تفاوت وب و اینترنت

اینترنت و وب دو مفهوم جداگانه هستند. وجود یکی در گرو دیگری و پیشرفت  هر یک، وابسته به وجود طرف دیگر است. در هر حال درست است که وب و اینترنت دو موضوع مرتبط هستند اما به هیچ عنوان نمی‌توان این دو را هم معنی دانست.

در این مقاله به طور اجمالی به تفاوت اینترنت و وب می‌پردازیم و اطلاعات کاملی را در مورد هر کدام به صورت جداگانه بیان می‌کنیم تا در انتها به تفاوت این دو برسیم. با ما همراه باشید.

اینترنت  (Internet) چیست؟

در سال ۱۹۶۰ در ایالات متحده آمریکا پروژه ای آغاز شد که قرار بود با استفاده از دستاورد های آن، مراکز نظامی ایالات متحده بتوانند با یکدیگر ارتباطی امن و سریع را داشته باشند. اما در نهایت این پروژه کوچک، باعث ایجاد پروژه ای بزرگتر و عمومی به نام اینترنت شد. اینترنت دستاوردِ آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته آمریکا، DARPA است.

اینترنت یک شبکه عظیم کامپیوتری است. این شبکه با استفاده از وسایل و تجهیزاتی از قبیل:

  • رایانه،  کابل،  مودم،  روتر،  سوییچ،  ماهواره،  تلفن،  خطوط کابلی و …

در همه جهان گسترده شده است. در اصل اینترنت متشکل از شبکه های کوچکی است که مجموع  آنها باعث به وجود آمدن این شبکه عظیم شده است. این شبکه های کوچک می‌توانند رایانه ها و تلفن های شما که با استفاده از مودم به اینترنت وصل می‌شوند باشد تا شبکه های بزرگتر و صنعتی در شرکت ها و کارخانجات.

این شبکه های کوچک و بزرگ با استفاده از وسایلی که گفته شد به اینترنت متصل می‌شوند و هرروز این شبکه جهانی را بزرگ و بزرگتر می‌کنند. اما در این میان جایگاه وب چیست؟ آیا وب همان اینترنت است؟ اگر نه، پس تفاوت اینترنت و وب چیست؟

وب  (web) چیست؟

تا اینجا به طور خلاصه، با اینترنت و مفهوم آن آشنا شدید.

وب در سال ۱۹۸۹ و توسط تیم برنرزلی انگلیسی ساخته شد. برای توضیح مفهوم وب بهتر است تا با یک مثال این موضوع را برای شما ساده کنیم.

تصور کنید که منزل شما در یک شهر آزاد و بزرگ قرار دارد. شما برای ارتباط با دوستان خود به صورت غیرحضوری چه راه هایی پیش رو دارید؟ احتمالا برایشان نامه بنویسید، تلفن بزنید و از راه ارتباطی دیگری مانند پست استفاده کنید. در این بین اگر بخواهید به یک سینما بروید چطور عمل می‌کنید؟ مطمئنا با استفاده از آدرس به محل مورد نظر خود می‌روید.

در مثال بالا، کل شهر همان اینترنت است. راه های ارتباطی چون تلفن، پست، نامه و غیره همان ایمیل، چت خصوصی، انتقال اطلاعات و… هستند. در انتها نیز، سینما و محل موردنظر شما، همان دنیای وب است که با استفاده از آدرس (URL) به آنها می‌رسید.

ایمیل، چت آنلاین، FTP، وب و … از جمله اجزای اینترنت هستند. هیچ کدام از این اجزا برای مورد استفاده قرار گرفتن لزومی به وجود دیگری ندارند و اینکه تصور کنیم اگر وب نباشد دیگر اجزا هم بی استفاده می‌مانند اشتباه است.

شما برای اتصال به وب، در دنیای اینترنت از URL ها و مرورگر هایی چون کروم، فایرفاکس و… استفاده می‌کنید. منظور از URL همان آدرس اینترنتی است. این URL ها اغلب شما را به صفحات HTML می‌رسانند. HTML اختصاری از کلمات HyperText Markup Language به معنای زبان نشانه گذاری ابر متن است. صفحات HTML همان صفحات سایت ها و صفحات وب هستند. صفحه ای که شما در حال مشاهده آن هستید با استفاده از همین زبان نشان گذاری HTML نوشته شده است. آدرس ها یا URL ها، رابط میان رایانه ها و دستگاه های شما با این صفحات هستند.

در این بین، قوانینی برای متصل شدن به  دنیای وب وجود دارد که به آن پروتکل می‌گویند. پروتکل های زیادی در سطح وب وجود دارد که معروف ترین آنها پروتکل HTTP و زیر شاخه رمز گذاری شده آن، پروتکل HTTPS است.

حال یک سؤال پیش می‌آید. آیا گستردگی دنیای وب در همین حدی است که ما در موتور های جستجویی چون گوگل و یاهو و بینگ آن را مشاهده می‌کنیم؟ مطمئنا نه!!

وب عمیق (Deep web)

تصویر: مقایسه ای از حجم اطلاعات در وب سطحی، Deep web و Dark web

مفهوم دیگری در دنیای وب وجود دارد که تعاریف آن را جا به جا می‌کند. Deep web یا وب مخفی و عمیق قسمتی از دنیای وب و اینترنت است که اغلب افراد حتی از وجود آن هم اطلاع ندارند.

بخش بسیار بزرگی از اطلاعات موجود در اینترنت در بخش Deep web ذخیره شده است که دسترسی به آن برای کاربران عادی  بسیار سخت و گاه ناممکن است. بر خلاف آنچه گفته میشود همه اطلاعات موجود در وب عمیق الزاما مخرب و خلافکلارانه نیست. بسیاری از اطلاعات وب عمیق شامل  اطلاعات سری و محرمانه دولت ها، تحقیقات و پژوهش های علمی، اطلاعات فنی و استراتژیک نظامی و … می باشد که البته همانطور که گفته شد دسترسی به این قبیل اطلاعات برای همگان مقدور نیست. 

اما آن بخش از اینترنت که اعمال خلافکارانه و غیرقانونی انجام می دهند Drak web است که شامل سایت های خرید فروش مواد مخدر،  قاچاق اسلحه، قتل و شکنجه و… این بخش را می توان بخش تاریک وب عمیق و اینترنت دانست که  در بسیاری موارد به صورت سازمان یافته و بدون اینکه ردی از خود به جا بگذارند به عمال خلاف و غیر قانونی خود ادامه می دهند.

یکی از سایت های معروف در Dark Web سایت جاده ابریشم بود که در زمینه فروش مواد مخدر فعالیت می کرد که پس از ماه ها تلاش و پیگیری نهادهای امنیتی، سرانجام توسط FBI شناسایی و تعطیل شد و گردانندگان آن نیز بازداشت شدند.

وب کاران

دیدگاه شما برای این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + چهار =