شکست اولین پرتاب جدیدترین راکت فضایی چین

روز دوشنبه، چینی‌ها اولین‌بار راکت جدیدی از خانواده‌ی Long March را پرتاب کردند. راکت Long March 7A که حامل ماهواره‌ای محرمانه بود، نتوانست محموله‌ی خود را به مدار انتقالی زمین‌ثابت برساند. این ماهواره ساعت ۱۷:۰۴ روز دوشنبه (به‌ وقت تهران) از پایگاه فضایی ونچنگ در جزیره‌ی هاینان پرتاب شد. عده‌ی زیادی از کاربران شبکه‌های مجازی نیز فیلم‌ها و تصاویر مختلفی از لحظه‌ی پرتاب این راکت به‌اشتراک گذاشته ‌بودند.

شرکت فناوری و علوم فضایی چین معمولا یک ساعت پس از شروع چنین مأموریت‌هایی موفق‌بودن مأموریت را اعلام می‌کند؛ اما این‌بار از اعلام موفقیت پرتاب خبری نبود. درنهایت، یکی از وب‌سایت‌های خبری دولتی چین کمتر از دو ساعت پس از شروع پرتاب، اعلام کرد پرتاب راکت ناموفق بوده است. این وب‌سایت جزئیاتی از مشکلات پیش‌آمده منتشر نکرده و صرفا به این مسئله بسنده کرده است که دراین‌زمینه بررسی‌هایی خواهد شد.

این در حالی است که براساس ویدئوهای منتشر‌شده‌ی کاربران مختلف در شبکه‌های اجتماعی، ازجمله شبکه‌ی اجتماعی ویبو، به‌نظر می‌رسد عملکرد نامناسب موتور مرحله‌ی دوم راکت، موسوم به YF-115، دلیل این شکست بوده است. براساس این ویدئوها، حدودا سه دقیقه پس از پرتاب و پس از پایان فعالیت مرحله‌ی اول راکت، موتور مرحله‌ی دوم فعال‌؛ اما پس از مدت کوتاهی دچار انفجار شده‌ است.

برنامه‌ی پرتاب Long March 7A در حالی ادامه‌یافته بود که قوانین مربوط به جلوگیری از گسترش ویروس کرونا در پایگاه فضایی ونچنگ به اجرا گذاشته می‌شوند. محوله‌ی نصب‌شده روی این راکت نیز ماهواره‌ای محرمانه بود که از آن صرفا با عنوان «ماهواره‌ی اثباتگر فناوری شماره‌ی ۶» یاد می‌شد.

مراحل آماده‌سازی راکت هم در‌مقایسه‌با گذشته با پنهان‌کاری بیشتری انجام می‌شدند. برای مثال، برخلاف پرتاب پیشین راکت Long March ۵ که تصاویر پرتاب به‌طور مستقیم برای علاقه‌مندان پخش می‌شد، این‌بار از پخش مستقیم خبری نبود.

راکت لانگ مارچ ۷ ای / Long March 7A

راکتLong March 7A

Long March 7A براساس راکت Long March ۷ توسعه یافته که تاکنون دو پرواز را در کارنامه‌ی خود ثبت کرده است. این راکت در آخرین پرواز خود فضاپیمای سوخت‌رسان “تیانژو” را به آزمایشگاه فضایی Tiangong ۲ رساند. راکت یادشده از سوخت راکت (RP-1) و اکسیژن مایع استفاده می‌کند و قرار است جایگزین راکت‌های قدیمی‌تری شود که از سوخت‌های سمی Hypergolic استفاده می‌کنند.

حداکثر وزن پرتاب راکت ۶۰٫۱۳ متری Long March 7A تقریبا ۵۷۳ تن است و می‌تواند محموله‌ای هفت‌تنی را به مدار انتقالی زمین ثابت برساند. مرحله‌ی اول راکت با قطر ۳/۳۵ متر دو موتور YF-100 را در خود جای داده است که از سوخت راکت و اکسیژن مایع استفاده می‌کنند. حول این بخش، چهار بوستر قرار دارند که هرکدام از آن‌ها نیز به موتور YF-100 تجهیز شده‌اند.

برای مرحله‌ی دوم نیز از چهار موتور YF-155 استفاده می‌شود که درمجموع نیرویی معادل ۷۰۶ کیلونیوتون تولید می‌کنند و این موتور نیز از ترکیب سوخت راکت و اکسیژن مایع استفاده می‌کند.

درحالی‌که Long March 7A مرحله‌ی اول و دوم خود را از Long March ۷ به عاریت گرفته است، مرحله‌ی دوم راکت از راکت Long March 3B گرفته شده است. این مرحله دو موتور YF-75 با سوخت هیدروژن و اکسیژن مایع دارد و به Long March 7A اجازه می‌دهد محموله‌های حجیم‌تری به مدار انتقالی زمین‌ثابت برساند.

راکت لانگ مارچ ۷ ای / Long March 7A

اجزای مختلف راکتLong March 7A

راکت‌های Long March ۵ و ۷ و زیرمجموعه‌های آن‌ها، دو راکت جدید چینی‌ها هستند که قرار است جایگزین راکت‌های قدیمی‌تر این کشور شوند. راکت‌های قدیمی چینی‌ها از سوخت‌های Hypergolic استفاده می‌کنند که به‌شدت سمّی هستند.

علاوه‌بر‌این، راکت‌هایی مانند Long March 3B از پایگاه فضایی ژیچنگ پرتاب می‌شوند که خشکی و مناطق مسکونی آن‌ها را احاطه کرده است. متأسفانه گاهی بقایای راکت‌های پرتاب‌شده از این پایگاه در بازگشت به زمین در مناطق مسکونی سقوط می‌کنند و خساراتی به‌بار می‌آورند. درمقابل، Long March ۷ و ۵ از پایگاه فضایی ونچنگ در جزیره‌ی هاینان پرتاب می‌شوند و مسیر پرواز آن‌ها از فراز دریا می‌گذرد.

تاثیر شکست Long March 7A بر برنامه‌ی فضایی چین

خانواده‌ی Long March ۷، به‌عنوان راکتی‌هایی ماژولار، بخش‌هایی از خود را با دیگر راکت‌های جدید چینی به‌اشتراک می‌گذارند. اگر دلیل شکست Long March 7A همانند گمانه‌زنی‌ها در شبکه‌های اجتماعی به عملکرد نامناسب موتور YF-115 در مرحله‌ی دوم مربوط باشد، ممکن است با تأخیر در برنامه‌ی آزمایش راکت‌های Long March ۷ و ۶ مواجه شویم که از همین موتور استفاده می‌کنند.

راکت لانگ مارچ ۵ / Long March 5 Rocket

راکت Long March ۵

بوسترهای راکت Long March ۵ هم از موتور YF-100 استفاده می‌کنند که با Long March 7A و بخش‌هایی از هسته‌ی مرکزی مرحله‌ی اول Long March ۷ و ۵ نیز مشترک هستند. در‌صورتی‌که مشکل ایجاده‌شده مربوط به موتور YF-100 یا دیگر قطعات مشترک بین Long March ۵ و ۷ باشد، احتمالا شاهد تأخیر یا لغو برخی از مأموریت‌های جذاب‌ فضایی چین در سال جاری خواهیم بود.

پرتاب کپسول فضایی جدید، کاوشگر مریخ (هوشینگ-۱)، فضاپیمای سرنشین‌دار جدید، ماژول مرکزی ایستگاه فضایی تیان‌هه و کاوشگر چانگ‌ئی-۵ به مقصد ماه تماما برعهده‌ی راکت‌های خانواده‌ی Long March ۵ هستند. با‌این‌حال تا زمان اتمام بررسی‌ها و اعلام نتیجه، نمی‌توان دراین‌زمینه اظهارنظر قطعی کرد.


منبع: زومیت – نجوم

وب کاران

دیدگاه شما برای این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *