خورشید پس از بلعیدن زمین به گوی کریستالی تبدیل خواهد شد

خورشید در نهایت سرد شده و به کریستالی غول پیکر و شناور در فضا تبدیل خواهد شد؛ این سناریوی یک فیلم هالیوودی نیست بلکه تحقیقی جدید آن را ثابت کرده است. احتمالا تا کنون از ماجرای تبدیل شدن خورشید به ستاره غول پیکر سرخ رنگ طی میلیاردها سال آینده و بلعیده شدن زمین توسط آن خبردار شده اید؛ اما این پایان ماجرا نیست و به گفته محققان دانشکده فیزیک «دانشگاه وارویک» بریتانیا، مدت زیادی پس از سر به نیست شدن زمین خورشید تبدیل به کوتوله ای سفید شده و به شکل کریستالی در خواهد آمد.آقای  Pier-Emmanuel Tremblay، سرپرست این مطالعه تاکید می کند که اخترشناسان نیم قرن قبل افزایش تعداد کوتوله های سفید با درخشش و رنگ خاص را به خاطر کریستالیزه شدن آنها پیش بینی کرده بودند و برای نخستین بار این تیم موفق به مشاهده و تایید این فرضیه…

خورشید در نهایت سرد شده و به کریستالی غول پیکر و شناور در فضا تبدیل خواهد شد؛ این سناریوی یک فیلم هالیوودی نیست بلکه تحقیقی جدید آن را ثابت کرده است.

احتمالا تا کنون از ماجرای تبدیل شدن خورشید به ستاره غول پیکر سرخ رنگ طی میلیاردها سال آینده و بلعیده شدن زمین توسط آن خبردار شده اید؛ اما این پایان ماجرا نیست و به گفته محققان دانشکده فیزیک «دانشگاه Warwick» بریتانیا، مدت زیادی پس از سر به نیست شدن زمین، خورشید تبدیل به کوتوله ای سفید شده و به شکل کریستالی در خواهد آمد.

کوتوله سفید

آقای Pier-Emmanuel Tremblay، سرپرست این مطالعه تاکید می کند که اخترشناسان نیم قرن قبل افزایش تعداد کوتوله های سفید با درخشش و رنگ خاص را به خاطر کریستالیزه شدن آنها پیش بینی کرده بودند و برای نخستین بار این تیم موفق به مشاهده و تایید این فرضیه شده است:

همه کوتوله های سفید در بخشی از تکاملشان به صورت کریستال در خواهند آمد و هرچه کوتوله بزرگتر باشد این فرایند زودتر آغاز می شود. به عبارت دیگر میلیاردها کوتوله سفید در کهکشان ما قبلا این مرحله را طی کرده و به شکل کره های کریستالی در آسمان درآمده اند. خورشید هم حدود ۱۰ میلیارد سال دیگر به این سرنوشت دچار می شود.

این دستاورد نتیجه مطالعه ۱۵ هزار کوتوله سفید بالقوه در فاصله ۳۰۰ سال نوری زمین است که توسط تیمی از محققان دانشگاه warwick و با استفاده از ماهواره Gaia متعلق به آژانس فضایی اروپا صورت گرفته است. این مطالعات پیش بینی های قبلی در مورد فرایند کند تبدیل شدن این ستاره از حالت مایع به جامد را تایید می کند.

شاید بلعیده شدن زمین توسط خورشیدی که زمانی حیات بخش بود وحشتناک به نظر برسد اما ظاهرا مرگ ستاره های غول پیکر بسیار زیبا و هیجان انگیز خواهد بود.


منبع: خورشید پس از بلعیدن زمین به گوی کریستالی تبدیل خواهد شد

Print Friendly, PDF & Email

این مطالب چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز از ۵ | تعداد امتیاز:

As you found this post useful...

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

وب کاران

وب کاران

طراحی وب سایت، طراحی گرافیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *