آشنایی با DNS Server

DNS Server چیست و چه کاربردی دارد؟ در ادامه شما را با این سیستم بایگانی برای تمام وب‌ سایت‌ها و دامن‌ها آشنا خواهیم کرد.

سرورهای DNS بنیاد اینترنت را تشکیل داده‌اند، به همین دلیل شناخت آن‌ها اهمیت پیدا می‌کند. یک DNS در اصل یک سیستم بایگانی برای همه وب سایت‌ها و دامین‌ها در اینترنت محسوب می‌شود. از طریق آن کامپیوترها می‌توانند به واسطه شبکه‌ها، وب سایت‌ها را تماشا کنند.

احتمالا NameServer نیز به گوشتان خورده است. آن‌ها نیز بخشی از DNS به شمار می‌روند. در صورتی که دارای یک وب سایت بوده و هاست آن را تغییر بدهید، نیازمند تغییر سرورهای نام یا همان NameServers خواهید بود تا اینکه بتوانید یک دامین را به هاست جدید متصل کنید. در غیر این صورت با وارد کردن آدرس وب سایت شما، کاربران خطا دریافت کرده و هیچ چیزی از وب سایت مشاهده نخواهند کرد.

یک DNS سرور چه زمانی استفاده می‌شود؟

وقتی کاربری آدرس یک وب سایت را در مرورگر وب خود وارد می‌کند، DNS Server دست به کار شده و به دنبال IP آدرس مربوط به آن آدرس (دامین) می‌گردد. هر جستجوگر DNS، در هر زمان داخل یک سرور به جستجو می‌پردازد. هدف، پیدا کردن محل ذخیره‌سازی داده مربوط با نام وارد شده است.

دی ان اس سرور

وقتی محل قرارگیری آدرس IP مورد نظر پیدا شد، محتویات وب سایت مربوط به آن برای کاربران ارسال خواهند شد. در نتیجه یک صفحه وب شامل متن، تصاویر و یک سری ویدیو را مشاهده می‌کنید. اما چه نیازی به استفاده از دی ان اس سرور وجود دارد؟

واقعیت این است که کار کردن با اعداد و به‌خاطرسپاری آن‌ها برای کاربران، در مقایسه با آدرس دامنه یک وب سایت، بسیار دشوارتر است. تصور کنید هر مرتبه برای ورود به یک وب سایت، به جای وارد کردن آدرس آن مجبور بودید عددی همچون ۷۸.۱۲۰.۸۰.۱۲ را وارد کنید! هر کاربر با بی‌شمار وب سایت سر و کار دارد. آیا می‌توان این اعداد را به خاطر سپرد و با آن‌ها کار کرد؟

DNS Server کار تبدیل نام سایت به آدرس IP را انجام میدهد و نیاز به حفظ کردن اعداد IP را از بین برده است. به همین دلیل کافی است آدرس دامین یک وب سایت را وارد کنید تا DNS Server در پشت پرده، IP Address مربوط به آن را برایتان پیدا کند.

راه‌اندازی DNS Server چگونه است؟

هر سرویس‌دهنده اینترنت (ISP) معمولا یک سرور DNS اختصاصی برای خود دارد و با استفاده از یک Router حرفه‌ای، دروازه‌ای بین دستگاه‌های سرویس‌گیرنده و DNS Server خود ایجاد می‌کند. وقتی آدرس یک وب سایت را وارد می‌کنید، درخواست پیدا کردن آدرس اینترنتی مربوط به آن به همین DNS Server ارسال خواهد شد.

آیا سرعت سرورهای DNS با یکدیگر تفاوت دارد؟

از نظر سرعت، محل قرارگیری DNS سرور اهمیت زیادی دارد. در هر صورت قرار است درخواست کاربر به این سرویس‌دهنده ارسال شده و پاسخی دریافت کند. بیشتر سرویس‌دهنده‌های اینترنتی، برای ارائه تجربه‌ای یکسان به همه کاربران بدون در نظر گرفتن محل قرارگیری آن‌ها، سرورهای DNS خود را در نقاط مختلف توزیع می‌کنند. هر کاربر، از نزدیک‌ترین سرور خدمات دریافت خواهد کرد.

دی ان اس سرور

وقتی فاصله از یک سرویس‌دهنده زیاد است، برای دریافت خدمات، درخواست شما باید از چند پل ارتباطی عبور کرده و از همان مسیر یا یک مسیر جدید به مبدا برگردد. در نتیجه افزایش زمان انتظار طبیعی است.

حتی فاصله با سرورهای میزبان وب سایتی که در پی تماشای محتویات آن هستید، فاکتوری تعیین‌کننده است. به همین دلیل افرادی که در نزدیکی آن سرورهای فیزیکی زندگی می‌کنند، در مقایسه با افراد ساکن در آن سوی دنیا، سریعتر سرویس دریافت خواهند کرد، هر چند این اختلاف زمانی چندان قابل ملاحظه نیست.

در صورتی که یک سری صفحه‌ وب را پیشتر تماشا کرده باشید، از DNS سرور با سرعت بیشتری خدمات دریافت خواهید کرد، چرا که فرآیند معادل‌سازی آدرس‌های دامنه و IP آدرس‌های مربوط به آن‌ها پیشتر انجام شده است. این اطلاعات در سیستم کامپیوتری کاربر ذخیره و اصطلاحا “کَش” می‌شود. در نتیجه در دفعات بعدی نیاز به تماشای یک وب سایت، نیازی به یافتن IP Address آن در اینترنت نخواهد بود و این آدرس پیشتر در کامپیوتر کاربر ذخیره شده است.

مشکلات امنیتی تهدید‌کننده DNS Server

برخی مواقع، ممکن است کنترل یک DNS Server به دست هکرها بیفتد. نتیجه واضح است؛ بعد از وارد کردن آدرس یک وب سایت، به جای IP واقعی آن، آدرس اینترنت یک وب سایت جعلی دیگر به شما ارائه خواهد شد. دریافت پیامی مبنی بر تایید نشدن گواهینامه امنیتی سرور یا دریافت خطا از آنتی ویروس، شما را از قرارگیری در چنین شرایطی آگاه خواهد کرد.


منبع: گجت نیوز – اینترنت و شبکه

وب کاران

دیدگاه شما برای این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 4 =