SpaceX باموفقیت کپسول Crew Dragon را به ‌ایستگاه فضایی فرستاد

پس از تقریبا دو دهه تلاش، SpaceX شرکت هوافضای ایلان ماسک باموفقیت دو انسان را به مدار زمین فرستاد و عصر تازه‌ای از پروازهای فضایی انسانی را در ایالات متحده و جهان آغاز کرد. این پرواز، نخستین پرتاب فضانوردان از خاک آمریکا را پس از تقریبا یک‌دهه رقم زد و SpaceX اکنون به نخستین شرکتی تبدیل شده است که با وسیله‌ی نقلیه‌ای خصوصی، انسان به به فضا حمل می‌کند.

دو فضانورد کارکشته‌ی ناسا به‌نام‌های باب بنکن و داگ هرلی، سوار بر فضاپیمای خودکار جدید SpaceX به‌نام Crew Dragon به فضا حمل شدند؛ کپسولی که به‌منظور ارسال انسان‌ها به ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) و بازگرداندن آن‌ها به زمین طراحی شده است. هردو مسافر که درون کپسول آب‌نباتی شکل و براق SpaceX حضور دارند، شنبه شب در ساعت ۲۳:۵۲، برفراز راکت فالکون ۹ SpaceX از مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا پرتاب شدند. راکت تقریبا ۱۲ دقیقه پس از پرتاب، کپسول Crew Dragon را در مدار رها کرد و اکنون دو فضانورد پیش از تلاش برای اتصال به ایستگاه فضایی در یکشنبه بعدازظهر، تقریبا یک روز پیش‌رو را در مدار سپری خواهند کرد.

آغاز عصر جدید فضا؛ اسپیس ایکس باموفقیت کپسول کرو دراگون را به‌همراه فضانوردان ناسا پرتاب کرد

مهندس ارشد Crew Dragon پس از رسیدن فضانوردان به مدار گفت «باب و داگ، امروز از طرف کل تیم پرتاب، بابت پرواز با فالکون ۹ از شما تشکر می‌کنیم. امیدواریم از این سفر لذت ببرید و آرزوی مأموریتی بی‌نظیر را برای شما داریم.» راکت فالکون ۹ SpaceX نیز پس از پرتاب باموفقیت روی کشتی بدون‌سرنشین این شرکت در اقیانوس اطلس فرود آمد.

پرتاب امشب، لحظه‌ای حیاتی برای SpaceX بود؛ شرکتی که به‌دست ایلان ماسک و با هدف صریح ارسال انسان به فضا و ساخت سکونتگاه روی مریخ طراحی شده است. این پرواز همچنین به‌عنوان بخشی از برنامه‌ی خدمه‌ی تجاری ناسا، واپسین آزمایش بزرگ برای SpaceX بود. ناسا ازطریق این پروژه با دو شرکت SpaceX و بوئینگ وارد همکاری شده است تا فضاپیمایی جدید با توانایی حمل منظم فضانوردان این سازمان به فضا و بازگرداندن آن‌ها به زمین ساخته شود. پس از ۶ سال کار سخت و انجام آزمایش‌های گوناگون روی Crew Dragon، شرکت SpaceX در مسابقه‌ی ارسال نخستین انسان‌ها پیشی گرفت. مأموریت امروز، آخرین آزمایش بزرگ SpaceX برای این برنامه محسوب می‌شود و هدف از آن، اثبات آمادگی Crew Dragon برای آغاز حمل منظم فضانوردان ناسا به ایستگاه فضایی در سال پیش‌رو است.

هرچند مأموریت امروز، پرتابی آزمایشی تلقی می‌شود، از اهمیتی فوق‌العاده زیاد برای ایالات متحده برخوردار است. آخرین بار که انسان از خاک آمریکا به مدار پرتاب شد، درجریان آخرین پرواز شاتل فضایی ناسا در ۸ ژوئیه‌ی ۲۰۱۱ بود. از آن زمان تاکنون، راکت روسی سایوز تنها وسیله‌ی نقلیه‌ی موجود برای پروازهای سرنشین‌دار به ایستگاه فضایی بین‌المللی محسوب می‌شد؛ فضاپیمایی که هر صندلی آن نزدیک به ۸۰ میلیون دلار برای ناسا هزینه دربرداشت.

پرتاب کپسول کرو دراگون (دمو ۲)

برنامه‌ی خدمه‌ی تجاری با هدف پایان وابستگی ناسا به روسیه طراحی شده است؛ اما درعین ‌حال آغازگر روشی تازه برای انجام کسب‌وکار در ناسا محسوب می‌شود. در کل تاریخ پروازهای فضایی، دولت‌ها همواره مسئول نظارت بر طراحی، تولید و راه‌اندازی فضاپیماهای مسافربری بودند؛ اما با برنامه‌ی خدمه‌ی تجاری، ناسا درصدد آن بود که بخشی خصوصی وارد عرصه‌ی پروازهای فضایی انسانی شود. وقتی ناسا در سال ۲۰۱۴ با SpaceX و بوئینگ قرارداد بست، امیدوار بود که این دو شرکت تا سال ۲۰۱۷ فضاپیماهایشان را به پرواز درآوردند. تاخیرهای فنی و شکست در آزمایش‌ها برنامه را به تعویق انداخت؛ اما درنهایت SpaceX امشب با پرتاب Crew Dragon، دستاوردی بزرگ را رقم زد.

Jim Bridenstine مدیر ناسا پیش از پرتاب امشب گفت «آن‌ها [SpaceX] درحال گذاشتن سنگ بنای عصری تازه در پروازهای فضایی انسانی هستند. این عصری در پروازهای فضایی انسانی است که در آن، بیش از همیشه فضای بیشتر دراختیار افراد بیشتر قرار خواهد گرفت.»

پرتاب امشب هنوز پیروزی کاملی به‌شمار نمی‌آید. Bob Behnken و Doug Hurley فضانوردان این پروژه ساعت آینده را در مدار سپری خواهند کرد، تلاش می‌کنند قدری استراحت کنند و سپس آماده‌ی رویداد بزرگ بعدی فردا می‌شوند: اتصال به ایستگاه فضایی بین‌المللی. SpaceX و ناسا ابتدا امیدوار بودند که پرتاب چهارشنبه بعدازظهر (بامداد پنجشنبه به وقت ایران) انجام شود؛ اما وضعیت نامساعد جوی پرواز را به امروز موکول کرد.

Crew Dragon به‌نحوی طراحی شده است که به‌طور خودکار و بدون هیچ‌گونه دخالتی ازجانب خدمه، به ایستگاه فضایی متصل شود. بااین‌حال، فضانوردان هنگام نزدیک‌شدن به ایستگاه، تلاش خواهند کرد به‌طور دستی و با نمایشگرهای لمسی، کپسول را کنترل کنند. فضانوردان پس از امتحان‌کردن این رابط کاربری، وظیفه‌ی کنترل را به خود Crew Dragon خواهند سپرد. فضاپیما سپس تلاش خواهد کرد به‌طور خودکار به ایستگاه نزدیک شود و خود را به یک درگاه اتصال موجود متصل کند. طبق زمان‌بندی، اتصال Crew Dragon تقریبا درساعت ۱۰:۲۹ صبح یکشنبه به وقت محلی (۱۹:۵۹ به وقت ایران) اتفاق خواهد افتاد.

باب بنکن و داگ هارلی در کرو دراگون
Bob Behnken و Doug Hurley

دو فضانورد درنهایت باید به زمین نیز بازگردند و توانایی Crew Dragon در بازگرداندن ایمن انسان به زمین را آزمایش کنند. ناسا هنوز زمان بازگشت آن‌ها را تعیین نکرده است؛ اما احتمال می‌رود فضانوردان بین ۶ الی ۱۶ هفته‌ی آتی را در فضا سپری کنند. وقتی زمان بازگشت فرارسد، بنکن و هارلی دوباره سوار کپسول Crew Dragon خواهند شد و سفر برگشت دشوار از درون جو زمین را آغاز خواهند کرد. Crew Dragon برای محافظت فضانوردان دربرابر نزول آتشین، مجهز به سپری حرارتی است. کپسول همچنین مجموعه‌ای از چترهای نجات را دارد که باهدف کاهش سرعت فضاپیما هنگام فرود روی اقیانوس اطلس طراحی شده‌اند. پس از افتادن فضاپیما در آب، قایق بازیابی SpaceX با خدمه دیدار خواهد کرد و آن‌ها را به‌همراه کپسول به ساحل بازخواهد گرداند. در آن زمان، مأموریت باموفقیت به پایان خواهد رسید. Bridenstine گفت «تا وقتی باب و داگ به‌طور ایمن به خانه بازنگردند، جشن نخواهم گرفت.»

هنوز تا پایان مأموریت باید چندین هفته منتظر بمانیم؛ اما اگر همه‌چیز به‌خوبی پیش برود، این پرواز ممکن است به‌عنوان آغاز ورود SpaceX به عرصه‌ی پروازهای فضایی انسانی قلمداد شوند. ناسا قصد دارد از داده‌های گرد‌آوری‌شده از این مأموریت استفاده کند تا تأیید کند که Crew Dragon به‌همراه مسافر قادر به انجام سفرهای منظم به ایستگاه فضایی و بازگشت به زمین است. SpaceX و ناسا اکنون ۳۰ اوت (۹ شهریور) را به‌عنوان تاریخ پرواز بعدی Crew Dragon درنظرگرفته‌اند. در این پرواز، چهار فضانورد به‌نام‌های “ویکتور گلوور” ، “مایک هاپکینز” و “شانون واکر” از ناسا به‌همراه “سوئچی ناگوچی” از ژاپن به فضا حمل خواهند شد؛ بدین معنا که می‌توانیم به‌زودی وارد عرصه‌ای تازه شویم که شرکت‌های خصوصی، بازیگران اصلی در فرستادن منظم انسان به مدار زمین خواهند بود.

بلندپروازی‌های SpaceX با پرتاب امشب متوقف نمی‌شود. این شرکت هم‌اکنون درحال کار روی راکتی غول‌پیکری به‌نام Straship است؛ فضاپیمایی که یک روز می‌تواند انسان را به مقاصد واقع در اعماق فضا نظیر ماه و مریخ ببرد. تا تحقق این چشم‌انداز، راهی بسیار طولانی درپیش است؛ اما موفقیت امروز، مسیر را برای ارسال انسان به فضای عمیق‌تر هموار خواهد کرد.


منبع: زومیت – نجوم

وب کاران

دیدگاه شما برای این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 13 =