آسمان در این هفته: مقارنه خارجی عطارد در ۱۶ خرداد


هوای غافلگیرکننده خرداد می‌تواند با بارش‌های ناگهانی شرایط رصدی و مشاهده آسمان را سخت کند؛ اما بهتر است از زیبایی‌های آسمان شب غافل نشویم و فرصت رصد اجرام ژرف را در هفته پیش‌رو از دست ندهیم. ۱۶ خرداد حوالی ساعت ۶:۳۲ صبح مقارنه خارجی عطارد رخ می‌دهد. مقارنه (داخلی و خارجی) سیاره‌ها یک وضعیت مداری آن‌هاست و زمانی که یکی از سیاره‌های منظومه شمسی، خورشید و زمین در یک راستا قرار بگیرند رخ می‌دهد. در مورد دو سیاره زهره و عطارد که مدارشان داخل مدار زمین است، ممکن است سیاره میان زمین و خورشید قرار گیرد که مقارنه داخلی نامیده می‌شود یا خورشید بین سیاره و زمین قرار بگیرد که مقارنه خارجی است. اما اصطلاحات داخلی و خارجی برای سیاره‌های دیگر ذکر نمی‌شود (تمام مقارنه‌هایی که برای سیاره‌های دیگر می‌تواند رخ دهد از نوع خارجی است که صرفا به آن…


آسمان در این هفته: مقارنه خارجی عطارد در 16 خرداد

هوای غافلگیرکننده خرداد می‌تواند با بارش‌های ناگهانی شرایط رصدی و مشاهده آسمان را سخت کند؛ اما بهتر است از زیبایی‌های آسمان شب غافل نشویم و فرصت رصد اجرام ژرف را در هفته پیش‌رو از دست ندهیم.

۱۶ خرداد حوالی ساعت ۶:۳۲ صبح مقارنه خارجی عطارد رخ می‌دهد. مقارنه (داخلی و خارجی) سیاره‌ها یک وضعیت مداری آن‌هاست و زمانی که یکی از سیاره‌های منظومه شمسی، خورشید و زمین در یک راستا قرار بگیرند رخ می‌دهد. در مورد دو سیاره زهره و عطارد که مدارشان داخل مدار زمین است، ممکن است سیاره میان زمین و خورشید قرار گیرد که مقارنه داخلی نامیده می‌شود یا خورشید بین سیاره و زمین قرار بگیرد که مقارنه خارجی است. اما اصطلاحات داخلی و خارجی برای سیاره‌های دیگر ذکر نمی‌شود (تمام مقارنه‌هایی که برای سیاره‌های دیگر می‌تواند رخ دهد از نوع خارجی است که صرفا به آن مقارنه گفته می‌شود).

Let’s block ads! (Why?)


منبع: آسمان در این هفته: مقارنه خارجی عطارد در ۱۶ خرداد

Print Friendly, PDF & Email

این مطالب چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز از ۵ | تعداد امتیاز:

As you found this post useful...

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Avatar

وب کاران

طراحی وب سایت، طراحی گرافیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *