پنبه اصلاح شده، منبع غذایی جدید برای رفع گرسنگی میلیون‌ها انسان

کشورهای زیادی در جهان به کشت پنبه مشغولند که در بسیاری از آنها، سوء تغذیه سلامت مردم را تحت شعاع قرار داده است. اما حالا وزارت کشاورزی آمریکا با بررسی و تأیید نوع جدیدی از پنبه اصلاح شده، راه را برای استفاده از این گیاه به عنوان منبع غذایی انسان هموار کرده است. الیاف پنبه در سراسر دنیا برای تولید پارچه مورد استفاده قرار گرفته و دانه آن نیز به عنوان مکمل در غذای دام (با دستگاه گوارشی چندلایه) مصرف می شود. اما پنبه‌دانه معمولی به دلیل داشتن سطح بالایی از ماده سمی «گوسیپول» برای مصرف انسان و بسیاری از حیوانات مناسب نیستند. محققان مؤسسه پژوهشی A&M تگزاس نیز برای رفع این مشکل، از روش RNAi برای اصلاح پنبه استفاده کرده اند و با “ساکت” کردن یک ژن به خصوص، از تجمع گوسیپول در پنبه‌دانه جلوگیری نموده اند. البته ماده…

کشورهای زیادی در جهان به کشت پنبه مشغولند که در بسیاری از آنها، سوء تغذیه سلامت مردم را تحت شعاع قرار داده است. اما حالا وزارت کشاورزی آمریکا با بررسی و تأیید نوع جدیدی از پنبه اصلاح شده، راه را برای استفاده از این گیاه به عنوان منبع غذایی انسان هموار کرده است.

الیاف پنبه در سراسر دنیا برای تولید پارچه مورد استفاده قرار گرفته و دانه آن نیز به عنوان مکمل در غذای دام (با دستگاه گوارشی چندلایه) مصرف می شود. اما پنبه‌دانه معمولی به دلیل داشتن سطح بالایی از ماده سمی «گوسیپول» برای مصرف انسان و بسیاری از حیوانات مناسب نیستند.

پنبه

محققان مؤسسه پژوهشی A&M تگزاس نیز برای رفع این مشکل، از روش RNAi برای اصلاح پنبه استفاده کرده اند و با “ساکت” کردن یک ژن به خصوص، از تجمع گوسیپول در پنبه‌دانه جلوگیری نموده اند. البته ماده مذکور در سایر قسمت های گیاه یافت شده و از آن در مقابل آفات محافظت خواهد کرد.

دانه های پنبه طعمی شبیه به نخود دارند

به گفته کیتری راتور پژوهشگر ارشد پروژه، دانه های پنبه اصلاح شده طعمی نزدیک به نخود دارند. روغن این دانه ها برای مصارف پخت و پز استخراج خواهد شد و باقیمانده فرآیند به عنوان ماده ای غنی از پروتئین، به صورت آرد برای پخت نان یا به صورت خمیری مانند کره بادام زمینی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. در ضمن پنبه‌دانه بوداده نیز می تواند میان وعده ای مقوی برای کودکان و نوجوانان باشد.

لازم به ذکر است که طبق اطلاعات موجود، اگر تمام ۸۰ کشور تولیدکننده پنبه که بسیاری از آنها از کشورهای فقیر آسیایی و آفریقایی هستند، نمونه اصلاح شده را کشت کنند، پروتئین مورد نیاز ۵۷۵ میلیون انسان در روز تأمین خواهد شد.

گفتنی است کشورهای زیادی پنبه اصلاح شده را در دست بررسی دارند که حالا با تأیید وزارت کشاورزی آمریکا، فرآیند تأیید آن در سایر کشورها نیز تسریع می شود و احتمالاً در سال های پیش رو، شاهد حضور محصولات غذایی حاصل از پنبه‌دانه در بازار خواهیم بود.


منبع: پنبه اصلاح شده، منبع غذایی جدید برای رفع گرسنگی میلیون‌ها انسان

Print Friendly, PDF & Email

این مطالب چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز از ۵ | تعداد امتیاز:

As you found this post useful...

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Avatar

وب کاران

طراحی وب سایت، طراحی گرافیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *