OneWeb تعداد ۳۴ ماهواره جدید به شبکه اینترنت خود اضافه کرد

مجموعه‌ی OneWeb که با هدف ارائه‌ی اینترنت ماهواره‌ای در تمام نقاط جهان شکل گرفته است، روز شنبه ۲۱ مارس (۲ فروردین)، ۳۴ ماهواره‌ی ارتباطی جدید را به شبکه‌ی خود اضافه کرد. این ماهواره‌ها توسط راکت سایوز از پایگاه فضایی بایکانور در قزاقستان به فضا پرتاب شدند. ماهواره‌های جدید OneWeb که هرکدام ۱۴۷ کیلوگرم وزن دارند، ابتدا توسط راکت در مدار ۴۵۰ کیلومتری زمین قرار می‌گیرند؛ اما تدریجا خود را به فاصله‌ی ۱۲۰۰ کیلومتری سطح زمین می‌رسانند. با این پرتاب، OneWeb اکنون مجموعا ۷۴ ماهواره را در اختیار دارد.

ارسال ماهواره‌های جدید OneWeb به فضا در حالی به‌انجام رسید که اخیرا شاهد انتشار اخباری در رابطه با احتمال اعلام ورشکستگی این مجموعه بوده‌ایم. به گزارش وب‌سایت Bloomberg، این شرکت در حال بررسی گزینه‌های مختلف برای مقابله با محدودیت‌های مالی بوده است. این در حالی است که سخن‌گوی OneWeb در این رابطه اظهار نظری نکرده و در پاسخ به خبرگزاری BBC گفته است که آن‌ها «به‌طور صد درصد روی پرتاب ماهواره‌ها متمرکز هستند».

وان‌وب / OneWeb

ترکیب نهایی شبکه‌ی ماهواره‌های OneWeb

هرچند در حال حاضر تعداد ماهواره‌های OneWeb به ۷۴ رسیده است؛ اما این شرکت در نهایت باید حدودا ۶۵۰ ماهواره در مدار داشته باشد. براساس بیانیه‌ی منتشر شده توسط وان‌وب پیش از پرتاب ماهواره‌ها:

فعالیت آزمایشی OneWeb جهت اثبات توانایی این مجموعه به مشتریان، برای اواخر سال ۲۰۲۰ برنامه‌ریزی شده است. براساس زمان‌بندی‌ها، از اواخر سال ۲۰۲۱ نیز خدمات تجاری وان‌وب به مشتریانی در حوزه‌های دریانوردی، هوانوردی، دولت‌ها و سازمان‌ها ارائه خواهد شد.

تلاش‌های OneWeb برای ارائه‌ی اینترنت ماهواره‌ای در قالب جهانی، با تلاش‌های ایلان ماسک و جف بزوس در این رابطه هم‌زمان شده است. اسپیس‌ایکس تاکنون ۳۶۰ ماهواره از خانواده‌ی Starlink را برای تشکیل شبکه‌ی اینترنت ماهواره‌ای خود به فضا ارسال کرده است؛ هرچند که هدف نهایی استفاده از ده‌ها هزار ماهواره‌ی استارلینک است. جف بزوس و آمازون نیز در نظر دارند تا طی پروژه‌ی کایپر (Kuiper) هزاران ماهواره را برای ارائه‌ی سرویس اینترنت ماهواره‌ای راهی فضا کنند.

ایجاد شبکه‌ی اینترنت ماهواره‌ای کاری پرهزینه است و OneWeb تاکنون موفق‌شده سرمایه‌ای ۲٫۶ میلیارد پوندی را جمع‌آوری کند؛ اما برای دستیابی به هدف نهایی به مبلغ بسیار بالاتری نیاز خواهد بود. این شرکت طی قراردادی جامع با مجموعه‌ی فضایی Arianespace، چندین پرتاب دیگر را برای رساندن ماهواره‌های خود به فضا با استفاده از راکت روسی سایوز برنامه‌ریزی کرده است. اغلب ماهواره‌های وان‌وب از پایگاه فضایی بایکانور در قزاقستان و برخی نیز از پایگاه فضایی وستوچنی در شرق دور روسیه به فضا پرتاب خواهند شد. براساس برنامه‌ریزی‌ها، مجموعه‌ی ماهواره‌ای این شرکت در سه‌ماهه‌ی پایانی سال ۲۰۲۱ تکمیل خواهد شد.

راکت سایوز / Soyuz Rocket

با وجود این برنامه‌ریزی‌ها، فراگیری ویروس کرونا صنعت فضایی را نیز مانند دیگر صنایع و بخش‌های اقتصاد جهانی تحت تأثیر قرار داده است و شاهد تمهیداتی نظیر محدودیت جابه‌جایی ابزارها و کارکنان هستیم. برای مثال، در حال حاضر Arianespace تمام پرتاب‌های انجام‌شده از پایگاه فضایی Kourou در گویان فرانسه را متوقف کرده است.

به‌رغم شیوع کرونا و انتشار گزارش‌های مرتبط با اعلام ورشکستگی احتمالی این شرکت، آدریان استکل، مدیرعامل OneWeb تلاش کرد تا روی نقاط مثبت تمرکز کند. به‌گفته‌ وی:

پس از همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ در وضعیتی بی‌سابقه قرار گرفته‌ایم. مردم سراسر جهان در تلاش هستند تا زندگی و کارشان را به‌صورت آنلاین ادامه دهند. اکنون می‌بینیم که نیاز به OneWeb بیش از هر زمانی است. ارتباطات با کیفیت به‌منزله‌ی شاهرگی است که به مردم اجازه می‌دهد به کار بپردازند، تحصیلات‌شان را ادامه دهند، از اطلاعات بهداشتی روز مطلع شوند و ارتباطی معنادار با یکدیگر داشته باشند. این بحران جهانی اثبات‌کننده‌ی ضرورت ارتباطات در تمام جهان و نشان‌دهنده‌ی کمبودهای اساسی در توانایی‌های ارتباطی سازمان‌ها است. [ما با] شبکه‌ی ماهواره‌ای خود درصدد هستیم تا بسیاری از کمبودهای موجود در زیرساخت‌های ارتباط جهانی را برطرف کنیم.


منبع: زومیت – نجوم

مطالب مرتبط

وب کاران

دیدگاه شما برای این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *