هستند ولی این روش در سال گذشته کمتر ثبت شده است. همین شرایط در مورد بدافزارها نیز وجود دارد؛ چراکه سونیک‌وال در سال گذشته ۶۰ میلیون نمونه‌ بدافزار منحصربه‌فرد را شناسایی کرده که این تعداد نسبت به سال ۲۰۱۵ حدودا چهار میلیون کم‌تر شده است. تعداد حمله‌هایی که با استفاده از بدافزارها انجام شده نیز به همین صورت در سال قبل کاهش داشته است. شرکت امنیتی مستقر در سانفرانسیسکو (سونیک‌وال) در سال ۲۰۱۵ تعداد ۸.۱۹ میلیارد حمله‌ی بدافزاری شناسایی کرده و این در حالی است که تعداد این نوع حمله‌ها در سال قبل معادل ۷.۸۷ میلیارد بوده است. میزان فروش بدافزارها نیز در بازه‌های زمانی یک‌ساله در سال ۲۰۱۶ با بیشترین میزان کاهش همراه بوده و در این سال نسبت به دوره‌ی قبل ۸۸ درصد کاهش یافته است. بنا به اعلام سونیک‌وال، تعداد اپلیکیشن‌های مخصوص افراد بالغ در فروشگاه گوگل‌پلی که تحت تأثیر بدافزارها قرار گرفته‌اند در سال گذشته با کاهش همراه بوده است، اما این وضعیت برای فروشگاه‌های شخص ثالث اپلیکیشن‌های اندروید به همین منوال نبوده و همچنان در این نوع فروشگاه‌ها تعداد بسیار زیادی اپلیکیشن‌های خطرناک در دسترس کاربران قرار گرفته است. اما یکی از آمارهای هشداردهنده‌ی ارائه‌شده توسط سونیک‌وال افزایش تعداد باج‌افزارها است. این شرکت امنیتی در سال ۲۰۱۶ تعداد ۶۳۸ میلیون باج‌افزار را شناسایی کرده که این رقم معادل ۱۶۷ برابر تعداد باج‌افزارهای شناسایی‌شده در سال ۲۰۱۵ است. لازم به ذکر است که شرکت‌های بریتانیایی تقریبا نزدیک به سه برابر همتایان آمریکایی خود در معرض خطرات ناشی از باج‌افزارها قرار گرفته‌اند.

جدیدترین گزارش امنیتی سونیک‌وال همچنین مشخص می‌کند که در سال ۲۰۱۶، ترافیک رمزنگاری‌شده توسط پروتکل SSL یا TLS به میزان ۳۴ درصد افزایش داشته است. بر اساس گزارش، این شرکت میزان استفاده از روش‌های ذخیره‌سازی اطلاعات روی فضاهای ابری در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال ۲۰۱۵ به میزان ۳۴ درصد افزایش یافته است. علاوه بر این در گزارش سونیک‌وال اشاره شده که سال گذشته ۶۲ درصد از اتصال‌های کاربران به اینترنت با استفاده از SSL یا نسل جدید این پروتکل رمزنگاری شده است. داده‌های ارائه‌شده در این گزارش توسط شبکه‌ی دفاع هوشمند جهانی سونیک‌وال جمع‌آوری شده‌اند. این شرکت امنیتی سنسورهایی در ۲۰۰ کشور جهان قرار داده است و به همین طریق تمامی فعالیت‌هایی را که در اینترنت رخ می‌دهند، در هر ثانیه از روز بررسی می‌کند؛ این یعنی به‌احتمال زیاد آمار و ارقام ارائه‌شده توسط سونیک‌وال با آنچه در واقعیت در جریان است به میزان بسیار زیادی همخوانی دارد.

نظر شما در مورد این گزارش چیست؟

Let’s block ads! (Why?)

بیل گیتس: ربات ها نیز باید مالیات بدهند

سالیان درازی است که مهندسان سراسر دنیا تلاش می کنند ربات ها و ماشین های هوشمند را جایگزین انسان نمایند؛ رویکردی که عملکرد کارخانجات را بهبود می بخشد، اما به اشتغال و همینطور رفاه مردم لطمه می زند.

با این اوصاف بیل گیتس موسس خوش فکر کمپانی مایکروسافت معتقد است وقت آن رسیده که با ربات ها نیز همانند انسان ها رفتار شود و آنها نیز مالیات پرداخت کنند.

وقتی انسان کارگری در یک کمپانی سالیانه ۵۰ هزار دلار درآمدزایی می کند، این مبلغ با احتساب مالیات پرداخت شده است. به نظر ما اگر یک ربات همان کار انجام داده و جایگزین آدم می شود، باید به همان اندازه مالیات بدهد.

اما حتماً تصور می کنید وقتی یک ربات کامپیوتری درآمدی به جیب نمی زند و خرج زندگی هم ندارد، چگونه و چرا باید مالیات پرداخت کند.

همانطور که می دانید از مالیات برای بهبود عملکرد دولتی و شهری استفاده می شود و در واقع به خدمات رسانی بهتر به خود مردم کمک می کند. در نتیجه بهتر است که میزان پرداخت مالیات کارخانجات کم نشود.

به نظر من کمپانی هایی که از ربات استفاده می کنند باید به همان تناسب مالیات بیشتری بدهند؛ در واقع این مبلغ از سودرسانی هایی که با حذف کار انسانی بدست آمده پرداخت می شود. اینگونه ربات ها نیز مالیاتشان را داده اند.

بهره مندی از ربات در طولانی مدت سوددهی بیشتری را برای کارخانجات به همراه دارد و گفته های بیل گیتس حاکی از آن است که این درآمد بیشتر باید به نفع مردم هم باشد. نظر شما چیست؟

شاید به خواندن این خبرها علاقمند باشید:

 

The post بیل گیتس: ربات ها نیز باید مالیات بدهند appeared first on دیجیاتو.