استقامت، نام مریخ نورد بعدی ناسا خواهد بود

پس از رقابتی چندماهه بر سر انتخاب نام، ناسا سرانجام در آستانه‌ی پرتاب مریخ‌نورد بعدی‌اش به سیاره‌ی سرخ در ماه ژوئیه، نام این کاوشگر را به Perseverance (به‌معنای استقامت) تغییر داد. ربات جدید ناسا درطول سال‌های گذشته با عنوان غیررسمی مارس ۲۰۲۰ خطاب می‌شد؛ اما نام جدید اکنون جایگزین آن شده است.

سازمان فضایی آمریکا نام Perseverance را از بین ۹ عنوان نهایی انتخاب کرد که دانش‌آموزان این کشور از مقطع پیش‌دبستانی تا دبیرستان برای ناسا ارسال کرده بودند. دانش‌آموزان به‌منظور ورود به مسابقه‌ی «نام‌گذاری کاوشگر» ناسا که در ماه اوت آغاز شد، باید نام پیشنهادی خود را به‌همراه یادداشتی ۱۵۰ کلمه‌ای که بیانگر معنای نفهته در آن بود، ارائه می‌دادند. ناسا ابتدا ۲۸ هزار پیشنهاد از دانش‌آموزان آمریکایی دریافت کرد و هزاران داور داوطلب به انتخاب اسامی نهایی کمک کردند.

ناسا برای گزینه‌های دلخواهش شامل عنوان‌هایی نظیر Ingenuity و Clarity آرای عمومی را داشت؛ درحالی که شرکت‌کنندگان مرحله‌ی نهایی ایده‌هایشان را برای پنلی از متخصصان ناسا مطرح کردند. درنهایت سازمان فضایی نامی را انتخاب کرد که Alexander Mather، دانش‌آموز مقطع هفتم از ویرجینیا پیشنهاد داد.

Mather علاوه بر دریافت جایزه‌ی بزرگ مسابقه به‌عنوان برنده، دعوتنامه‌ای برای سفر به Cape Canaveral Air Force Station نیز دریافت کرده است تا تابستان امسال پرتاب کاوشگر را سوار بر راکت Atlas 5 از نزدیک تماشا کند.

کاوشگر Perseverance ناسا با حضور بر سطح سیاره‌ی سرخ، مأموریتی بزرگ برعهده خواهد داشت: جست‌وجو برای نشانه‌های حیات باستانی روی مریخ و آموختن اطلاعات بیشتر درباره‌ی تاریخچه‌ی این سیاره در میلیاردها سال پیش. کاوشگر بعدی ناسا همچنین قصد دارد نخستین گام در مأموریت دو قسمتی بلندپروازانه‌ای باشد که می‌تواند یک‌روز نمونه‌های مریخی را به زمین ارسال کند.

مریخ نورد مارس 2020 / Mars 2020

مهندسان و متخصصان فنی ناسا ابزار سنجش از دور را روی کاوشگر مارس ۲۰۲۰ نصب می‌کنند

Perseverance با حفر بخش‌هایی از سطح مریخ، نمونه‌هایی از خاک آن را جمع‌آوری و روی سیاره رها خواهد کرد تا فضاپیمایی دیگر در آینده که توانایی حمل‌ونقل مواد را به زمین خواهد داشت، آن را بردارد. ناسا همچنان تا ساخت و پرتاب وسایل نقلیه‌ی لازم برای گرفتن آن نمونه‌ها و رساندنشان به زمین سال‌ها فاصله دارد؛ اما دست‌کم کاوشگر Perseverance نخستین گام‌ها را برای تحقق این دستاورد برخواهد داشت.

مریخ‌نورد بعدی که در آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا در پاسادنا کالیفرنیا ساخته شده است، اکنون برای آماده‌سازی‌های نهایی پیش از پرتاب در مرکز فضایی کندی در فلوریدا قرار دارد و قرار است در ۱۸ فوریه‌ی ۲۰۲۱ روی سیاره‌ی سرخ و در ناحیه‌ای به‌نام دهانه‌ی جیزرو فرود بیاید. به باور دانشمندان این بخش از مریخ احتمالا یک دلتای رودخانه‌ای باستانی و میزبان حیات در میلیاردها سال قبل بوده است. اگر Perseverance با موفقیت فرود آید، در کنار کیوراسیتی، به یکی از دو کاوشگر عملیاتی ناسا روی مریخ تبدیل خواهد شد.

مریخ‌نورد Curiosity ناسا که از سال ۲۰۱۲ تاکنون درحال کاوش دهانه‌ی Gale  است، همچون Perseverance از طریق برگزاری مسابقه‌ی نام‌گذاری بدین نام خوانده شد. Clara Ma، دانش‌آموز مقطع ششم از کانزانس که در سال ۲۰۰۹ برنده‌ی رقابت شد، گفت پیروزی در آن مسابقه تجربه‌ای دگرگون‌کننده برای زندگی‌اش بود. وی به‌نقل از ناسا گفت:

من واقعا به‌عنوان یک کودک خجالت‌زده بودم و تصور نمی‌کردم صدایم مهم باشد؛ اما پیروزی در مسابقه‌ی نام‌گذاری که موجب جلب توجه‌های بسیار به من شد، برخلاف تمام چیزی بود که تا آن زمان می‌شناختم. اگر افکارم را واضح بیان نکرده بودم، زندگی‌ام این‌گونه تغییر نمی‌کرد.


منبع: زومیت – نجوم

وب کاران

دیدگاه شما برای این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − نه =