ستون گرد و غبار کارینا

بیگ بنگ: این ستون گرد و غبار تا حدی شبیه یک کندوی زنبور عسل است که به زنبوری شیطان صفت پناه داده است. در واقعیت، این عکس برجسته هابل یک ستون گرد و غبار کیهانی را به طور ۲ سال نوری نشان می دهد که یک ستارۀ جوان بنام Herbig-Haro 666 درون آن قرار دارد و جت های قدرتمندی را ساطع می کند.این ساختار درون یکی از چهار مناطق ستاره‌ای بزرگ کهکشان ما یعنی سحابی کارینا واقع شده است که تقریبا ۷۵۰۰ سال نوری با ما فاصله دارد و در آسمان‌ نیمکرۀ جنوبی زمین، قابل مشاهده است. ساختار لایه دارِ این ستون توسط بادها و تابش ستارگان پرجرم ِ جوان و داغ کارینا تشکیل شده که هنوز درون این سحابی در حال شکل گیری هستند. این چشم انداز از این گرد و غبار در نور فروسرخ این دو جت پر انرژی…

بیگ بنگ: این ستون گرد و غبار تا حدی شبیه یک کندوی زنبور عسل است که به زنبوری شیطان صفت پناه داده است. در واقعیت، این عکس برجسته هابل یک ستون گرد و غبار کیهانی را به طور ۲ سال نوری نشان می دهد که یک ستارۀ جوان بنام Herbig-Haro 666 درون آن قرار دارد و جت های قدرتمندی را ساطع می کند.

این ساختار درون یکی از چهار مناطق ستاره‌ای بزرگ کهکشان ما یعنی سحابی کارینا واقع شده است که تقریبا ۷۵۰۰ سال نوری با ما فاصله دارد و در آسمان‌ نیمکرۀ جنوبی زمین، قابل مشاهده است. ساختار لایه دارِ این ستون توسط بادها و تابش ستارگان پرجرم ِ جوان و داغ کارینا تشکیل شده که هنوز درون این سحابی در حال شکل گیری هستند. این چشم انداز از این گرد و غبار در نور فروسرخ این دو جت پر انرژی باریک را بهتر نشان می دهد. آنها از درون ستاره تازه متولد شدۀ پنهان، به بیرون منفجر می‌شوند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

image_pdfimage_print

Let’s block ads! (Why?)

منبع: ستون گرد و غبار کارینا

Print Friendly, PDF & Email