نوکیا رکورد سریعترین اینترنت ۵G را به نام خود ثبت کرد

نوکیا (NOKIA) رکورد سرعت اینترنت ۵G را شکست و حالا سریع ترین اینترنت موبایل جهان متعلق به این برند فنلاندی است.

درست است که از نظر پوشش شبکه ۵G برای مصارف تجاری، اینترنت ۵G اپراتور مخابراتی Verizon سریع ترین شبکه با بهره‌گیری از طیف امواج میلی‌متری در ایالات متحده آمریکا را به لطف برخورداری از تشکیلات باند بالا ارائه می‌دهد، اما حتی این اینترنت در ایده‌‌آل‌ترین شرایط نیز نمی‌تواند به سرعتی که نوکیا به تازگی به آن دست پیدا کرده است، حتی نزدیک شود!

اگر شما در حال حاضر به طور مثال یک گوشی با برخورداری از جدیدترین مودم‌ها نظیر Samsung Galaxy S20 Ultra را به شبکه اینترنت ۵G Verizon متصل کنید، نهایت سرعتی که این اپراتور مخابراتی ادعا می‌کند می‌تواند به آن دست پیدا کند، ۱.۸ گیگابیت بر ثانیه خواهد بود اما حالا به لطف خالی شدن بازار از غول‌هایی نظیر هواوی، نوکیا و اریکسون ایستگاه‌های اینترنت ۵G خود را راه اندازی کرده و به دستاوردهای چشمگیری رسیده‌اند.

هواوی در حال حاضر قطعا بزرگترین بازیگر عرصه اینترنت ۵G در جهان محسوب می‌شود و تشکیلات مخابراتی برند چینی در زمینه نسل جدید اینترنت موبایل، تقریبا بدون رقیب است. اما حالا به علت تحریم محصولات این کمپانی در آمریکا، شرکت‌های دیگر به تکاپو افتاده‌اند تا به نیاز بازار پاسخ دهند و نوکیا از موفق‌ترین آنها بوده است.

رکورد سرعت اینترنت ۵G به ۴.۷ گیگابیت بر ثانیه رسید!

کمپانی نوکیا به تازگی رکورد سرعت اینترنت ۵G در سطح جهان را شکسته و موفق به ثبت سرعت دانلود خیره‌کننده‌ی ۴.۷ گیگابیت بر ثانیه (Gbps 4.7) در دالاس آمریکا شده است. این سریع‌ترین اینترنتی است که تا به حال با استفاده از نسل جدید اینترنت موبایل و با بهره‌گیری از امواج میلی‌متری در طیف تجاری ۸۰۰ مگاهرتزی به ثبت رسیده است. نوکیا نحوه دستیابی به این رکورد خارق‌العاده را این چنین توضیح می‌دهد:

این سرعت رکورد‌شکن از ترکیب ۸ کانال ۱۰۰ مگاهرتزی از طیف موج میلی‌متری بر روی باند‌های ۳۹ و ۲۸ که پهنای باند ۴۰ مگاهرتزی از طیف LTE با بهره‌گیری از تکنولوژی EN-DC را بر روی راهکار AirScale نوکیا ارائه می‌دهد، امکان‌پذیر شده است.

EN-DC به دستگاه های مختلف اجازه می‌دهد که به طور همزمان به شبکه ۵G و LTE متصل شوند و به جابجایی و دریافت اطلاعات بر روی هر دو راهکار آنلاین بپردازند. این به معنای آن است که گوشی‌ های هوشمند و دستگاه های دیگر می‌توانند به سرعت‌های بالاتری در مقایسه با زمانی که تنها به شبکه LTE یا ۵G متصل هستندو دست پیدا کنند.

دسترسی رادیویی راهکار AirScale نوکیا یک تکنولوژی پیشرو در این عرصه محسوب می‌شود و به اپراتورهای مخابراتی در سراسر جهان اجازه می‌دهد که از تمام ظرفیت تجهیزات طیف اینترنت ۵G خود بیشترین بهره‌وری را داشته باشند. این موضوع باعث می شود که مشتریان از یک ظرفیت فوق‌العاده با کمترین تاخیر و با بهره‌گیری از تمام تکنولوژی‌های آنلاین بر روی تجهیزات رادیویی واحد بهره‌مند شوند.

در نهایت و صرف نظر از تمام این توضیحات فنی، به نظر می‌رسد که نوکیا قرار است به یکی از مهمترین بازیگران عرصه اینترنت ۵G تبدیل شود و شکستن رکورد سریع ترین اینترنت موبایل در سطح جهان به معنای آن است که یک قدم دیگر به عمومی شدن نسل جدید اینترنت موبایل با سرعت فوق‌العاده و کمترین تاخیر در دریافت اطلاعات نزدیک شده‌ایم.


منبع: گجت نیوز – اینترنت و شبکه

وب کاران

دیدگاه شما برای این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *