اعتبارسنجی نوع سند صفحات وب

سرویس اعتبار سنجی نوع صفحات وب (Markup Validation)
سیستم اعتبار سنجی صفحات وب (Markup Validation) یکی دیگر از خدمات کنسرسیوم جهانی وب (W3C) به طراحان صفحات وب می باشد. HTML (زبان نشانه‌گذاری ابرمتنی) که سنگ بنای صفحات وب به شمار می رود برای طراحی قالب و صفحات وب به کار بده میشود. دستورعمل‌های این زبان، برچسب (Tag) نام دارند که محتوای یک صفحهٔ وب با آنها نشانه‌گذاری شده و بدین‌ ترتیب، نحوهٔ نمایش آن صفحه برای مرورگرهای وب، تعریف می‌شود.

هر یک از برچسب‌های HTML، معنا و مفهوم خاصی دارند و تأثیر مشخصی بر محتوا می‌گذارند؛ مثلاً برچسب‌هایی برای تغییر شکل ظاهری متن، نظیر درشت و ضخیم کردن یک کلمه یا برقراری پیوند به صفحات دیگر در HTML تعریف شده‌اند.

اما HTML با توسعه وب و گسترش نیازها در طول حیات خود متحول و گسترش یافته است و در همین راستا نسخه های متعددی در طول سال های اخیر متناسب با کاربردها و نیازهای طراحان و توسعه دهندگان صفحات وب ارائه شده است. هر نسخه استانداردهای تگ نویسی و ویژگی های خاص خود را داشته و لازم است که طراحان صفحات وب را بر پایه نسخه ای مناسب ایجاد و توسعه دهند.

به عنوان مثال: زبان امتدادپذیر نشانه‌گذاری فرامتن یا XHTML (Extensible HyperText Markup Language) همان HTML است به همراه رعایت دقیق تمامی قواعد و دستورات نحوی نزدیک ‌تر به زبان XML که افزایش اطمینان از عملکرد صحیح سندها در شرایط پیچیده‌ تر موجود در اینترنت امروزین را فراهم می‌سازد. و یا نسخه سند HTML 4.01 Transitional ساده ترین انتخاب طراحان می تواند باشد که در تگ نویسی از حساسیت پایین تری برخوردار بوده ، برای ایجاد صفحات ساده و استاتیک مناسب می باشد.
تگ مشخص کننده نوع سند صفحات به صورت <!DOCTYPE … در بالاترین بخش در کد صفحه قرار می گیرد. به عنوان نمونه نسخه HTML 4.01 Transitional به صورت زیر نوشته می شود:

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/html4/loose.dtd">

با این مقدمه به ابزار اعتبارسنجی نوع سند صفحات وب می پردازیم. این ابزار هم مانند ابزار اعتبارسنجی CSS در ۳ روش قابل بررسی است.

  • ورود آدرس سایت یا صفحه (by URL)
  • آپلود فایل (صفحه) (by file upload)
  • ورود مستقیم کد صفحه مورد نظر (direct input)

این ابزار صفحات وب مورد نظر شما را بررسی کرده و با توجه به نوع سند صفحات، خطاها و اشکالات موجود را مشخص، و با ارائه توضیح، شما را در جهت برطرف کردن آن راهنمایی می نماید. این خطاها می تواند مواردی از قبیل: استفاده نادرست از تگ ها، اشکالات تایپی، استفاده نادرست از تگ ها به صورت تو در تو و .. را شامل گردد.

برای بررسی نوع سند صفحات موردنظر خود روی دکمه زیر کلیک نمایید.