انفجار گدازه های آتشفشان در آزمایشگاه + فیلم

آتشفشان‌ شناسان دانشگاه بوفالو آمریکا، سعی کرده اند که پدیده‌ی بمب آتشفشانی یا انفجار گدازه های آتشفشان را به طور مصنوعی شبیه سازی کنند تا تخمین بزنند چرا ترکیب مواد مذاب و آب به صورت غیرمننتظره‌ای همانند بمب منفجر می شوند. چندی پیش،  برخورد مواد مذاب سرازیر شده از کوه آتشفشانی Kilauea در هاوایی پس از برخورد با اقیانوس، موجب شد پدیده‌ی بمب آتشفشانی رخ دهد و به قایقی تفریحی آسیب‌های جدی وارد کند. این پدیده حتی حفره‌‌ی بزرگی نیز در سقف این کشتی بوجود آورده است. با این وجود، بیشتر اوقات پدیده‌ی یاد شده خطری در پیش ندارد و ضرری به آدمی وارد نکرده چرا که گدازه های آتشفشان ناگهان سرد می‌شوند و اشکال جالبی فرم می دهند. حال این دانشمندان سعی کرده‌اند که این پدیده را شبیه سازی کنند و نحوه‌ی رخ دادن آن را بررس نمایند. آنها بدین منظور…

آتشفشان‌ شناسان دانشگاه بوفالو آمریکا، سعی کرده اند که پدیده‌ی بمب آتشفشانی یا انفجار گدازه های آتشفشان را به طور مصنوعی شبیه سازی کنند تا تخمین بزنند چرا ترکیب مواد مذاب و آب به صورت غیرمننتظره‌ای همانند بمب منفجر می شوند.

چندی پیش،  برخورد مواد مذاب سرازیر شده از کوه آتشفشانی Kilauea در هاوایی پس از برخورد با اقیانوس، موجب شد پدیده‌ی بمب آتشفشانی رخ دهد و به قایقی تفریحی آسیب‌های جدی وارد کند. این پدیده حتی حفره‌‌ی بزرگی نیز در سقف این کشتی بوجود آورده است.

با این وجود، بیشتر اوقات پدیده‌ی یاد شده خطری در پیش ندارد و ضرری به آدمی وارد نکرده چرا که گدازه های آتشفشان ناگهان سرد می‌شوند و اشکال جالبی فرم می دهند. حال این دانشمندان سعی کرده‌اند که این پدیده را شبیه سازی کنند و نحوه‌ی رخ دادن آن را بررس نمایند.

آنها بدین منظور سنگ‌های آتشفشانی را با استفاده از کوره‌های مخصوص به دمای ۱۳۱۵ پرجه سانتی گراد رسانند تا آنها ذوب کنند. سپس آن را در یک جعبه‌ی عایق بندی شده واقع در محوطه‌ای امن قرار دادند. محققان کمی آب به این مواد مذاب اضافه کردند تا منفجر شدن آن را مشاهده نمایند و فرم‌های مختلف را تماشا کنند.

دوربین‌هایی با کیفیت و سریع، به فیلمبرداری از این انفجار پرداختند تا دانشمندان بتوانند پدیده‌ی یاد شده را به خوبی بررسی کنند. پژوهشگران پس از انجام دوباره‌ی این آزمایش با ده گالن ماده مذاب، متوجه شدند که چگونه این روند به صورت اتفاقی ممکن است انفجار‌های بزرگ یا کوچکی به وجود آورند.

آنها امیدوارند که تست انفجار گدازه های آتشفشان در آزمایشگاه بتوانند موجب شود که  جان افرادی که نزدیک این چنین کوه‌ها  و همچنین اقیانوس‌های زندگی می‌کنند، حفظ شود. آنها باور دارند با بررسی الگو‌های مختلف این پدیده می‌توانند نحوه‌ی رخ دادن آن‌ها را پیشتر بررسی کنند و از وارد آمدن آسیب‌های اساسی جلوگیری کنند.


منبع: انفجار گدازه های آتشفشان در آزمایشگاه [تماشا کنید]

Print Friendly, PDF & Email

این مطالب چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز از ۵ | تعداد امتیاز:

As you found this post useful...

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Avatar

وب کاران

طراحی وب سایت، طراحی گرافیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *