شکستن رکورد سفر به اعمق اقیانوس اطلس با زیردریایی ۴۸ میلیون دلاری

ساخت تجهیزات لازم برای سفر به اعماق دریاها و اقیانوس ها همواره از چالش های مهم فناوری انسان بوده که خصوصاً در چند سال اخیر با پیشرفت تکنولوژی، گام های مؤثری در این راستا برداشته شده و حالا در یکی از تازه ترین موارد، زیردریایی ۴۸ میلیون دلاری «Triton 36000» رکورد سفر به عمق اقیانوس اطلس را شکست. رکوردشکنی زیردریایی ترایتون ۳۶۰۰۰ در گودال پورتوریکو انجام شده است رکوردشکنی مذکور توسط ویکتور وسکوو تاجر آمریکایی انجام شده و وی توانسته با زیردریایی ترایتون، به عمق ۸۳۷۶ متری اقیانوس اطلس در گودال پورتوریکو سفر کند. این عمیق ترین نقطه اقیانوس اطلس است که تا کنون یک انسان در آن حضور یافته. لازم به ذکر است که تنها زیردریایی سرنشین دار با توانایی سفر به عمق بیش از ۷۰۰۰ متر (که در حال حاضر فعال باشد) جیائولونگ چینی است که البته توانایی…

ساخت تجهیزات لازم برای سفر به اعماق دریاها و اقیانوس ها همواره از چالش های مهم فناوری انسان بوده که خصوصاً در چند سال اخیر با پیشرفت تکنولوژی، گام های مؤثری در این راستا برداشته شده و حالا در یکی از تازه ترین موارد، زیردریایی ۴۸ میلیون دلاری «Triton 36000» رکورد سفر به عمق اقیانوس اطلس را شکست.

رکوردشکنی زیردریایی ترایتون ۳۶۰۰۰ در گودال پورتوریکو انجام شده است

رکوردشکنی مذکور توسط ویکتور وسکوو تاجر آمریکایی انجام شده و وی توانسته با زیردریایی ترایتون، به عمق ۸۳۷۶ متری اقیانوس اطلس در گودال پورتوریکو سفر کند. این عمیق ترین نقطه اقیانوس اطلس است که تا کنون یک انسان در آن حضور یافته. لازم به ذکر است که تنها زیردریایی سرنشین دار با توانایی سفر به عمق بیش از ۷۰۰۰ متر (که در حال حاضر فعال باشد) جیائولونگ چینی است که البته توانایی دستیابی به رکورد ترایتون ۳۶۰۰۰ را ندارد.

اقیانوس اطلس

البته زیردریایی های دیگری هم بوده اند (در حال حاضر عملیاتی نیستند) که به اعماق بیشتر رفته و رکوردهای بالاتری را به نام خود ثبت کرده اند، اما ۸۳۷۶ متر بهترین رکوردی است که تا کنون در اقیانوس اطلس ثبت شده. از جمله رکوردهای بیشتر می توان به زیردریایی Challenger Deep اشاره کرد که در سال ۲۰۱۲ کارگردان معروف «جیمز کامرون» را به عمق ۱۰۹۰۰ متری گودال چلنجر در اقیانوس آرام برد.

گفتنی است فرآیند توسعه و ساخت زیردریایی ترایتون ۳۶۰۰۰ در حدود سه و نیم سال به طول انجامید که در نهایت یک ابزار منحصر به فرد با سونار سه بعدی و سرعت ۵ کیلومتر در ساعت را در اختیار ویکتور وسکوو قرار داد.

ماجراجویی اخیر آقای وسکوو اولین مرحله از سفرهای پنجگانه وی به عمیق ترین نقاط دنیاست که در مرحله بعد، به درازگودال ساندویچ جنوبی در اقیانوس جنوبی (قطب جنوب) سفر خواهد کرد. جالب است بدانید که منطقه هدف وسکوو هنوز نام مشخصی ندارد و تاجر آمریکایی امیدوار است در سال ۲۰۱۹ با سفر به این منطقه، حق نام گذاری آن را به دست آورد.


منبع: شکسته شدن رکورد سفر به عمق اقیانوس اطلس با زیردریایی ۴۸ میلیون دلاری

Print Friendly, PDF & Email

این مطالب چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز از ۵ | تعداد امتیاز:

As you found this post useful...

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Avatar

وب کاران

طراحی وب سایت، طراحی گرافیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *