SpaceX و راه‌اندازی گردشگری فضایی با کپسول Crew Dragon

SpaceX دیروز، سه‌شنبه، اعلام کرد در توافقی با Space Adventures قصد دارد حداکثر چهار شهروند را در زمانی نامعلوم در اواخر سال ۲۰۲۱ یا اوایل ۲۰۲۲ در سفری به دور زمین به فضا بفرستد. همکار جدید SpaceX یکی از شرکت‌های گردشگری فضایی است که تاکنون به سفر هفت شهروند سوار بر راکت و فضاپیمای روسی سایوز به ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) کمک کرده است.

به‌گفته‌ی Space Adventures، بهای مأموریت‌های خصوصی به فضا فاش نخواهد شد، اما این دو شرکت درباره‌ی دیگر جزئیات سفر نظیر چگونگی آماده‌سازی گردشگران اطلاع‌رسانی کرده‌اند. Space Adventures و SpaceX دیروز اعلام کردند گردشگران با نسخه‌ی مسافربری فضاپیمای Dragon پرواز خواهند کرد و در مدار ایستگاه فضایی بین‌المللی در ارتفاع تقریبا ۴۰۰ کیلومتری از سطح زمین دو تا سه مرتبه به دور زمین خواهند چرخید.

در چند سال گذشته، SpaceX به‌عنوان بخشی از قراردادش با ناسا برای ارسال فضانوردان به ایستگاه فضایی و بازگرداندن آن‌ها به زمین، مشغول ساخت و آزمایش نسخه‌ی جدیدی از فضاپیمایش، Crew Dragon، بوده است. نسخه‌ی باری این فضاپیما هم‌اکنون یکی از وسایل نقلیه‌ی مطمئن برای حمل‌ونقل محموله به ایستگاه مداری محسوب می‌شود. SpaceX به‌تازگی دومین پرواز آزمایشی Crew Dragon را انجام داده و در آن، توانایی کپسول برای فرار از راکت در حال انفجار را به‌نمایش گذاشته است.

ایلان ماسک، مدیرعامل SpaceX، از سال‌ها پیش ایده‌ی گردشگری فضایی را به‌عنوان کسب‌وکار مطرح کرده و به تحقق زودهنگام آن بیش‌از‌حد خوش‌بین بوده است. این شرکت در اوایل سال ۲۰۱۷ اعلام کرد مبالغ نامعلومی از دو مشتری دریافت کرده است تا آن‌ها را با استفاده از Crew Dragon و راکت فالکون هوی به سفری به دور ماه بفرستد. SpaceX در آن زمان گفت سفر به دور ماه تا پایان سال ۲۰۱۸ به‌وقوع خواهد پیوست؛ اما بعدا در سپتامبر ۲۰۱۸ اعلام کرد اکنون قصد دارد با استفاده از راکت غول‌پیکر و در حال ساخت بیگ فالکون راکت، یکی از آن مسافران، یعنی یاساکی میزاوا، میلیارد ژاپنی را به سفر به دور ماه بفرستد. این شرکت تاکنون درباره‌ی وضعیت مشتری دوم اطلاع‌رسانی نکرده است.

SpaceX حین گذراندن فرایند طولانی‌مدت تضمین اعتبار فضاپیمای مسافربری‌اش به‌همراه ناسا به‌طور مشابه ناگزیر شد نخستین پرواز Crew Dragon با فضانوردان این سازمان را نیز به‌تعویق بیندازد. طبق شنیده‌ها، این پرواز قرار است سرانجام در اردیبهشت ۱۳۹۹ انجام شود.

Crew Dragon / کرو دراگون

تصویر: درون کپسول Crew Dragon SpaceX

علاوه‌بر SpaceX، دیگر شرکت‌های خصوصی هوافضا نیز برای پایه‌گذاری بازار گردشگری فضایی در رقابت هستند. Virgin Galactic، شرکت متعلق به ریچارد برانسون و Blue Origin، شرکت متعلق به جف بزوس، برای تحقق این امر تلاش می‌کنند؛ هرچند تجاربی که وعده می‌دهند، بسیار مختصرتر از برنامه‌ی کنونی SpaceX محسوب می‌شود.

Virgin Galactic می‌گوید قصد دارد نخستین گردشگران فضایی‌اش را در سال جاری به نقطه‌ای از فضا بفرستد که در آنجا می‌توانند چند دقیقه بی‌وزنی را در هواپیمای فضایی این شرکت تجربه کنند. بلو ارجین نیز تقریبا به همین اندازه تجربه‌ی حضور در فضا را به مشتریان وعده می‌دهد. با‌این‌حال، فضاپیمای این شرکت شباهت بیشتری به کپسول دراگون SpaceX دارد. بهای بلیت هر دو شرکت درحدود ۲۰۰ هزار دلار به‌ازای هر نفر خواهد بود.

هرچند درباره‌ی برنامه پرواز خصوصی SpaceX فعلا اطلاعات اندکی داریم، این شرکت جزئیات درون فضاپیمای کرو دراگون را به‌تفصیل شرح داده است. فضای داخلی این کپسول ظاهری ساده با تنها چند صندلی معلق و مجموعه‌ای از نمایشگرهای لمسی دارد.

Crew Dragon در بدنه‌ی خود پنجره‌هایی گرد دارد؛ اما اندازه‌ی آن‌ها به بزرگی پنجره‌هایی نیست که بلو ارجین در کپسول اختصاصی‌اش تعبیه کرده است. افزون‌براین، SpaceX لباس‌های فضانوردی و کلاه‌های ایمنی سفارشی خود را برای مسافران کرو Dragon رونمایی کرده است. این لباس‌ها ضخامت کمتری از طراحی‌های پیشین دارد؛ اما همچنان از فشار و خنک‌کنندگی بهره می‌برند و دربرابر شعله مقاوم هستند. لباس‌های فضانوردی SpaceX دست‌کش‌هایی سازگار با صفحه‌ی لمسی نیز دارند که برای سفر به فضا به صندلی قفل خواهند شد.

منبع: زومیت – نجوم

وب کاران

دیدگاه شما برای این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =