کاوشگر New Horizons با کمربند کویپر در انتهای منظومه شمسی ملاقات می کند

کاوشگر New Horizons (افق های نو) ناسا که در سال ۲۰۱۵ از کنار پلوتو عبور کرد و تصاویر خیره کننده ای را به زمین فرستاد، حالا به مرز کمربند سیارکی کویپر نزدیک شده و به زودی با یک جرم آسمانی کمتر شناخته شده و باستانی به نام «Ultima Thule» ملاقات خواهد کرد. Ultima Thule که با فاصله یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون کیلومتری از پلوتو به دور خورشید می چرخد، دورترین جرم آسمانی است که توسط یکی از ساخته های دست بشر ملاقات و اطلاعات آن ثبت می شود. بنا به اظهارات ناسا، Ultima Thule یک جرم یخی با دمای منفی ۲۳۸ درجه سانتیگراد است که ۴٫۵ میلیارد سال پیش و هنگام شکل گیری منظومه شمسی به وجود آمده و اطلاعات ارزشمندی از آن زمان را در خود دارد. بزرگ شدن Ultima Thule از دید کاوشگر افق های نو به گفته…

کاوشگر New Horizons (افق های نو) ناسا که در سال ۲۰۱۵ از کنار پلوتو عبور کرد و تصاویر خیره کننده ای را به زمین فرستاد، حالا به مرز کمربند سیارکی کویپر نزدیک شده و به زودی با یک جرم آسمانی کمتر شناخته شده و باستانی به نام «Ultima Thule» ملاقات خواهد کرد.

Ultima Thule که با فاصله یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون کیلومتری از پلوتو به دور خورشید می چرخد، دورترین جرم آسمانی است که توسط یکی از ساخته های دست بشر ملاقات و اطلاعات آن ثبت می شود. بنا به اظهارات ناسا، Ultima Thule یک جرم یخی با دمای منفی ۲۳۸ درجه سانتیگراد است که ۴٫۵ میلیارد سال پیش و هنگام شکل گیری منظومه شمسی به وجود آمده و اطلاعات ارزشمندی از آن زمان را در خود دارد.

کویپر

بزرگ شدن Ultima Thule از دید کاوشگر افق های نو

به گفته دانشمندان ناسا، جرم آسمانی مورد بحث به عنوان یکی از اجرام موجود در کمربند سیارکی کویپر (کمربند سیارکی کویپر حلقه ای از اجرام یخی است که در لبه منظومه شمسی به دور خورشید می چرخند) به دلیل فاصله از خورشید تقریباً مانند روز اول حفظ شده و می تواند برای پژوهش درباره نحوه شکل گیری منظومه شمسی و سیارات آن مورد مطالعه قرار گیرد.

Ultima Thule دورترین جرم آسمانی است که توسط یکی از ساخته های دست بشر ملاقات و اطلاعات آن ثبت می شود.

لازم به ذکر است که در حال حاضر اطلاعات اندکی از Ultima Thule در دسترس قرار دارد و تصاویر ارسالی از آن نیز موجب تعجب دانشمندان شده؛ چرا که نخستین عکس ها از این جرم آسمانی نشانگر ساختار کروی نامنظم آن بودند اما با نزدیک تر شدن کاوشگر ناسا به Ultima ، نور دریافتی از آن بی ثبات تر شده که به گفته محققان، دلیل آن ممکن است حضور ابر غبار یا اجرام کوچک تری که مانند قمر به دور Ultima Thule می گردند، باشد.

کویپر

گفتنی است طبق پیش بینی ها، نخستین تصاویر Ultima Thule نیم ساعت پس از آغاز سال نو میلادی به زمین خواهند رسید.


منبع: کاوشگر نیو هورایزنز با کمربند کویپر در انتهای منظومه شمسی ملاقات می کند

Print Friendly, PDF & Email

این مطالب چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز از ۵ | تعداد امتیاز:

As you found this post useful...

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Avatar

وب کاران

طراحی وب سایت، طراحی گرافیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *