مقابله با ویروس کرونا به روش Google Maps و WhatsApp

در راستای مقابله با پاندمی ویروس کرونا امکانات جدیدی به اپلیکیشن‌های Google Maps و WhatsApp اضافه شده که در آگاهی‌بخشی به کاربران درباره بیماری کووید ۱۹ نقش دارند.

نهادهای بهداشتی و درمانی جهان توصیه می‌کنند که اگر کسی علایم ابتلا به کووید ۱۹ را داشت، پیش از آنکه راهی بیمارستان شود با پزشک خود تماس بگیرد. این اقدام در راه مقابله با ویروس کرونا بسیار مهم است؛ زیرا می‌تواند مانع ابتلای افرادی بشود که واقعا آلوده به کروناویروس نیستند. همچنین فشار مضاعف را از روی سیستم درمان برمی‌دارد.

حالا در آپدیت جدید Google Maps وقتی که کاربران در حال جستجوی مطب دکتر یا بیمارستان باشند، یک یادآور در کادری مستطیل‌ شکل به نمایش درمی‌آید. این کادر که در پایین صفحه ظاهر می‌شود، با تیتر قرمز رنگ COVID-19 alert کاملا جلب توجه و یادآوری می‌کند که اگر مشکوک به ابتلا هستید، پیش از مراجعه حضوری با پزشک خود تماس بگیرید.

مقابله با ویروس کرونا

گوگل همچنین برای جلوگیری از پخش اطلاعات نادرست، در راستای آگاهی‌بخشی به کاربران نیز گام برداشته است. اگر به Google Search بروید و واژه coronavirus را تایپ کنید، چهار تب ظاهر می‌شود. تب Overview آخرین اخبار مربوط به ویروس کرونا را از رسانه‌های معتبر به نمایش می‌گذارد. تب Symptoms علایم ابتلا به کووید ۱۹ را فهرست می‌کند. زبانه Prevention اشاره‌ای به راه‌های پیشگیری دارد و زبانه Treatments توضیح می‌دهد که فعلا درمانی برای این بیماری وجود ندارد.

شبکه‌های اجتماعی به کارزار مقابله با ویروس کرونا پیوسته‌اند

اما WhatsApp هم با اطلاع‌رسانی به کاربران از طریق یک مرجع مورد اعتماد، سهمی در مبارزه با ویروس کرونا ایفا کرده است. در این اپ با ارسال کلمه Hi به شماره ۰۰۴۱۷۹۸۹۳۱۸۹۲ می‌توانید اطلاعات مربوط به کووید ۱۹ را از سازمان بهداشت جهانی (WHO) دریافت کنید.

تدروس ادهانوم، مدیرکل WHO ضمن تمجید از فیسبوک و WhatsApp، تکنولوژی دیجیتال را ابزاری کارآمد برای انتشار توصیه‌های بهداشتی و حفظ جان انسان‌ها توصیف کرده است:

ما مفتخریم که در راه مقابله با ویروس کرونا همکارانی مانند facebook و WhatsApp داریم. با پشتیبانی آن‌ها، اطلاعات حیاتی به میلیاردها نفر می‌رسد.

facebook اقدامات دیگری را هم برای آگاهی‌بخشی به مردم انجام داده است. مثلا اینکه پست‌های حاوی اطلاعات نادرست یا محتوای مضر را حذف می‌کند. این شامل پست‌های افراد سودجو هم می‌شود که با سوء استفاده از این بحران، به دنبال فروش داروهای تقلبی یا لوازم بهداشتی با چند برابر قیمت هستند. کمک مالی و تبلیغات رایگان برای سازمان‌های معتبر جهانی، دیگر اقدامات قابل ذکر فیسبوک هستند.


منبع: گجت نیوز – نرم افزار تلفن همراه

وب کاران

دیدگاه شما برای این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =