تجربه نور از گذر زمان چگونه است؟

آیا به این فکر کرده اید که تجربه نور از گذر زمان چگونه است؟ آیا فوتون ها گذر زمان را درک می کنند؟ باید گفت که فوتون ها زمان را تجربه نمیکنند، برای فوتون چیزی به عنوان زمان وجود ندارد!

فوتون منتشر میشود و میتواند برای میلیاردها سال وجود داشته باشد، اما بین مدتی که منتشر و سپس جذب میشود زمانی سپری نمیشود. فوتون ها مسافت را هم تجربه نمیکنند!

امنیت وب سایت با SSL / TLS (در nginx)

خدمت رسانی از طریق HTTPS به این معنی نیست که ترافیک داده ها رمزگذاری شده است، رمزگذاری تنها نیمی از ماجراست و بدون احراز هویت بی فایده خواهد بود. اگر رمزگذاری بین دوطرف انجام شود اما ندانیم طرف دیگر چه کسی است، چه اهمیتی دارد؟ بنابراین برای استفاده از ترافیک HTTPS باید مدرکی رمزبندی شده داشته باشیم تا هویتمان را نشان دهد.

نحوه انتخاب و محافظت از کلمه عبور

کلمات عبور بخش مهمي از امنيت کامپيوتر هستند و در حقيقت در خط مقدم حفاظت از اکانت کاربران قرار مي گيرند. يک کلمه عبور نامناسب ممکن است منجر به سوءاستفاده از کل شبکه شود. بهمين دليل تمام کارمندان شامل پيمانکاران و فروشندگان که به سيستم شرکت دسترسي دارند مسوول انتخاب کلمه عبور مناسب و محافظت از آن هستند.
در اين مقاله به نکاتي در مورد ايجاد کلمات عبور قوي و محافظت از آنها و زمان انقضاء و تغيير آنها اشاره مي شود.

آشنایی با رایانش ابری

رایانش ابری (Cloud Computing) مدل رایانشی بر پایهٔ اینترنت است که الگویی تازه برای عرضه، مصرف و تحویل سرویس‌های فناوری اطلاعات (شامل نرم افزار، اطلاعات ومنابع اشتراکی رایانشی) با به کارگیری اینترنت ارائه می‌کند. رایانش ابری راهکارهایی برای ارائهٔ خدمات فناوری اطلاعات به شیوه‌های مشابه با صنایع همگانی (آب،برق،تلفن و …) پیشنهاد می‌کند.

Keylogger چیست و چگونه با آن مقابله کنیم؟

اگر در حوزه امنیت کمی فعال باشید احتمالا بارها واژه Keylogger را شنیده اید . Keylogger برنامه است که به جمع آوری کلیدهای فشرده شده توسط شما مشغول است . تمام کلیدهایی را که شما می فشارید د توسط این برنامه ذخیره شده و برای نویسنده برنامه به آدرس خاصی ارسال میشوند . برنامه نویس این بدافزار (هکر) شروع به جمع آوری اطلاعات میکند . در میان این اطلاعات ، نام های کاربری و رمزهای عبور با ارزش شما نیز وجود دارد .

۱۰ مورد که بلاگ نویسان نباید انجام دهند

بارها مشاهده کردیم که بلاگ نویسان به ویژه بلاگ نویسان جوان برای شروع، ۱ الی ۲ مطلب ارسال می کنند و سپس با درج تبلیغات، کسب درآمد از بلاگ خود را آغاز می کنند، اما این مورد و دیگر مواردی که در ادامه به آنها اشاره می کنیم کاملاً اشتباه هستند و بلاگ نویسی مانند زندگی در جامعه دارای قانون هایی است و رعایت نکردن حتی یک مورد از آنها امتیاز جزو خانواده بلاگ نویس ها بودن را سلب می کند.

نقاط ضعف و قوت صفحات وب

 • ثبت در موتورهای جستجو گر

 • قوانین جدید در HTML

 • کلید تایید فارسی

 • ریزه کاریهای HTML

 • FRAME

 • نکته‌ای درمورد اینترنت

 • نکته‌ای در مورد طراحی

 • نکته‌ای در مورد پویایی

 • نکته‌ای در مورد صوت

ثبت در موتورهای جستجو گر
بسیاری ازطراحان وب یکی از مهمترین مراحل نشر یک سایت را فراهم کردن روشی به منظور یافتن آن در سایتهای مخصوص جستجو در اینترنت می‌دانند.

زبان فارسی، جستجو در اینترنت و چالش های پیش رو

خط فارسی دارای مشکلات گوناگونی است که در جستجو و بازیابی اطلاعات، مسائل و مشکلات فراوانی را در برابر کابران اینترنت قرار می دهد. به ویژه با رشد سریع انتشارات الکترونیکی بر روی وب در شکل های مختلف پایگاه های اطلاعاتی، وبلاگ و… هیچ قاعده مشخص و ثابتی برای رسم الخط فارسی وجود ندارد و این مسأله باعث شده تا جستجوگران مطالب فارسی با مشکلات فراوانی روبرو شوند.اینترنت به عنوان یک مجموعه اطلاعاتی عظیم، منابع اطلاعاتی را در مقیاسی وسیع در دسترس مخاطبان بالقوه قرار داده است.

نقاط ضعف و قوت طراحی صفحات وب

بطور کلی کاربران از سه طریق ممکن است به سایت شما هدایت شوند:

 1. آدرس سایت شما از طریق یکی از دوستان خود, و یا از روی کارت ویزیت یا بروشورهای تبلیغاتی شما بدست آورده و مستقیما در مرورگر وارد کنند.
 2. پیوندی را که در سایت دیگری قرار دارد کلیک کرده و از طریق ان به سایت شما هدایت شوند.
 3. به جستجوی موضوع خاصی در یکی از سایتهای جستجو مانند:Yahoo یا Google پرداخته و سایت شما را بیابند.

۱۰۰ توصیه برای بهبود طراحی پایگاه های وب و جلوه های فنی آن

هنگامی که نگاهی اجمالی به پایگاه های وب و طنی می اندازید ممکن است حس کنید که طراحی پایگاه وب در ایران تا حد کاربری ابتدایی یک برنامه ویرایش و ایجاد صفحات وب تقلیل یافته است. برای تغییر این اوضاع، تنها کاری که در این برهه از دست هیات تحریریه شبکه بر می آید ارائه متن های سودمندی است که مخترعان چرخ از خود به جای می گذارند، همانطور که می دانید آدم هوشمند چرخ را دوباره اختراع نمی کند، بلکه آن را بهتر می سازد.هر چه قدر چیزی خوب باشد باز هم جای بهتر شدن دارد، و اگر چیزی بد باشد باید آن را خوب کرد.