نگاهی به ماموریت کاوشگر روباتیک هایابوسا ۲

در ماه آوریل سال گذشته ژاپنی‌ها ماموریتی موسوم به هایابوسا ۲ (Hayabusa 2) را به‌انجام رساندند. یکی از اهداف این ماموریت، هدف قرار دادن بخشی از یک سیارک توسط یک پرتابه بود؛ کاری که می‌تواند به هدف قرار دادن سطحی توسط توپ جنگی تشبیه شود. اما این‌کار جنبه‌ای نظامی نداشت؛ بلکه هدف کاوشگر روباتیک هایابوسا ۲، جمع‌آوری اطلاعاتی پیرامون پیشینه‌ی منظومه‌ی شمسی با مطالعه‌ی سیارکی موسوم به ریوگو (۱۶۲۱۷۳ Ryugu) بود.

مریخ، مقصد بعدی کاوشگر چینی ها، با وجود درگیری با کرونا

یکی از مأموریت‌های فضایی پیش‌بینی‌شده و قابل‌توجه سال جاری میلادی، مأموریت سه‌گانه‌ی چینی‌ها به مریخ است. اما با وجود محدودیت‌های عبور و مرور در بخش‌هایی از این کشور که به دلیل شیوع ویروس کرونا اعمال‌شده‌اند، گروه اجرا کننده‌ی این مأموریت به‌دنبال راهکارهایی خلاقانه برای ادامه‌ی کارشان بوده‌اند.

پژوهشگرانی که در این پروژه حضور دارند تاکنون از بیان جنبه‌های کلیدی این مأموریت خودداری کرده‌اند؛ اما براساس گزارش‌های متعدد منتشر شده از سوی رسانه‌های دولتی چین، مشکلات حاصل از شیوع کرونا، موجب تغییر در برنامه‌ی پرتاب آن‌ها که برای ماه ژوئیه است نخواهد شد.

کاوشگر وویجر ۲ تا سال ۲۰۲۱ در فضای میان‌ستاره‌ای رها خواهد شد

کاوشگر وویجر ۲ ناسا تا ۱۱ ماه آینده در فضای میان‌ستاره‌ای به حال خود رها میشود. ناسا در حال بهبود بشقاب رادیویی ۷۰ متری است که از آن برای ارسال دستورات به وویجر ۲ استفاده می‌کند. کاوشگر وویجر ۲ در سال ۱۹۷۷ پرتاب شد و در نوامبر ۲۰۱۸ وارد فضای میان‌ستاره‌ای شد. این کاوشگر ۴۳ سال در فضا به سفر خود ادامه داده است و حالا ۲۰ میلیارد کیلومتر با زمین فاصله دارد.

استقامت، نام مریخ نورد بعدی ناسا خواهد بود

پس از رقابتی چندماهه بر سر انتخاب نام، ناسا سرانجام در آستانه‌ی پرتاب مریخ‌نورد بعدی‌اش به سیاره‌ی سرخ در ماه ژوئیه، نام این کاوشگر را به Perseverance (به‌معنای استقامت) تغییر داد. ربات جدید ناسا درطول سال‌های گذشته با عنوان غیررسمی مارس ۲۰۲۰ خطاب می‌شد؛ اما نام جدید اکنون جایگزین آن شده است.

سازمان فضایی آمریکا نام Perseverance را از بین ۹ عنوان نهایی انتخاب کرد که دانش‌آموزان این کشور از مقطع پیش‌دبستانی تا دبیرستان برای ناسا ارسال کرده بودند.

تلسکوپ LUVOIR،پرچمدار احتمالی ناسا در آینده

ناسا با انتخاب دشواری روبه‌رو شده است: برنامه‌ی این سازمان برای تلسکوپ بزرگ بعدی خود چیست؟ ابزاری که می‌تواند پژوهش دانشمندان در دهه‌ی ۲۰۴۰ را تغییر دهد. در آینده به این پرسش پاسخ داده خواهد شد. از طرفی ناسا روی تحلیل‌های دقیقی از چهار پروژه‌ی احتمالی سرمایه‌گذاری کرده است. این تحلیل‌ها می‌توانند به درک بهتری از ریسک‌ها و فرصت‌های احتمالی هر کدام از طرح‌های پیشنهادی کمک کنند.

کشف سیاره‌ای فراخورشیدی با استفاده از امواج رادیویی

ستاره‌ای که تا دیروز به‌نظر کسل‌کننده می‌آمد و کسی به آن توجهی نمی‌کرد حالا در مرکز توجه قرار گرفته است. ستاره‌شناسان متوجه شده‌اند این ستاره که در فاصله‌ی ۲۶ سال نوری از زمین قرار دارد، دارای یک سیاره است که جرم آن تنها پنج برابر جرم زمین است. آن‌ها برای این کشف از روش جدیدی برگرفته از شفق‌های مشتری استفاده کردند.

بزرگ‌ترین انفجار در جهان هستی، پس از بیگ بنگ شناسایی شد

 ستاره‌شناسان موفق به کشف بزرگ‌ترین انفجار جهان از زمان بیگ‌بنگ شدند. انرژی این انفجار که از سیاه‌چاله‌ای در مرکز کهکشانی غول‌آسا سرچشمه می‌گیرد، پنج برابر بیشتر از نمونه‌های ثبت‌شده‌ی قبلی است. پروفسور ملانی جانستون هالیت از مرکز بین‌المللی پژوهش‌های رادیویی ستاره‌شناسی دانشگاه کورتین می‌گوید:

انرژی این انفجار فراتر از حد تصور است.

نظریه مِه‌بانگ و آینده جهان بر پایه این نظریه

نظریه مِه‌بانگ، انفجار بزرگ یا Big Bang Theory مدل کیهان‌شناسی پذیرفته‌شده پیدایش جهان، از کهن‌ترین دوران شناخته‌شده و تکامل و گسترش آن تا به امروز است. این نظریه بیان می‌کند که گیتی از یک وضعیت بسیار چگال (متراکم) نخستین آغاز شده و با یک انفجار بسیار بزرگ، در گذر زمان انبساط یافته‌است. این نظریه طیف گسترده‌ای از پدیده‌های مشاهده‌شده را به خوبی توضیح می‌دهد.…

شناسایی مریخ‌لرزه توسط InSight، سطح‌نشین ناسا

به‌لطف تلاش‌های ناسا، اکنون می‌دانیم سیاره‌ی سرخ هرچند جهانی سرد و خشک است، با خاموشی و مرگ فاصله‌ای بسیار دارد. بروس باندرت، پژوهشگر ارشد سطح‌نشین InSight از آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا در پاسادنا کالیفرنیا، هفته‌ی گذشته در تله‌کنفرانس با خبرنگاران گفت دانشمندان نخستین‌بار ثابت کرده‌اند مریخ ازمنظر لرزه‌ای سیاره‌ای فعال محسوب می‌شود.

کشف اکسیژن مولکولی فراکهکشانی برای اولین بار

 ستاره‌شناس‌ها برای اولین‌بار موفق به کشف اکسیژن مولکولی در کهکشانی به فاصله‌ی نیم میلیارد سال نوری از زمین شدند. این کشف، سومین کشف اکسیژن مولکولی خارج از منظومه‌ی شمسی و اولین کشف خارج از کهکشان راه شیری است.

اکسیژن پس از هیدروژن و هلیوم، سومین عنصر فراوان در جهان است. درنتیجه درک ویژگی‌های شیمیایی و فراوانی اکسیژن در ابرهای بین ستاره‌ای برای درک نقش گاز مولکولی در کهکشان‌ها ضروری است.